Faktoring i jego zalety. Uzyskaj finansowanie bez zadłużania firmy

Image

Finansowanie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa bywa niekiedy niemożliwe z powodu stosowania odroczonych terminów płatności. Przedłużające się oczekiwanie na przelew od klienta utrudnia utrzymanie płynności finansowej firmy, zwłaszcza w czasie kryzysu gospodarczego lub na początku prowadzenia działalności. Przedsiębiorca w trudnym położeniu może zdecydować się na zaciągnięcie kredytu obrotowego, jednak takie rozwiązanie ma kilka poważnych wad. W wielu sytuacjach znacznie lepszym wyborem jest faktoring. Jakie są jego zalety?

1. Wysoka dostępność faktoringu

2. Wygoda i szybkość finansowania

3. Kto spłaca fakturę?

Popularność faktoringu wśród polskich przedsiębiorców jest coraz wyższa. Korzystanie z usług faktoringowych jest prostym sposobem na zwiększenie płynności finansowej firmy i uzyskanie płatności za wystawione faktury w ciągu kilku dni. Jeśli termin płatności faktury jest odroczony o kilkanaście dni, a czasem nawet kilka miesięcy, płatnik z reguły zwleka z jej uregulowaniem do ostatniej chwili. Dla wystawcy dokumentu może to być spory problem ze względu na brak gotówki na prowadzenie bieżącej działalności. W takim przypadku faktoring chroni przed zadłużeniem i nieterminowym regulowaniem różnych zobowiązań w firmie. Dowiedz się więcej na ten temat.

Wysoka dostępność faktoringu

Korzystanie z faktoringu jest proste bez względu na wielkość przedsiębiorstwa, liczbę zatrudnianych pracowników i branżę, w której działa. Usługa jest dostępna dla firm już od pierwszego dnia ich funkcjonowania, nawet gdy nie osiągają regularnych dochodów. Podstawę do skorzystania z faktoringu stanowią bowiem faktury, które wystawiono kontrahentom za sprzedany towar lub wykonaną usługę. Więcej dowiesz się na https://smeo.pl/.

W przypadku kredytu obrotowego uzyskanie finansowania jest znacznie trudniejsze dla firm, które działają na rynku od niedawna. Bank wymaga od przedsiębiorców dostarczenia historii kredytowej firmy, wykazania okresu jej istnienia i posiadanego zabezpieczenia finansowego. Zdarza się również, że kredytodawca żąda, by właściciel firmy podpisał weksel, hipotekę lub poręczenie majątkowe dla zaciąganego kredytu.

Wygoda i szybkość finansowania

Finansowanie w ramach faktoringu uzyskuje się szybciej i wygodniej niż kredyt obrotowy w banku. Procedura związana z faktoringiem jest uproszczona i zautomatyzowana, dlatego wniosek składa się przez Internet, a przelew gotówki na konto następuje już w ciągu kwadransa. Dzięki temu jeszcze tego samego dnia otrzymuje się pieniądze niezbędne do uregulowania bieżących rachunków, dokonania ważnych napraw lub wypłaty wynagrodzeń dla pracowników.

W przypadku kredytu obrotowego na decyzję o jego przyznaniu oczekuje się kilka dni lub dłużej. Jeśli przedsiębiorca wnioskuje o wysoką kwotę, często wymaga się od niego dostarczenia dodatkowych dokumentów. Skomplikowane procedury sprawiają, że gotówka na bieżące potrzeby może dotrzeć do przedsiębiorcy dopiero po kilku tygodniach, co negatywnie odbije się na kondycji finansowej firmy.

Kto spłaca fakturę?

Faktoring polega na odsprzedaży faktur za określony procent ich wartości. Faktor przejmuje zobowiązanie i to on otrzymuje jej spłatę w określonym terminie. Przedsiębiorca w zamian otrzymuje gotówkę od razu, bez konieczności oczekiwania na termin płatności. W przypadku kredytu obrotowego do jego regularnego spłacania zobowiązany jest kredytobiorca, czyli właściciel firmy. Rata może być trudna do uregulowania zwłaszcza w sytuacji, gdy oczekuje się na opłacenie faktur na sprzedane towary lub wykonane usługi.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =