Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Image

Wyklęci, bo skazani na zapomnienie, na pogardę i potępienie. Teraz bohaterowie wspominani są rokrocznie 1 marca…

Dziś z powodu pandemii uroczystości praktycznie nie będzie. Jedynie co zaplanowano to Mszę Świętą i złożenie kwiatów w Rozwadowie na cmentarzu wojennym i w innych miejscach pamięci na terenie powiatu. W ubiegłych latach były marsze uliczne, uroczyste eucharystie, odczyty, konferencje, konkursy, a także rekonstrukcje walk w parku miejskim.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 3 lutego 2011 roku. Od tego czasu 1 marca poświęcony jest żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

Dziś nie będzie wielkich marszów, nie będzie też rekonstrukcji wydarzeń. Przypominamy więc te najciekawsze obchody z lat ubiegłych.

Zobacz również: Uroczystości pogrzebowe śp. kpt. Tadeusza "Tarzana" Gajdy

Cześć i chwała Bohaterom!


Materiał video


Materiał video


Materiał video

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Mrau

Do mieszkaniec. Mamy 2021, wszystkie filmiki są archiwalne...

~hwwd

widać to wnusiu że dziadzio erdes cie uczył historii....diabełku

~Belzebub

Jaką wolną Polskę? Zawlaszczona przez sługusów pisowskich jest przecież

~erdeperde

to ja ..ta wiedze przekazał ci zapewne jakiś dziadziu milicjant i działacz partyjny ppr a pózniej pzpr. Bo tylko takich zdrajców Polski i sługusów moskwy trzeba było tępić jak robactwo a oni to robili w obronie własnej i OJCZYZNY.

~tola

patriota = idiota?

~patriota

CZEŚĆ I CHWAŁA tym wielkim bohaterom bo dzięki nim mamy dziś wolną POLSKĘ .Patrioci z naszego miasta podziwiali te uroczystości.

~La bandida

Ci pajace niech dalej ogladają tvn go go haha, kukiz 2 pajac mòwi ze zaczepił by sie pakistanską szczepionką haha

~Mieszkaniec

magpie
Kliknij w filmik niech cię przezuci na stronę YT.
Zwróć uwagę na datę wystawienia fipmiku

~to ja

@hwwd ty jesteś dureń i nie potrafisz myśleć. Co ub robiło to wie każdy to samo robili żołnierze wyklęci z ludźmi którzy opierali się w oddawaniu swoich plonów i zwierząt gospodarskich, żyją jeszcze ci co pamiętają tamte czasy ale z dnia na dzień niestety ubywa.

~hwwd

ty durniu....zero myślenia,....co robiło ub z tymi co liczyli na amnestie....ano torturowali i mordowali bestialsko.Jak tak można myśleć o tych anonimowych głównie bohaterach którzy sie nie poddali nkwd i ub.

~to ja

@ola masz 100% racji. Dokładnie tak żołnierze przeklęci po zakończeniu II wojny rozlewali krew rodaków i rabowali ludziom na wsi plony i zwierzęta aby się wyżywić. Jak dało się odczuć rząd londyński z zachodem się na nich wypiął więc trzeba było złożyć broń i pozostać w konspiracji a nie rabować i zabijać rodaków bo chcieli wrócić do normalności. Nic ich nie nauczył wrzesień 1939 roku, który pokazał jak armie Anglii i Francji przyszły nam z obiecaną odsieczą.

~eeee2rdssss

czerwone psy uratowane grubą kreską....to ciemna plama RZECZYPOSPOLITEJ.

~jan

..... @ ~Olo ..... teraz już nie trzeba ,,tankistów", rodzima czerwona zaraza zalewa kraj, niestety przy wydatnej pomocy duchowieństwa KK, teraz każdy prostak może być ,,prawdziwym polakiem", wystarczy w odpowiednim stopniu mieć zryty mózg ideologią bolszewicką ....

art2deco

Cześć i Chwała Bohaterom.

~Dede

Bękarty czerwonoarmistów to założyciele PRLoeskiego aparatu terroru, a teraz ich czerwone i bezideowy dzieci wyją " wolne sądy"

~Olo

Słychać psie wycie potomków tankistów. Czerwona zaraza i "róbta co chceta" zbiera swoje żniwo.

