Dziś Wielki Piątek. Drugi dzień Triduum Paschalnego

Image

To jeden z ważniejszych dni w roku liturgicznym. Tego dnia szczególnie wspomina się śmierć Jezusa, który oddał życie na krzyżu za grzechy ludzkie. W kościołach Stalowej Woli od rana odbywają się drogi krzyżowe. To kolejny Wielki Piątek w reżimie sanitarnym. Przypominamy zeszłoroczną rozmowę z proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej…

Czy będą to kolejne święta bez rodziny, bez spotkań w gronie najbliższych? W wielu domach na pewno tak. Mamy jednak nadzieję, że za rok wszystko się zmieni, a to co złe będzie wspomnieniem. W kościołach limity wiernych, nie każdy może wziąć udział w uroczystościach Triduum Paschalnego, ale katolicy mogą wejść do świątyń w ciągu dnia i pomodlić się w ciszy. Mogą też skorzystać z licznych transmisji radiowo- telewizyjnych.

A dziś przypominamy wywiad z ks. Mieczysławem Kucelem. Słowa, budujące, pokrzepiające i jakże aktualne i w tym roku niech będą dla Was pokrzepieniem na najbliższe dni.

Materiał video

Wypełniło się...

Od godziny szóstej mrok ogarnął całą ziemię, aż do godziny dziewiątej. (Mt 27 45-50) Rozpoczął się kolejny dzień zaliczany do Triduum Paschalnego. To dzień, w którym chrześcijanie wspominają mękę i śmierć Chrystusa. W kościołach w całej Polsce odprawiane są drogi krzyżowe. To dzień wyjątkowego skupienia i ciszy.

Oto drzewo krzyża...

Wieczorem w kościołach polskich odprawiane będą Liturgie Męki Pańskiej, po której nastąpi złożenie Ciała Chrystusa do Grobu. Centralną częścią wielkopiątkowego nabożeństwa będzie adoracja krzyża. Od dwóch tygodni we wszystkich kościołach Stalowej Woli, podobnie jak w innych w Polsce, wszystkie krzyże były zasłonięte płótnem.

I to właśnie w Wielki Piątek następuje odsłonięcie krzyża słowami powtórzonymi trzykrotnie: Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata. Sama liturgia w tym dniu rozpoczyna się nietypowo, w zupełnej ciszy, milczeniu, bez organów, śpiewów. Wszystkie bowiem słowa są małe w porównaniu z tym co wydarzyło się tysiące lat temu.

Czuwanie przy Grobie Pańskim

Zaraz po uroczystościach wierni mogą pomodlić się przy Grobie Pańskim.

W Wielki Piątek wszystkich wiernych obowiązuje ścisły post. Oznacza to, że nie spożywa się pokarmów mięsnych, a posiłki w ciągu dnia ogranicza się do jednego do syta i dwóch lekkich. W tym dniu, podobnie jak w Wielką Sobotę, nie odprawia się Mszy Świętej.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Pylmarny

J23 to jakiś klecha. Nawraca nas. A pewnie za parę lat Sekielski będzie go szukał w domu starców dla ksiezy

~Konopielka

Gdzie jest Bóg kiedy tyle ludzi umiera na covid???

~J23

KIMKOLWIEK JESTEŚ CZŁOWIECZE MARNY
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY
JESTEŚ Z NATURY
CZŁEKU PONURY
BO JESTEŚ Z NIEJ
I NIC NIE ZNACZYSZ!!!
CHOĆ PONAD BOGA PYCHA TWA!!!
A POTEM TRWOGA RĘCE DO BOGA !!!
PYŁKU NA WIERZE
ROBAKU MARNY!!!

~Total

***** kler

~Realista

Prawda jest taka, że nic nie odróżnia nas od Złych Duchów. Jesteśmy Złymi Duchami.

~Filozof

Oby ludzie byli lepsi. Oby ludzie naśladowali Chrystusa. To, że Jezus Chrystus jest Synem Bozym to od razu wykrzykuja Złe Duchy. Czym odróżniamy się od Złych Duchów? Czy jesteśmy wszyscy Złymi Duchami?

~pinokio

Zgony po szczepieniach? Co tam. AZ jest bezpieczna. "Jedna śmierć to tragedia, milion – to statystyka." (J. Stalin)

~pinczos

Będzie totalniacka opozycja nagrywać ile ludzi wchodzi do stalowowolskich kościołów?
Jak 40 lat temu SB nagrywało?

~rado

głupie lewactwo w natarciu....

~piotr

~~primo, za dużo TVN i odpie......w kacebani..... głupia ofiara manipulacji medialnej... najwiecej o kosciołach i religi mowia ci co do niego nie chodzą hiPOkryci

~primo

To jest dopiero prima aprilis umiech Stop kościelnej propagandzie, mamy dość kleru.