Rząd przedłuża obowiązujące obostrzenia do 18 kwietnia

Image

Choć od kilku dni odnotowujemy mniejszą liczbę zakażeń, to sytuacja w szpitalach wciąż jest bardzo trudna. Każdego dnia przybywa pacjentów wymagający hospitalizacji, a także potrzebujących respiratorów.

Blisko 34,7 tysięcy (78%) zajętych łóżek covidowych, ponad 3300 (ok. 79%) wykorzystywanych respiratorów. Dla porównania, dwa tygodnie temu mieliśmy ponad 27 tys. zajętych łóżek i ponad 2600 respiratorów. Odnotowywany w ostatnich dniach spadek zakażeń niestety nie znajduje odzwierciedlenia w szpitalach, do których trafiają chorzy zakażeni w poprzednich tygodniach. Mamy wciąż bardzo trudną sytuację.

- Ostatnie wyniki, które dają pewną nadzieję, są jeszcze zbyt słabym sygnałem, żeby traktować je optymistycznie. Cały czas w szpitalach mamy trudną sytuację, która zróżnicowana jest regionalnie- mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w okresie świąt będą widoczne w następnym tygodniu, dlatego podjęliśmy decyzję, że zasady bezpieczeństwa, które obowiązują przedłużamy do 18 kwietnia.

Przedłużamy obowiązujące zasady bezpieczeństwa do 18 kwietnia

Handel - ograniczenia

- Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.

- Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.

W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:

- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,

- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

– w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

– pozostają zamknięte

Żłobki i przedszkola

– nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Sport

– działalność obiektów sportowych jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

Edukacja

– uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.

Hotele

– obiekty noclegowe pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy).

Kultura

– wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Muzyka

To tylko dwa tygodnie. Co ci szkodzi założyć maseczkę ?

NowyProtest

Ale praca zdalna na stałe to model, w jaki musimy pójść docelowo. To uderzy w rentierów.

NowyProtest

Rząd zachęca też do pracy zdalnej, a do tego trzeba mieć warunki w domu.

Rząd zlikwidował Mieszkanie dla Młodych, zamykając młodym drogę do normalności.

Praca zdalna w okrutnych warunkach??? Opanowanie epidemii w wydaniu PiS.

~Oleh

Oddajmy szczepionki niemcom jak chce pomaska.

~Tuk Tuk

Obostrzenia będą do ostatniego prywaciarza umiech

maszynista

Rok temu ile bylo mniej z Covidem,a zaklady pracy staly .Kazali nam siedziec w domach,pryskali na ulicach srodki przeciw zarazie .Lasy zamkniete .A teraz mamy tyle covidowcow i nie kaza bezwzglednie siedziec w domu.

~Xyz

Jeszcze za mało polskich firm upadło. Jeszcze im dopierdo...ć. Wycisnąć wszystko i wtedy nadejdzie spokój. I będzie ogłoszenie , że z dniem tym i tym cvida niet. I wszyscy będą szczęśliwi. Bo kur..a oni wiedzą jak długo ma być i kiedy się skończy. Nudne to już się robi. A oni idą w zaparte mając gdzieś przedsiębiorców którzy wypychali im kieszenie płacąc podatki. H..j mnie strzela na to wszystko. Ileż można!!!

~mieszkaniec

kiedys to scierwo odpowie za dreczenie narodu. Wszyscy od prawa do lewa.