Wakacje w Tanzanii i na Zanzibarze – czy warto?

Image

Tanzania jest największym krajem w Afryce Zachodniej i zupełnie nie pasuje do stereotypowego obrazu pustyni i wypalonej ziemi. Tanzania jest zielona i porośnięta gęstymi lasami i sawannami, posiada dostęp do wspaniałych jezior i skrywa romantyczne pejzaże – wodospady, plaże o białych piaskach i czerwone zachody słońca.

Do Tanzanii jedzie się głównie by przeżyć widowiskowe safari, a po kilku dniach pełnych przygód zmienia się kierunek na Zanzibar (pół-autonomiczny archipelag wysp leżących niedaleko wybrzeży Tanzanii) i wyleguje na plażach. Jakie atrakcje czekają na turystów w Tanzanii i na Zanzibarze? Jak zorganizować luksusowe wakacje w tym kraju?

Odkrywanie Tanzanii – najlepsze safari w całej Afryce

Tanzania jest ogromnym krajem, kilka razy większym od Polski. Na jej obszarze znajduje się mnóstwo parków narodowych, ale te, do których najchętniej wybierają się turyści to Park Narodowy Serengeti, Park Narodowy Tarangire, Park Narodowy Krateru Ngorongoro, Park Narowody Jeziora Manyara i Park Narodowy Kilimandżaro. Właśnie w tym obszarze przez cały rok trwają najliczniejsze wędrówki dzikich zwierząt, często nazywane Wielką Migracją. Wiele osób myśli, że Wielka Migracja występuje tylko dwa razy w roku, ale w rzeczywistości trwa przez cały czas – tysiące zwierząt nieustannie przekracza granicę z Kenią i zawraca w poszukiwaniu wody i lepszych pastwisk.

Rzeczywiście, da się wyróżnić dwa kulminacyjne etapy, kiedy zwierząt jest najwięcej, a znając konkretne terminy można zaplanować swoją wymarzoną wycieczkę do Tanzanii. Pierwszym czasem, podczas którego ma się szansę zobaczyć prawdziwe widowisko są miesiące od końca stycznia do połowy marca, kiedy to trwa okres rozrodczy i zwierzęta wędrują po południowej części parku Serengeti, a drugi trwa w maju i zbiega się z występowaniem pory suchej. Dlaczego to najlepszy czas na safari? Wówczas dzikie zwierzęta zbierają się w liczne grupy i poszukują wodopojów – a te miejsca z pewnością są znane lokalnym przewodnikom, którzy zawiozą Was tam terenowym samochodem i z bezpiecznej odległości można podziwiać zwierzynę w naturalnym środowisku.

Dobrą porą na safari są także miesiące październik i listopad, czyli powrót zwierząt z Kenii do Tanzanii. Jakie zwierzęta można zobaczyć podczas safari w trakcie Wielkiej Migracji? „Polowanie” z obiektywem trwa zazwyczaj na Wielką Piątkę, czyli lwy, afrykańskie słonie, nosorożce, bawoły i lamparty. Jednak tanzańskie parki narodowe zamieszkują także żyrafy, zebry, miliony antylop gnu, krokodyle czy hieny. Gdzie szukać zakwaterowania?

O pomoc można poprosić dobre biuro podróży, które przedstawi różnorodną ofertę campingów podczas safari w Tanzanii. Mogą to być campingi bardzo podstawowe, standardowe, ale także luksusowe i zapewniające najlepszy poziom obsługi. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb konkretnego klienta! Safari to dość drogie przedsięwzięcie, ale można zorganizować je w mniejszej grupie i podzielić koszty samochodu terenowego i przewodnika na większą ilość osób, lub wybrać droższą opcję i wynająć te usługi tylko dla siebie.

Należy także pamiętać o absolutnym obowiązku słuchania przewodnika – safari wśród setek dzikich zwierząt dookoła może być niebezpieczne i zabrania się wychodzenia z samochodu w jego trakcie poza wyznaczonymi obszarami. Chyba, że ktoś zdecyduje się na to na własne ryzyko i wcześniej podpisze odpowiednie dokumenty.

Skarby Zanzibaru

To właśnie na Zanzibarze urodził się legendarny artysta Freddie Mercury, i chociaż spędził w Stone Town zaledwie 8 lat, później często wracał do swojej ojczyzny na wakacje. W stolicy wyspy powstało nawet muzeum na jego cześć, a dla wielu turystów jest to ważny punkt wycieczki. Zanzibar to idealne miejsce by odpocząć i odciąć się od całego świata. Można tu znaleźć setki kilometrów pięknych i piaszczystych plaż oblanych przez ciepłe morze, hotele w absolutnie każdym standardzie i mnóstwo spokojnych miejsc. Niektórzy mają błędne przekonanie, że Zanzibar jest wiecznie zatłoczony – być może w typowych turystycznych kurortach tak bywa, ale w zdecydowanej części można odnaleźć upragniony spokój.

Szczególnie polecamy odwiedzić północne miasteczka na Zanzibarze, Nungwi i Kendwę, by po safari złapać oddech (https://planetescape.pl/oferta/tanzania-safari-z-zanzibarem/) i rozkoszować się bliskością przyrody oraz wspaniałą pogodą. Równie ciekawą opcją jest zwiedzanie wschodniego wybrzeża i miasteczek Jambiani, Pongwe, Bwejuu czy Paje. Jeśli natomiast szukacie totalnego odcięcia się od wszystkiego, rejs na okoliczne wysepki – Mafię lub Pumbę, powinien spełnić wasze wszystkie oczekiwania! Mafia to właściwie archipelag malutkich wysepek Juani, Jibondo, Bwejuu, Nyororo, Chole oraz Mafia, znanych głównie wśród miłośników nurkowania i snorkelingu – to największa atrakcja.Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
piket

Największą atrakcją Zanzibaru są pustaki z Polski bawiące się w tzw. hotelu paradise. umiech

elha12

Pytanie w tytule artykułu jest w stylu: Czy warto dbać o zdrowie? Oczywiście, że warto!, a nawet trzeba! Zwiedzać też warto i trzeba by można było podziwiać i zachwycać się cudami przyrody, krajobrazu, architektury zarówno w naszym kraju, jak i w świecie. Ale nie teraz!! Sytuacja jaka wytworzyła się w związku z szalejącą pandemią spowodowała, że ruch turystyczny to dzś abstrakcyjne pojęcie, skutecznie uziemiony ostrymi restrykcjami wprowadzonymi w poszczególnych krajach w walce z koronawirusem. Zachęcanie w takiej sytuacji do egzotycznych podróży, jest nieodpowiedzialne i nie licujące z powagą sytuacji. To tak, jakby na pogrzebie, zacząć śpiewać na cześć zmarłego: Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje nam!