~Kazek

Patriotyzm=wojny

~mieszkaniec

widac jak Rosja a dokladnie ZSRR sprala ludziom glowy. @ola. jestes wywłoka. Na takie ja ty wycieradlo to nawet slow brakuje. @widz twoj bohater to Bierut?

~aaa

A - K ury, A-K aczki,
to też ta opcja?

~Wolak

Wsie kochały ich podczas WW2.

~widz

Zołnierze wyklęci....w serialu "Stulecie Winnych" powtarzanym aktualnie w TVP 2 i TVP 1 i zapowiadanym do kontynuowania można zobaczyc tych żołnierzy jak przychodzą na bazar, zabierają co chcą sprzedającym ludziom np. jajka, wedline, ser, owoce ...za ukrycie świni przed nimi zastrzelone dziecko...z bronią w ręku napady na cywilów ...BOHATEROWIE ?

~Adam

Ci co zginęli, zostali pomordowani przez UB przewracają się w grobie. Im było o wiele trudniej działać, żyć a mimo to potrafili się przeciwstawić złu. A
my co? Jesteśmy tak ogłupieni, zmanipulowani, że nie potrafimy odróżnić dobra od zła. Za niedługo wprowadzą paszporty zdrowotne, kody QR rozdają.

~siwy

ale przez te pandemie wszystko stanęło na głowie :(

go123

"(...) zabudowy miejskiej (...)" - miało być.

Oczywiście w strefach miejskich, a zwłaszcza w najgęściej zbudowanych centrach miast, mieszka dużo cywili którzy w takiej sytuacji masowo giną w wyniku walk.
Dlatego podczas pacyfikowania Powstania Warszawskiego zginęło tak dużo cywili.
I dlatego podczas walk o syryjskie miasta, wymyślono opcję "green buses", aby okrążeni obrońcy nie kontynuowali obrony skazanej na niepowodzenie, której kontynuowanie spowoduje jednak straszne straty humanitarne.

go123

Tradycja oferowania ewakuacji autokarami w zamian za złożenie broni (tzw. "green buses"), została zapoczątkowana w wyniku syryjskiej wojny domowej.
Rebelianci kopali tunele łączące piwnice pod blokami mieszkalnymi, używając gęstej zabudowany miejskiej jako systemu fortyfikacji.
Rosyjskie lotnictwo zrzucało tam dużej ilości "bomb parasolkowych" (bomb termo-barycznych na spadochronach).
Następnie do szturmu ruszały rządowe, elitarne jednostki "żołnierzy szokowych", mające ostatecznie przełamać obronę - ponosiły jednak zawsze ciężkie straty, ponieważ snajperzy rebeliantów nie kryli się przed bombardowaniami z powietrza i zostawali na stanowiskach do końca.

magpie

do ~mieszkaniec

Tak jak pisze w artykule cytuję "Dziś nie będzie wielkich marszów, nie będzie też rekonstrukcji wydarzeń. Przypominamy więc te najciekawsze obchody z lat ubiegłych."

~ola

Chyba chodzi o żołnierzy przeklętych...!

~mieszkaniec

material na samym dole obrazuje czym sa ci co tam maszeruja.
kto ich zwolnij z noszenia maseczek ?

go123

Dzień Dobry Państwu;

"Żołnierzy wyklętych" można obecnie jeszcze spotkać w lasach na obszarze Górskiego Karabachu zajętego przez azerską armię.
To niedobitki rozbitych armeńskich jednostek wojskowych.
Grasują po lasach, żyjąc z tego co upolują lub znajdą.
Strona azerska oferuje im ewakuację autokarami do Armenii, w zamian za złożenie broni.
Zgodnie z przyjętym dobrym zwyczajem, każdy może zabrać ze sobą do autokaru jednego kałasznikowa (bez lunety lub celownika holograficznego) i trzy pełne magazynki.
Resztę broni muszą oddać.

~kaktus

Podobno coś wydarzyło się Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku. Jeżeli wiecie coś na ten temat to piszcie.