Czy warto zakupić drążek do domowej siłowni?

Image

Drążek do ćwiczeń może wydawać się pozornie zbędnym zakupem - w końcu mięśnie rąk można ćwiczyć na wiele różnych sposobów. Jednak, wbrew pozorom, takie urządzenie może naprawdę znacznie urozmaicić Twój trening, a także stać się świetnym towarzyszem w podróży.

Jak zamontować drążek do pociągania?

Większość drążków do ćwiczeń działa na zasadzie rozpierania ramy drzwi. Dzięki temu trzyma się bardzo stabilnie i nie musisz obawiać się, że stanie Ci się krzywda w trakcie treningu. Na dodatek, oznacza to, że jest niewielkim, przenośnym urządzeniem, które możesz zabrać ze sobą dosłownie wszędzie.

Sprawdzi się także w małych mieszkaniach. W Polsce na jednego mieszkańca średnio przypada nieco ponad 20 m², co oznacza, że większość z nas żyje w dość niewielkiej przestrzeni. Dlatego urządzenia, które są w stanie urozmaicić domowy trening, ale jednocześnie nie zabierają dużej przestrzeni, są zawsze warte uwagi.

Drążek do ćwiczeń - na jakie mięśnie działa?

Drążek do podciągania wzmocni Twoje mięśnie ramion, przede wszystkim skupiając się na bicepsach. Ponadto, pomoże Ci rozwinąć także górne partie mięśni pleców, dzięki czemu znacznie poprawisz wygląd swojej całej sylwetki. Warto pamiętać o tym, że to, jaki element będzie pracował szczególnie intensywnie, jest zależne w dużej mierze od tego, w jaki sposób chwycisz drążek.

Jeśli masz problem z kręgosłupem lub rękami, także nadgarstkami lub palcami, przed rozpoczęciem wykonywania tego typu ćwiczeń skontaktuj się ze swoim lekarzem lub fizjoterapeutą. Bezpieczeństwo w sporcie to podstawa i zawsze warto o nie dbać.

Rozpoczęcie treningu z drążkiem do podciągania

Rozpoczęcie treningu z użyciem drążka do ćwiczeń wymaga pewnej wprawy. Każdy trening musisz zacząć od rozgrzewki i zanim zaczniesz używać nowego urządzenia, również warto się trochę rozruszać. Wykonaj kilka wymachów rękami, poskacz, rozruszaj nogi i podnieś nieco swoje tętno, aby Twój organizm zrozumiał, że teraz nadszedł czas na odrobinę wysiłku!

Na samym początku nie próbuj od razu się podciągać. Zacznij od nauki korzystania z drążka do podciągania poprzez wchodzenie na niego np. z krzesła i powolne opuszczanie się w dół. Pamiętaj, aby robić to płynnie i stopniowo. To właśnie ten element ćwiczenia najmocniej wpływa na rozwój Twoich mięśni. Gwałtowne opadanie może doprowadzić do kontuzji, a to coś, czego na pewno chcesz uniknąć.

Jak poprawnie chwytać drążek?

Chwytając drążek, ustaw swoje palce prosto, kciuk kładąc za rurką. Pamiętaj, aby mocno zacisnąć na nim rękę - nie może się nadmiernie ślizgać i musisz być pewny, że nie zsuniesz się przypadkiem z drążka. Na samym początku wykonuj tzw. chwyt normalny, czyli ustawiaj ręce na szerokości swoich barków. Zwężenie go utrudnia ćwiczenie i może okazać się przydatne w dalszej części treningu.

Ponadto, pamiętaj o tym, że podchwyt i nadchwyt wprawiają w ruch inne mięśnie, dlatego warto stosować je zamiennie w seriach. Możesz np. wykonać dwie serie, trzymając dłoń nad rurką, a następnie dwie pod nią, aby skutecznie poprawiać swoją kondycję.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =