Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole?

Image

Mimo że pandemia, a wraz z nią różne ograniczenia w nauce, niestety nie odpuszczają, wiosna to czas podejmowania przez rodziców niełatwej decyzji, do jakiej szkoły posłać dziecko do pierwszej klasy.

Rozpoczęcie nauki w szkole to jeden z ważniejszych etapów życia każdego dziecka. Rola jego rodzica jest nieoceniona w przejściu przez to trudne i stresujące wydarzenie.

Jak można pomóc dzieciom poradzić sobie ze stresem, który może się pojawić w związku z rozpoczęciem nauki w pierwszej klasie radzi wieloletnia nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli pani Ewa Żebrowska.

Stres towarzyszy każdemu z nas w różnych okresach życia, nie omija również dzieci, które rozpoczynają swoją edukację szkolną. O działaniach, które należy podjąć , aby pomóc dzieciom pokonać strach spowodowany zmianą środowiska, dobrze jest pomyśleć znacznie wcześniej.

Oto kilka porad, jak można pomóc dziecku wejść bezboleśnie, a nawet z radością w etap edukacji szkolnej.

Aby przybliżyć dzieciom miejsce, w którym odtąd uczeń będzie spędzać 1/3 swojego życia, warto wybrać się na Dni Otwarte ( jeśli z powodu pandemii nie są organizowane, może istnieje możliwość umówienie się na indywidualnie odwiedzenie szkoły). Miejsce to 1 września nie będzie dla dziecka obce. Jeśli wybrana przez rodziców szkoła organizuje spotkania integracyjne, warto w nich uczestniczyć. Dziecko będzie miało okazję poznać przyszłych kolegów i koleżanki oraz swoją wychowawczynię. Nie wolno straszyć dzieci mówieniem: „Zobaczysz, jak pójdziesz do szkoły, to skończy się zabawa” itp. Wręcz odwrotnie, opowiedzmy o szkole jako miejscu, gdzie są ciekawe zajęcia, na których dowiemy się wielu nowych rzeczy.

Czas przed pójściem do szkoły to dobry okres na doskonalenie czynności „samoobsługowych”: ubierania się, wiązania butów, dbania o swoje rzeczy. Dzięki temu dziecko nie będzie przeżywało strachu, jak sobie poradzi bez kogoś bliskiego w pobliżu.

Kolejną ważną rzeczą w minimalizowaniu stresu jest wzmacnianie poczucia własnej wartości. Warto więc podkreślać i chwalić dziecko za to, co już potrafi.

Podczas wakacji warto wspólnie z dzieckiem zrobić zakupy szkolne: niech przyszły uczeń wybierze sobie tornister, zeszyty, piórnik. Używanie tych przedmiotów będzie wywoływało pozytywne emocje.

Przygotujmy wspólnie z dzieckiem miejsce do nauki, wybierzmy biurko, fotel. Ważne jest, aby zapewniało ono komfort pracy (cisza, dobre oświetlenie). Przyzwyczajajmy dziecko do dobrej organizacji dnia: stałej godziny wstawania, porządkowania swojego pokoju, realizacji obowiązków na miarę możliwości dziecka, wyznaczania czasu odpoczynku ( ważne, aby dziecko miało odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu). Sprawdźmy, czy dziecko wywiązało się z wyznaczonego zadania i pochwalmy je za dobre wykonanie. Dzięki temu dziecko uczy się odpowiedzialności i wdraża w pewien rytm dnia. Planujmy dzień - jeśli dziecko wie, co je czeka, jest spokojniejsze.

Pozwólmy dziecku decydować o tym, na co może mieć wpływ ( np. na jakie zajęcia dodatkowe chciałoby chodzić, realizując swoje zainteresowania i rozwijając swoje zdolności) oraz dotrzymujmy danego słowa ( jeśli obiecamy, że wybierzemy dziecko ze szkoły o danej godzinie, to wywiązujmy się z tego zobowiązania.)

Każdy rodzic powinien zawsze znaleźć czas, aby porozmawiać z dzieckiem, co czuje, z czym ma problem. Dziecko musi wiedzieć, że może liczyć na wsparcie ze strony rodzica w sytuacji dla niego trudnej. Wsparcie oznacza towarzyszenie dziecku w przejściu przez trudną sytuację, ale niekoniecznie rozwiązywanie każdej problemowej sytuacji za dziecko.

W Społecznej Szkole Podstawowej nr 1 w Stalowej Woli wdrażamy naszych pierwszoklasistów do samodzielnego funkcjonowania w szkole, podejmowania wyzwań, odkrywania swoich talentów, brania odpowiedzialności za siebie i budowania wspólnoty szkolnej.

Szkoła jest kameralna, a motto naszej pracy to: „Rodzinnie, bezpiecznie, twórczo”. Rodzinnie, bo każde dziecko w szkole znamy. Bezpiecznie, bo nie akceptujemy żadnej przemocy w szkole, a konflikty są rozwiązywane natychmiast po ich wystąpieniu. Twórczo, bo uczymy nasze dzieci, jak nieschematycznie podchodzić do każdego problemu. Efektem takich priorytetów jest wysoka jakość kształcenia, a co za tym idzie, najwyższe wyniki nauczania.

Wszystkich, którzy chcieliby zobaczyć pracę szkoły, zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.spoleczna-stalowa.pl , gdzie szczególnie polecamy kliknięcie okienka „Dni Otwarte”. Można tam obejrzeć filmiki, a także umówić się na niezobowiązującą rozmowę informacyjną z dyrektorem szkoły za pomocą specjalnego formularza.

Przewiń do komentarzy






Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona