Klimator - czym jest i czy warto go kupić?

Image

Zachodzące zmiany klimatyczne dają się odczuć na przestrzeni całego roku. Szczególnie latem doświadczamy wysokich temperatur, które utrzymują się nawet przez wiele tygodni. Instalacja klimatyzacji w domu czy biurze staje się coraz bardziej powszechna, choć taki system niestety należy do dość drogiej inwestycji. Alternatywą takiego rozwiązania mogą być klimatory przenośne. Czym są te urządzenia i czy warto w nie inwestować?

Instalacja systemu klimatyzacji to z reguły koszt kilku tysięcy złotych. Na wydatkach się jednak nie kończy. Montaż takiego systemu w blokach wymaga zgody spółdzielni, a samodzielna instalacja urządzenia jest dość trudna. Dlatego lepszym rozwiązaniem wydają się być klimatory, które w ostatnich latach zyskały mocno na popularności. Jest to nowoczesne urządzenie, które wykorzystując wodę oraz system filtrów wchłaniają ciepłe powietrze i zwracają je w postaci schłodzonej oraz nawilżonej.

Jak dokładnie działa klimator?

Klimator, nazywany inaczej klimatyzerem, to urządzenie wyposażone w specjalne wkłady wodne, które są mocno schłodzone. Wbudowany wentylator wtłacza do klimatora gorące powietrze, a woda zawarta we wkładach absorbuje ciepło poprzez proces parowania. Efektem ewaporacji, bo tak nazywa się zjawisko naturalnego odparowania wody, jest chłodna i orzeźwiająca mgiełka, która jest praktycznie niewidoczna, ale zdecydowanie odczuwalna dla organizmu.

Czy klimator jest szkodliwy?

W odróżnieniu od standardowej klimatyzatorów, klimatory posiadają szereg funkcji, które nie tylko chłodzą powietrze, ale również je w pewien sposób uzdatniają. Jedną z wielu zalet takiego urządzenia jest to, że do chłodzenia wykorzystuje on zbiornik z wodą, a nie freonem, który jest szkodliwy dla środowiska. Rześkie powietrze wydobywające się z klimatora jest nawilżone, a także pozbawione kurzu, roztoczy oraz pyłów. Z tego też powodu jest to rozwiązanie, które poleca się alergikom oraz astmatykom.

Dobry klimator to taki, który chłodzi, nawilża, jonizuje oraz oczyszcza powietrze. Warto również wspomnieć, że klimatyzer jest bardzo wydajny i może pracować przy otwartym oknie lub uchylonych drzwiach balkonowych. Właściwie nawet zaleca się właśnie takie zastosowanie urządzenia, aby powietrze w pomieszczeniu nie było zbyt wilgotne.

Jaki klimator do domu wybrać?

Przenośne klimatory, jak praktycznie każde nowoczesne urządzenia, dostępne są z różnymi funkcjami. Wybierając produkt do zastosowania domowego, warto wybrać jak najbardziej funkcjonalny model dostosowany do swoich potrzeb. Szczególną uwagę należy zwrócić na klasę energetyczną, aby urządzenie nie obciążało zbytnio kosztów związanych z jego użytkowaniem. Kolejną sprawą jest pojemność zbiornika i system jego kontroli, który powiadomi o konieczności uzupełnienia wody.

Dobre klimatory oferują dużo dodatkowych funkcji, którymi można sterować z poziomu wbudowanego panelu lub zdalnego pilota. Przykładem takich opcji są m.in. zarządzanie prędkością nawiewu czy regulacją kąta pracy wentylatora. Niektóre klimatory posiadają system umożliwiający zapamiętanie własnych ustawień, co jest komfortowym rozwiązaniem w sytuacjach, gdy urządzenie będzie użytkowane w różnych pomieszczeniach. W tym wypadku przydadzą się również wbudowane kółka pozwalające na łatwy transport klimatyzera z jednego pokoju do drugiego.

Ile kosztuje klimator?

Ceny domowych klimatorów zaczynają się tak naprawdę już od kilkudziesięciu złotych. Są to zazwyczaj bardzo małe urządzenia, które nie oferują zbyt wielu funkcji i nadają się do chłodzenia niewielkich przestrzeni. Bardziej zaawansowane i wielozadaniowe klimatyzery kosztują kilkaset złotych, ale ich funkcjonalność i wydajność jest znacznie większa. Choć taki koszt może wydawać się dość spory, to jednak warto zauważyć, że jest on dużo mniejszy, niż w przypadku montażu systemu klimatyzacji.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Azazun

Przed zakupem polecam lekcje z fizyki. A jak komuś się nie chce lub nie umie to zamrozić butelkę z wodą i w upały dmuchać na nią wentylatorem. Jak komuś się uda efektywnie schłodzić pomieszczenie to stawiam obiad w nieczynnej przez PiS restauracji. smiech2

herbatnik

Mam takie urządzenie, mogę oddać za darmo. Nadaje się tylko na śmietnik. Kupiłem bo rzeczywiście jest tańszy od tradycyjnej klimatyzacji. Miałem w mieszkaniu 30 stopni, po 6 godzinach działania klimatora uzyskałem 28,5 stopnia. A prądu żżarło tyle że podziękowałem i założyłem normalną klimatyzację. Bez porównania.