Podpisano umowę na modernizację dworca PKP w Rozwadowie

Image

29 marca, przed zabytkową lokomotywą usytuowaną obok budynku stacji PKP w Stalowej Woli – Rozwadowie, Prezes zarządu Krystian Woś TEXOM sp. z o.o. oraz wiceprezes Paweł Stochmal podpisali umowę na przebudowę dworca kolejowego.

Dworzec zostanie poddany kompleksowej modernizacji. Fundamenty budynku zostaną wzmocnione oraz zaizolowane. Elewacja obiektu będzie odtworzona na wzór historycznej, wymienione będą okna i drzwi. Konstrukcja dachu zostanie poddana naprawie, a jego pokrycie wymienione na nowe. Wykonane zostaną również nowe instalacje w budynku. Wszystkie prace zostaną zrealizowane zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

- Ten dworzec nie tylko zmieni swoje oblicze zewnętrzne, nie tylko wizualnie będzie wyglądał jak ten dworzec z XXI wieku, ale również w środku będzie dworcem o standardzie bardzo dużym. Będzie dostosowany do wszystkich podróżnych, również dla tych osób, które mają problemy z poruszaniem się, niepełnosprawnością. To będzie dworzec bezpieczny, wygodny, komfortowy, przyjazny dla środowiska, bowiem w nim będą zainstalowane takie elementy, które będą zużywały mniejszą ilość energii czy również wody. Dworzec nie tylko będzie wyglądał inaczej, ale będzie takim kompletnym, funkcjonalnym dworcem służącym do obsługi podróżnych- mówi wiceminister Infrastruktury Rafał Weber.

Przestrzeń wewnątrz dworca będzie dostosowana do obecnych standardów podróżnych. Powstanie poczekalnia z ogólnodostępnymi toaletami i pomieszczeniami na kasy biletowe. Przygotowane zostaną również lokale przeznaczone na wynajem, a jedno z pomieszczeń zajmie Straż Ochrony Kolei.

O przyjazdach i odjazdach pociągów informować będą elektroniczne tablice i komunikaty głosowe. Budynek zostanie też wyposażony w nowoczesne systemy, które wpłyną na podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Pojawią się m.in. monitoring, system kontroli napadu i BMS (system inteligentnego zarządzania budynkiem).

- Budynek dworca jest dla nas symboliczny. Dzięki podpisanej umowie odzyska swój historyczny blask. Jestem głęboko przekonany, że zostaną mu nadane nowe funkcje, nie tylko dworcowe, ale te bardzo istotne, jeśli chodzi o komfort pasażerów, ale nowe funkcje gospodarcze, komercyjne, które wspólnie tutaj z PKP będziemy realizować tak, aby Rozwadów odzyskiwał funkcje gospodarcze- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Prace projektowe związane z tą inwestycją powinny zakończyć się w I połowie przyszłego roku, zaś roboty budowlane w 2023 r. Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 12,1 mln zł brutto. Zadanie będzie dofinansowane ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przewiń do komentarzy














Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =