Karma dla psów dorosłych - kiedy zmienić szczeniakowi karmę?

Image

Przychodzi taki moment w życiu każdego pana, kiedy szczeniak zamienia się w psa dorosłego. Zwierzak jest nie tylko większy i bardziej posłuszny, ale zmieniają się także jego potrzeby żywieniowe. Kiedy nadchodzi ten moment należy podjąć właściwą decyzję dotyczącą karmy. Dla dorosłych psów skład żywności jest trochę inny, bo inne są też potrzeby żywieniowe. Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej.

Potrzeby żywieniowe psa dorosłego

Na co zwrócić uwagę przy zmianie karmy dla dorosłych psów?

Jak zmienić karmę?

Potrzeby żywieniowe psa dorosłego

Potrzeby żywieniowe psa dorosłego różnią się od tych u szczeniaka. Dlatego też karma dla psa ma nieco inny skład niż ta dla malucha. Istotny jest moment, kiedy należy zmienić jedzenie na karmę dla psów dorosłych. W pierwszych tygodniach życia szczeniak żywi się wyłącznie mlekiem matki. Potem należy stopniowo wprowadzać do jego diety inne pokarmy, które pomogą organizmowi przyzwyczaić się do karmy. Dla dorosłych psów jest równie ważne, aby pokarm był pełen odpowiednich wartości odżywczych. Zapotrzebowanie energetyczne u piesków, które rosną jest dużo wyższe niż u dorosłych. Dlatego w pierwszych miesiącach życia karma jest bardziej kaloryczna. Około 6 miesiąca przychodzi pora, żeby zmienić karmę na taką, która jest mniej kaloryczna, żeby zapobiec zbyt szybkiemu rozwojowi. W zależności od wielkości i rasy psa karmę dla dorosłych psów powinno się wprowadzić pomiędzy 6 a 18 miesiącem życia, u małych piesków jest to między 10 a 12 miesiącem. Karmy dla dorosłych psów są odpowiednio zbilansowane i sprawiają, że pies ma odpowiednią ilość energii, ale także zapobiegają chorobom zwierzaka.

Na co zwrócić uwagę przy zmianie karmy dla dorosłych psów?

Decydując się na zmianę karmy dla dorosłych psów należy mieć pod uwagą ich potrzeby żywieniowe. Dobrze jest wcześniej sprawdzić czy pies nie cierpi na żadne alergie, czy jest zdrowy. Bardzo łatwo jest wybrać niewłaściwą karmę dla psów dorosłych. Pies powinien przyjmować z karmą różne substancje odżywcze. Najważniejsze z nich to białko, tłuszcze, węglowodany, witaminy i mikroelementy. Odpowiednio dobrana karma dla psów dorosłych dostarczy energii i zadba o funkcje życiowe. Zdarza się, że w diecie psa brakuje jakichś elementów - wówczas zwierzak może borykać się z chorobami lub schorzeniami.

Wybierając karmę dla psów dorosłych należy zwrócić uwagę na jej skład. Wiele karm dostępnych w supermarketach ma w składzie konserwanty, wzmacniacze smaku, sól lub mięso nie najlepszej jakości. Kupując taki produkt należy przeczytać etykietę lub sprawdzić w sieci informacje na temat produktu. Dużo lepszą opcją jest zamówienie karmy dla psów dorosłych ze specjalistycznego sklepu. Pozwoli to zmienić karmę bez sensacji w układzie pokarmowym.

Co ważne na rynku istnieją różne rodzaje karmy. Najpopularniejsze to karma sucha, karma mokra. Zwierzęta mogą być również karmione świeżymi, surowymi składnikami. Gotowa karma to łatwość przyrządzenia i pewna informacja dotycząca składników odżywczych oraz kaloryczności potrawy. W momencie, gdy należy zmienić karmę dla psa powinno się zwrócić uwagę na jej zawartość kaloryczną.

Jak zmienić karmę?

Wielu właścicieli zastanawia się jak zmienić karmę dla psa. Na samym początku warto przede wszystkim poczytać o dostępnych opcjach i składach. Następnie należy sprawdzić kaloryczność pokarmu oraz zróżnicowanie składników, które powinny odpowiadać na potrzeby żywieniowe psa dorosłego. Następnie dobrze jest zamówić próbkę karmy i sprawdzić czy smakuje zwierzakowi oraz czy nie ma po nim problemów z wypróżnianiem.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =