Co warto wiedzieć o kastracji kota?

Image

Zabieg kastracji kota związany jest z wieloma stereotypami. W wirtualnych, a nawet w rzeczywistych przestworzach można natknąć się na fałszywe informacje – kastracja sprawia, że zwierzę cierpi, jest bardziej podatne na zakażenia i choroby. Nic bardziej mylnego! W dzisiejszym artykule postanowiliśmy obalić mity i odpowiedzieć na najważniejsze pytanie – co warto wiedzieć o kastracji kota?

Kastracja w języku potocznym

Nie będziemy dziś opowiadać o historii słowa kastracja, a o samej terminologii. W mowie potocznej bowiem przyjęło się, że kastracja to zabieg przeznaczony jedynie dla samców gatunku. Sterylizacja natomiast wykonywana jest u kotek. Należy jednak zaznaczyć, iż zabieg kastracji przeprowadzany jest u obu płci. Zabieg polega na chirurgicznym usunięciu gonad wraz z przydatkami – w przypadku samic to usunięcie jajników oraz rogów macicy, w przypadku samców to usunięcie jąder. Warto zaznaczyć, iż sterylizacja to jedynie przecięcie nasieniowodów u kota oraz jajowodów u kotek. To szalenie istotne, ponieważ wybór odpowiedniej formy zabiegu, ma ogromny wpływ na zdrowie, a co za tym idzie również życie zwierzaka. W przypadku, gdy w organizmie kociego towarzysza pozostaną nieaktywne elementy układu rozrodczego, te mogą doprowadzić do pojawienia się tzw. problemów wtórnych. W związku z tym, decydując o zabiegu ubezpłodnienia zwierzęcia, warto wybrać kastrację.

Krzywdząca kastracja?

Koci opiekunowie w wyniku narastających obaw, uważają, że zabieg kastracji może wyrządzić zwierzakowi krzywdę. To nieprawda! Kastracja bowiem przez wielu specjalistów nazywana jest świadectwem rozwagi i odpowiedzialności, jaką człowiek wyraża do swojego ukochanego czworonoga. Zwierzę niekastrowane bowiem okazuje swój naturalny pociąg i instynkt do poszukiwania partnera. W świecie przyrody panuje naturalne prawo przetrwania i rozmnażania gatunku. Niezaspokojenie instynktów sprawia, iż kot staje się agresywny, sfrustrowany, nie zważa na zagrożenia. Liczy się bowiem jedno – prawo rozmnażania. Kastracja natomiast powoduje, że koci towarzysze są znacznie spokojniejsi, przyjacielscy i towarzyscy. Cechą charakterystyczną jest także znikoma chęć wywołania konfliktów, dlatego też wykastrowane koty świetnie odnajdują się w większych gronach rodzin.

Wiele kocich opiekunów obawia się, że zwierzę po przeprowadzeniu zabiegu, zacznie tyć. Oczywiście zagrożenie to jest realne, niemniej jednak istnieją sposoby na to, aby zapobiec zwierzęcemu uczuciu łaknienia. Polecamy więc odwiedzić sklep internetowy www.keko.pl i zakupić wysokiej jakości karmę dla wykastrowanych kotów. W niej bowiem znajdują się odpowiednio zbilansowane składniki i witaminy, dzięki którym nawet małe ilości pokarmu, są w stanie skutecznie zapobiec nawrotom łaknienia.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem zoologicznym keko.pl

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =