Na Podkarpaciu pada turystyka?

Image

Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie, w województwie podkarpackim znacznie zmalała liczba turystów korzystających z turystycznych obiektów noclegowych. Udzielono również mniej noclegów. Na taką sytuację największy wpływ miała pandemia koronawirusa COVID-19.

W 2020 roku z turystycznych obiektów noclegowych w województwie podkarpackim skorzystało 710,3 tys. osób, w tym 44,8 tys. turystów z zagranicy. Z noclegów w hotelach skorzystało łącznie 398,7 tys. osób. We wszystkich turystycznych obiektach noclegowych udzielono 2,1 mln noclegów, w tym 97,4 tys. noclegów turystom zagranicznym. Obłożenie pokoi w obiektach hotelowych (hotele, motele, pensjonaty i inne obiekty hotelowe) wyniosło 28,2%.

Osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych na Podkarpaciu w 2020 roku było o 45,2% mniej niż w 2019 roku, a turystów zagranicznych 3,5-krotnie mniej niż rok wcześniej. Udzielono ogółem o 41,3% mniej noclegów, a stopień obłożenia pokoi zmniejszył się o 12,6 punktu procentowego.

W 2020 roku z turystycznych obiektów noclegowych w Rzeszowie skorzystało 125,8 tys. osób, blisko 2,5-krotnie mniej niż rok wcześniej. Turystów zagranicznych było w ub. roku 18,2 tys. osób, tj. 3-krotnie mniej w porównaniu z 2019 rokiem. Łącznie w 2020 roku udzielono blisko 2,5 krotnie mniej noclegów niż rok wcześniej (190,3 tys. noclegów w 2020 roku i 435,4 tys. w 2019 roku). Stopień obłożenia pokoi w obiektach hotelowych zmniejszył się z 50,1% w 2019 roku do 28,4% w 2020 roku.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
podwakroćzło

@z internetu: jeśli wydaje ci się, że gdyby PO rządziło byłoby lepiej, to masz 100% racji, wydaje ci się. Problemem nie jest PiS czy PO, problemem jest całkowity, totalny brak jakiejkolwiek alternatywy... Problemem jest też to, że polska polityka przyciąga jak szambo muchy, ludzi, którzy nie powinni być wypuszczani na ulicę nawet, a nie zajmować publiczne stanowiska. Jest wolność wypowiedzi i żaden portal nie będzie mnie straszył odpowiedzialnością za wyrażanie moich prywatnych opinii, nawet jeśli celują prosto w rozbuchane ego miejscowych, pisowych kacyków. Kończąc jedno kulturalne słowo do cenzorów z tego portalu : [cenzura].

~z internetu

Krzysztof Skiba
Tak jak za dawnych czasów w moim domu pojawili się wczoraj panowie wiadomego resortu. W PRLu byli to mało kulturalni panowie z SB, którzy dokonywali rewizji w mieszkaniu szukając wrogich, antykomunistycznych materiałów i ulotek. Tym razem byli to dwaj kulturalni policjanci z dzielnicowego komisariatu. Przybyli aby mnie przesłuchać w takiej oto sprawie.
W sierpniu zeszłego roku prowadziłem w Ustrzykach Dolnych koncert urodzinowy zespołu KSU. Na koncercie tym było blisko dziesięć tysięcy osób. W trakcie koncertu cześć widowni wznosiła okrzyki "Je...ć ...PiS!". Nikt stojący na scenie ani ja, ani zespół nie inicjował tych okrzyków. Po prostu była to spontaniczna reakcja publiczności, która w demokratycznym państwie ma przecież prawo krzyczeć co jej się podoba. Ja na początku myślałem, że "Je...ć...PiS" to jest tytuł jakiejś nowej piosenki grupy KSU, ale jak się potem okazało zespół jeszcze takiej piosenki nie napisał.
W nawiązaniu do słynnej piosenki KSU "Jabol punk" zaproponowałem ze sceny zbudowanie w Ustrzykach Pomnika Polskiego Jabola. Pomnik taki (podobnie jak pomnik "glana" w Jarocinie) z pewnością byłby wspaniałą atrakcją turystyczną miasta. Propozycja miała charakter humorystyczny i tak też przyjął ją burmistrz miasta Bartosz Romowicz, który zespołowi KSU na urodziny podarował butelkę kultowego wina.
Okrzykami "Je...ć... PiS" oraz propozycją budowy Pomnika Polskiego Jabola poczuł się obrażony zacny obywatel miasta pan Adam Łukaszyk, który na koncercie co prawda nie był, ale kilka miesięcy później zobaczył jego fragmenty na You Tube. Obrażony obywatel (którego żona mocno udziela się w lokalnym PiS) zgłosił sprawę na policję, a ta wszczęła dochodzenie. Policja przesłuchała już na tę okoliczność organizatorów koncertu, burmistrza oraz także mnie. Sprawa toczy się zgodnie z procedurami. Trwają przesłuchania, sporządza się raporty i dokumenty, trwa analiza materiałów filmowych, dokonuje się oględzin miejsca, w którym krzyczano nieprawomyślne hasła. Policja jak wiadomo nie ma co robić, więc pewnie z radością zajmuje się takimi rozkosznymi sprawami.
Panom policjantom powiedziałem, że policja powinna ścigać te osoby, które zabraniają obywatelem krzyczeć hasła "Je...ć ...PiS" , bo policja powinna stać na straży konstytucyjnego prawa do wolności wypowiedzi. Mili panowie policjanci tylko się smutno uśmiechnęli i to starczyło mi za cały komentarz. Przecież w tym kraju pod rządami Kaczora uznano już białą różę i czarne parasolki za "symbole nienawiści", świeczki pod sądami za "symbole zdrady", a okrzyk "Lech Wałęsa" za okrzyk antypaństwowy.
Pikanterii całej sprawie dodaje fakt, że wielce szanowny pan Adam Łukaszyk uznał iż humorystyczna propozycja postawienia Pomnika Polskiego Jabola w Ustrzykach obraża go ze względu na WYZNANIE. Co ma "jabol" (tanie wino) do uczuć religijnych może wyjaśnić chyba tylko lekarz psychiatrii bądź Komisja Do Spraw Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Rozumiem, że jabol rani czyjś smak czy gust, ale wyznanie? Pewnie pan Adam Łukaszyk jako właściciel telewizji kablowej Bieszczady jest innego wyznania smakowego. Na przykład woli whisky czy dobry koniak. Spór w sprawie jabol kontra whisky powinien jednak rozstrzygać się w programie Magdy Gessler, a nie na komisariacie.
Poziom absurdu życia w Polsce pod rządami PiS przekroczył już dawno poziom klaunady i głupoty z filmu braci Marx "Kacza zupa". Tylko czekać gdy podczas zjazdu Food Trucków znajdą się wrażliwi obywatele, których uczucia religijne urazi reklama hot dogów.
Proszę o udostępnianie tego posta. Niechaj wszyscy się dowiedzą jak wesoło bawimy się w państwie PiS.

~Reason

A co ma zdejmowanie maski z 30 mln głów gdy zaszczepilo się tylko 3.6 mln głów? Plaskoziemce będą naginać w maskach do dnia sądu ostatecznego ;-)

~Bxhdhhd

„Gdy się zaszczepimy wrócimy do normalności” ludzie wy naprawdę w to wierzycie? Pamiętacie jak mówili: zdejmiemy maski jak będzie szczepionka?

~Damian

Ja bym ci funkcjonariuszko grosza nie zapłacił z taką agitację. Postaraj sie

~Obywatel

Jeszcze będzie normalnie

~komes63

123 ....Ćwoku z Plawa .....Ortografia na poziomie podstawówki się kłania....

art2deco

Będzie inwazja Hunów gdy się w końcu ludziska zaszczepią i zaczną normalnie żyć.

~emerytka

Właściciele pensjonatów na podkarpaciu niech popatrzą na ośrodki w innych regionach kraju, co mają w ofercie na terenie ośrodka-dla dzieci małych i większych oraz dorosłych, przy czym wiele z nich w przystępnych cenach. Teraz nie wystarcza już tylko świeże powietrze, piękny widok i wyprawy w góry a wieczorem piwko.

maszynista

TURYSTYKA PADLA JUZ W 2020 ROKU .Teraz padnie PIS.

~maorys

turysci to czekaja na park zimnej wody, tam będa tłumy pruć i zapełnią hotel 26 piętrowy

~`123

pis tak zrobi i ogłosi w telewizji narodowej że bez robocie zero i jest wszystko super a Polska upadnie przez wyznawców PIS

~mieszkaniec

To wszystko jest robione po to aby bogaci mogli wykupowac hotele. W Zakopanem tez chcieli przejmowac hotele. Dobrzeze gorale sie w pore ogarneli. @go123 jestes debilem.

go123

Dzień Dobry;

1. Hotele przez długi czas nie mogły normalnie działać z powodu ogłoszenia stanu pandemii;
2. Właściwie co na Podkarpaciu jest do zwiedzenia ?
3. Warto zauważyć, że o ile bezrobocie realne znacząco wzrosło, o tyle bezrobocie rejestrowane spadło - bo przez długi czas w Urzędach Pracy można było zarejestrować się tylko przez telefon, a telefonu nikt nie odbierał.
Jeszcze trochę i bezrobocie rejestrowane spadnie w Polsce do 0%.