Kwadratowa łazienka – jak funkcjonalnie wydzielić poszczególne strefy?

Image

Kwadratowa przestrzeń kusi geometryczną, regularną formą, jednak jej funkcjonalne urządzenie wymaga odejścia od pewnych łazienkowych standardów. Przekonaj się, na co należy zwrócić uwagę, by każda strefa łazienki spełniała swoją funkcję, a całość prezentowała się elegancko i nowocześnie.

Łazienka na planie kwadratu – podstawowe informacje

Wydawać by się mogło, że tak minimalistyczna bryła powinna być prosta do zaaranżowania. Okazuje się jednak, że urządzenie łazienki na planie kwadratu może przysporzyć sporo trudności. Dlaczego?

• Łazienki o mniej regularnym kształcie mają często wnęki, które dają wiele możliwości aranżacyjnych. Można je zawsze zabudować, zyskując pojemną strefę przechowywania, lub zamknąć w nich sprzęty nie do końca pasujące do wystroju łazienki, jak chociażby pralka – jednocześnie nie tracąc wiele z faktycznego metrażu.

• W podłużnych łazienkach łatwo jest oddzielić od siebie poszczególne strefy w taki sposób, by można przechodzić z jednej do drugiej. Przy kwadratowym układzie są one zazwyczaj rozmieszczone dookoła Ciebie i przenikają się wzajemnie. Utrudnia to wykreowanie atmosfery intymności i odosobnienia – z każdego punktu łazienki widzisz całość wystroju.

• Jeśli kwadratowa łazienka jest jednocześnie mała, niemal niemożliwe jest zachowanie odpowiedniej wolnej strefy funkcjonalnej przed każdym elementem jej wyposażenia. To z kolei może sprawić, że będzie mało ergonomiczna.

Jak rozlokować poszczególne strefy w kwadratowej łazience?

Aby korzystanie z łazienki wiązało się z komfortem, powinieneś dobrze zaplanować układ poszczególnych stref, które są w niej niezbędne. Zobaczmy, jak to zrobić w przypadku wnętrza o kwadratowym kształcie.

Strefa kąpielowa

Jeśli kwadratowa łazienka cechuje się niewielkim metrażem, raczej nie wygospodarujesz w niej miejsca na wannę. Zamiast niej wybierz prysznic i postaw w narożniku pomieszczenia, by zajmował jak najmniej miejsca.

Strefa umywalkowa

Jeśli to możliwe, postaraj się ją nieco zmniejszyć, aby zyskać dodatkowe miejsce chociażby na małą szafkę czy rząd półek, na których poukładasz najpotrzebniejsze rzeczy. Choć może to nieco obniżyć Twój komfort, pomoże zmniejszyć bałagan.

Strefa toaletowa

Oddzielenie jej od pozostałej części łazienki, aby stworzyć odrobinę prywatności, będzie trudne albo wręcz niemożliwe. Jeśli wcześniej umieściłeś w narożniku kabinę prysznicową, toaleta może stanąć koło niej, idealnie wpasowując się w pozostałą przestrzeń.

Strefa prania

O ile w małych łazienkach zaleca się zazwyczaj pralki do zabudowy, o tyle w tej kwadratowej możesz nie znaleźć miejsca na umieszczenie szafek od podłogi do sufitu. Korzystniejszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie pralki ładowanej od góry, która zajmuje mniej miejsca niż ta z bębnem od frontu. W przypadku urządzeń Electrolux, możesz liczyć na dokładnie te same technologie, co w tradycyjnych modelach, a do tego dodatkowe – jak np. system miękkiego otwierania bębna, który ułatwia jego załadunek i rozładunek.

Strefa przechowywania

Po rozlokowaniu wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia najpewniej nie zostanie Ci na nią zbyt wiele miejsca. Po pierwsze, postaraj się ograniczyć liczbę rzeczy trzymanych w łazience, a po drugie – wykorzystaj półki ścienne wszędzie tam, gdzie można je zamontować bez zmniejszenia funkcjonalności pozostałych stref łazienki.

Kwadratowa łazienka – potencjalne zagrożenia

Choć prosty, kwadratowy kształt wygląda niezwykle regularnie i minimalistycznie, ma jedną zasadniczą wadę. Taką łazienkę łatwo zagracić i przytłoczyć nadmiernym nagromadzeniem elementów wyposażenia na ograniczonej przestrzeni. W małej, regularnej przestrzeni trudno wygospodarować miejsce na pojemne szafy, które mogłyby zajmować cenną przestrzeń. Z tego powodu wiele przedmiotów znajduje swoje miejsce „na widoku”, co może wprowadzić do łazienki chaos.

Nawet w miarę duża łazienka na planie kwadratu może się wydawać ciasna. Jest to spowodowane tym, że najpewniej zostaniesz zmuszony do zagospodarowania przestrzeni przy każdej ścianie, zatem wolne miejsce pozostanie jedyne na środku. Z brakiem przestronności możesz walczyć tradycyjnymi trickami służącymi do optycznego powiększenia pomieszczenia, takimi jak stosowanie jasnych kolorów, używanie dużych luster i wybór podwieszanej ceramiki, dzięki której posadzka będzie wyglądać na większą i mniej zagraconą niż w rzeczywistości.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =