Plany utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej „San-Tanew”

Image

W Starostwie Powiatowym w Nisku, z inicjatywy Starosty Niżańskiego Roberta Bednarza i Burmistrza Gminy i Miasta Ulanów Stanisława Garbacza, odbyło się spotkanie poświęcone planom utworzenia Specjalnej Strefy Ekonomicznej „San-Tanew” wraz z budową terminala przeładunkowego w miejscowości Huta Deręgowska, w Gminie Ulanów.

W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, Przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego Sylwester Daśko, Przewodniczący Rady Miejskiej w Ulanowie Wacław Piędel, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Marek Kamola, Z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie Piotr Mróz oraz Prezes Zarządu CARGOTOR Sp. z o.o. Andrzej Sokolewicz.

Podczas spotkania dyskutowano o możliwościach utworzenia terenów inwestycyjnych na terenie planowanej do powstania Specjalnej Strefy Ekonomicznej „San-Tanew” w okolicach Huty Deręgowskiej w Gminie Ulanów i o możliwościach budowy w tym miejscu terminala przeładunkowego, który zlokalizowany byłby właśnie na tym terenie. Tematem rozmów były też działania niezbędne do podjęcia realizacji planowanych zamierzeń i trudności z tym związane.

Po powitaniu przez Starostę, w temat spotkania wprowadził zebranych Burmistrz Stanisław Garbacz, który omówił zamierzenia inwestycyjne oraz plany dotyczące Specjalnej Strefy Ekonomicznej „San-Tanew”. Jednym z głównych tematów była koncepcja budowy terminala przeładunkowego, który zlokalizowany ma być w miejscowości Huta Deręgowska w Gminie Ulanów.

Starosta Niżański Robert Bednarz, podkreślił atrybuty lokalizacji Strefy, tj.: bliskość dróg S19 i S74, planowane docelowo powstanie dwóch węzłów „Zdziary” i „Zapacz”, szeroki i zwykły tor oraz istniejąca infrastruktura drogowa, w tym m.in. droga powiatowa w kierunku na Zdziary. Na szczególną uwagę zasługuje krzyżowanie się strategicznych szlaków komunikacyjnych, tj. zbiegu dróg ekspresowych S19 i S74, linii kolejowej LHS oraz linii kolejowej relacji Zamość – Rozwadów. Podkreślił również ważność usytuowania w tym miejscu terenów inwestycyjnych, które pozwolą w przyszłości na lokalizowanie podmiotów, które będą zainteresowane inwestowaniem w tym rejonie.

Wicemimister Infrastruktury Rafał Weber, Poseł na Sejm RP, jak zawsze przyjazny Ziemi Niżańskiej i wspierający Powiat oraz Gminy w podejmowanych przez nich działaniach, przedstawił informacje w zakresie możliwości pozyskania środków na realizację tego typu przedsięwzięć, w tym możliwości otrzymania dofinansowania na przygotowanie terenów inwestycyjnych. Zwrócił uwagę na możliwości dofinansowania, jakie będą płynąć z Krajowego Programu Odbudowy oraz perspektywę pozyskania środków unijnych.

Podkreślono, że priorytetem w tej kwestii jest współpraca między samorządami na rzecz rozwoju tej części regionu oraz potrzeba wzajemnego uzupełniania się. Istotnie znaczenie ma lokalizacja planowanej do powstania Strefy, która będzie korzystna również dla Stalowej Woli i Powiatu Stalowowolskiego, bowiem niesie określone korzyści, co zauważalne jest zwiększonym zainteresowaniem wskazywaną lokalizacją oraz wskazywanymi terenami, przez potencjalnych inwestorów.

Istotne znaczenie ma współpraca między samorządem a Lasami Państwowymi, w zakresie zamiany gruntów.

Obecny na spotkaniu Prezes Zarządu CARGOTOR Sp. z o.o. Andrzej Sokolewicz zwrócił uwagę na poważną skalę przedsięwzięcia, pod kątem finansowym, inżynieryjnym, logistycznym a nawet geopolitycznym. Podkreślił również trudności związane z realizacją tego typu przedsięwzięć.

Podsumowując – planowana Specjalna Strefa Ekonomiczna „San-Tanew” i terminal przeładunkowy, będą w przyszłości szansą na rozwój działających lokalnie przedsiębiorstw oraz narzędziem pobudzającym nowe inwestycje, a co za tym idzie, tworzenie się wielu miejsc pracy dla mieszkańców Powiatu Niżańskiego i nie tylko.Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~asia

a co ma do tego nadberezny i weber wynocha do stalowej

e2rds

Maniek, eunuchu, ty tylko możesz chcieć, nic więcej.

~adolf

Jednego jestem pewien ostatni raz Starostą Niżańskim jest osoba spoza Niska istny dramat ten chłoptaś z yezowego

~det2

ten chłopiec z jezowego chce przenieść stolicę z Niska , a może już się dogadał z lucjuszem wielkim i weberem o likwidacji powiatu niżańskiego

~Maniek

Erdees skarbie chcę ciebie

~Momoty

Łzy wzruszenia się same cisną jak paczam jak nasz wielki płezydęcina nadludzko się męczy. Tyłu inwestorów sprowadził do miasta, zlikwidował długi, leżymy na pieniądzach z przychodów, fabryka.maseczek aż pęka od wyprodukowanych towarów a teraz jeszcze to. Toż to dźwignie nas dalej niż na kaczą Bawarię smiech2

~Feluś

Prawdopodobnie tekst dostali od sekretarza partii coby się nie męczyli przy tworzeniu treści smiech2

~Wikary Madeja

Wazelina piękna leje się spod pióra piszącego ten tzw. artykuł.

~Magiel

Do edwkodkredek, opłacany trol podłej zmiany cichutko siedzi. Chyba zabrakło 60 gr za wpis smiech2 Może funkcjonariuszka wesprze w ramach pracy dla idei?

~xxx

""Wicemimister Infrastruktury Rafał Weber, Poseł na Sejm RP, jak zawsze przyjazny Ziemi Niżańskiej i wspierający Powiat oraz Gminy w podejmowanych przez nich działaniach""

No ja prdle, co za pisowski gebels amator za 2 dychy od artykułu to pisał???
Dno i 2 metry mułu.

~Tango

Z komentarzy wynika ze Opozycja i jest przeciw.
Jak zwykle :-) obiboki.

~Xyz

Temat nie nowy. 12 lat temu zainicjował go niejaki Andrzej Ślęzak Prezydent Stalowej Woli.
Teraz wraca do niego Niejaki Rafał Weber wiceminister.

~hmm

Opisał się ktoś co to za spotkanie, kto go zorganizował itd i w jakim celu. Tylko brakuje mi tu jednego; jaki jest efekt tych rozmów, co ustalono, co będzie robione no i jakie realnie szanse na powodzenie ma "idea" tego spotkania? bo wygląda na to, ze dużo bicia, ale piany może być z tego maaaało

~MedalzaOdwage

Nadberezny powinien nosic maseczke ktora wyslal mieszkancom St Woli. Aha nie nadaje sie ona do niczego, jak wszystko za co sie pis wezmie ;)

~prawica

"Wicemimister Infrastruktury Rafał Weber, Poseł na Sejm RP, jak zawsze przyjazny Ziemi Niżańskiej i wspierający Powiat oraz Gminy w podejmowanych przez nich działaniach" a da się bez wchodzenia do dooopy?

~

Pierdu pierdu,pierdu pierdu,pierdu pierdu pierdu

~Twój men

Gdzie jest er sedes

~edekodkredek

he, he........ czyżby szykowały się przyspieszone wybory??????????????????? Obiecanki cacanki. Zawsze to samo, przed wyborami!!!!!!!!!!!!!!!!!! Już w stalowej wólce wybudowali 3 most na Sanie, zrewitalizowali rynek w Rozwadowie, wybudowali leśne osiedle no i charzewickie, skomunikowali Okulickiego z Przemysłową poprzez nowy przejazd pod torami, wylesili ponad 100 ha lasu za hutą dla dużego inwestora. Same kur...a sukcesy!!!!!!!!!!!!!!! Jak tak dalej pójdzie w kolejnych wyborach będziemy w stalowej wólce wybierać burmistrza a nie prezydenta. Pozdrawiam normalnych

~irys

good idea

~Jeff Lynne

Dobry pomysł. Kto go pisiakom podpowiedział?

~Alfonz

Rozumiem że Lucjusz i Weber byli przeciwko "konkurencyjnej strefy" . I że zaproponowali zrobić ja u nas w Stalowej i bedą forsować ten temat /

~covidiusz

będa budować konkurencję dla CPK, nisko to tygrys podkarpacia

~Koncepcja

Pomysł dobry , ale to pomysł prezydenta Andrzeja Szlęzaka. Płezydęt próbuję się podpiąć, ale skończy się pewnie jak zwykle na fotorelacji i planszach z dykty.

~ he he..

olka robisz tu teraz za erdeesa?

~ola

Rozumiem, że udział p. Nadbereżnego w Nisku wiąże się z cichą aneksją miasteczka i gminy Nisko do Stalowej Woli? Jaki inny cel miałby gospodarz miasta jadąc na obcy mu teren i siedząc niczym na tureckim kazaniu? Im więcej panów Webera i Nadbereżnego(w duecie!) tym rezultaty coraz mizerniejsze! Może zaproponują budowę stacji przesiadkowej na... Marsa? Wszystko się może zdarzyć!

~Gonzo

Nie kumam to co tam ma być stacjia przeładunkowe w tych lasach ale będą miejsca pracy to jakiś ponury żart

~bajabongo

szukają naiwniaków z kasą i tyle