Na co zwrócić uwagę wybierając meble do salonu - w szczególności kanapę?

Image

Odpowiedni dobór mebli i dodatków determinuje odbiór wizualny całego wnętrza mieszkania lub domu. Ważne jest jednak, aby nie przedkładać walorów estetycznych ponad funkcjonalność i ergonomię. Wykańczanie domu, jego dekoracja i urządzanie to moment, w którym trzeba znaleźć złoty środek. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu jest salon, który wymaga odpowiedniego wypoczynku. Jak zatem dobrać odpowiednia kanapę do salonu?

Kiedy o gustach się nie dyskutuje...

Prawdą jest, że rozwój branży meblarskiej w ostatnich latach bardzo się rozrasta. O ile pod koniec lat 80-tych można było wybierać w kilku sztampowych wzorach, to dziś można przebierać w setkach wzorów, stylów i przedziałów cenowych. Od tych prostych, po te bardziej klasyczne i wyrafinowane. Jeżeli ktoś szuka mebli tworzonych z nienachalnym gustem, jednocześnie zachowujących powiew świeżości i nowoczesności to zapewne zainteresuje go https://ramaro.pl/" TARGET="_blank">[b]producent mebli tapicerowanych/b]. Architektura wnętrz co roku poszerza się o nowe trendy w stylistyce np. styl boho, eklektyczny, skandynawski, industrialny czy znana bardziej klasyka lub modernizm. Nie oznacza to jednak, że tworząc swoje pomieszczenia należy sztywno trzymać się narzuconych ram - chodzi przede wszystkim o komfort i dobre samopoczucie, ponieważ każdemu podoba się coś innego.

Wybieramy kanapę do salonu - na co zwrócić uwagę?

Przy wyborze kanapy do salonu należy zacząć od określenia jej wymiarów. Niekiedy bywa tak, że kanapa teoretycznie mieści się w salonie, ale po jej wstawieniu wydaje się nieproporcjonalnie duża, przez co zniekształca się cały wizualny odbiór pomieszczenia. Kanapa powinna mieć wymiary, które nie przytłoczą salonu oraz pozwolą na swobodne przemieszczanie się pomiędzy nią a np. ławą czy stoliczkiem kawowym. Następnym ważnym elementem jest stylistyka, która nie będzie się gryźć z resztą dekoracji i wyposażenia. Jeżeli salon wyposażony jest w klasyczne meble to dobrze jest wybrać również kanapę o takim stylu np. z pikowanymi oparciami i drewnianym zdobionym wykończeniem. W nurcie modernistycznym sprawdzą się proste, surowe kanapy o gładkim materiale i chłodnym kolorze.

Nie mam określonego stylu - co mam wybrać?

Najczęściej bywa tak, że salon nie jest tworzony w konkretnej stylistyce. Nie oznacza to jednak, że musi być on pozbawiony gustu i smaku. W nieokreślonych pomieszczeniach sprawdzają się meble uniwersalne, o prostych kształtach i kolorach, które można dopasować do każdego rodzaju wykończenia. Trzeba również mieć na uwadze, że w salonie na przestrzeni miesięcy lub lat mogą zmieniać się niuanse takie jak poduszki, zasłony, obrusy czy wazony. Warto zatem zadbać, aby kolor mebli dawał możliwość wprowadzania takich zmian - tutaj sprawdzi się granat, czerń oraz oczywiście uniwersalna biel. Pozostałe kolory wymagają większych "restrykcji" stylistycznych i pilnowania dodatków. Do salonu dobrze jest wybrać kanapę nieprzekombinowaną, czyli taką, która ma mało szczegółów - proste formy, gładkie i jednokolorowe obicia. Jeżeli komuś zależy na tym, aby meble wydawały się lżejsze i zgrabniejsze, to powinien wybierać wypoczynek na cienkich nóżkach. Wygląda to szczególnie dobrze w sytuacji, w której w salonie nie ma dywanów, a podłogi są błyszczące.

Wybór odpowiednich mebli do salonu to kwestia indywidualnego gustu. Dziś można tworzyć także własne projekty mebli, które w ciągu kilku tygodni mogą być gotowe. Ważne jest również, aby pamiętać, że moda może minąć po kilku sezonach, natomiast to co klasyczne i nienachalne zawsze będzie dobrze wyglądać i przez lata będzie wyglądać świeżo i elegancko.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =