Decyzja prezesa UODO uchylona. Prawo musi być prawem w praworządnym państwie.

Image

Działając na podstawie przepisów prawa o postępowaniu administracyjnym przed sądami administracyjnymi, prezes stowarzyszenia Nasze Miasto Łukasz Banasik, jako mieszkaniec Stalowej Woli wniósł skargę na postanowienie Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych o odmowie wszczęcia postępowania w związku z naruszeniem przez Pocztę Polską przepisów o ochronie danych osobowych w procesie pozyskania od Gminy Stalowa Wola danych osobowych na potrzeby organizacji wyborów prezydenckich w formie tzw. „korespondencyjnej”. Kilka dni temu, na mocy orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, decyzja Prezesa UODO o odmowie wszczęcia postępowania została uchylona.

Prezes stowarzyszenia w skardze wskazał, że Poczta Polska S.A. pozyskała jego dane ze spisu wyborców od Gminy Stalowa Wola. Jednocześnie zakwestionował posiadanie przez Pocztę Polską S.A. podstawy prawnej do przetwarzania jego danych osobowych, w tym do ich pozyskania. Jednocześnie Poczta Polska S.A. powiadomiła Łukasza Banasika, że jego żądanie usunięcia jego danych osobowych ze spisu wyborców nie może być zrealizowane. W związku z tym Łukasz Banasik wniósł do Prezesa UODO o nakazanie Poczcie Polskiej S.A. usunięcia uchybień w procesie przetwarzania danych osobowych poprzez ich usunięcie, jak również o nałożenie nań administracyjnej kary pieniężnej. Prezes UODO w zaskarżonym postanowieniu wskazał, że podstawą prawną działania Poczty Polskiej był art. 99 ustawy z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 oraz decyzja Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 2020 roku, w której Prezes Rady Ministrów polecił Poczcie Polskiej S.A. realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na podjęciu i realizacji niezbędnych czynności zmierzających do przygotowania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, w szczególności poprzez przygotowanie struktury organizacyjnej, zapewnienie niezbędnej infrastruktury oraz pozyskanie koniecznych zasobów materialnych i kadrowych.

Postanowieniem z 3 lipca 2020 roku Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych odmówił wszczęcia postępowania. W motywach swojego rozstrzygnięcia wskazał, że „nie ma podstaw do stwierdzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych, co powoduje, iż wszczęcie postępowania, ukierunkowane na ewentualnie skorzystanie przez Organ z uprawnień naprawczych przewidzianych w art. 58 ust. 2 RODO, jest bezprzedmiotowe w rozumieniu art. 105 § 1 k.p.a., bowiem wskazany stan naruszenia w sprawie nie zachodzi”.

Z orzeczeniem takim nie zgadzali się również mieszkańcy Stalowej Woli, którzy w emocjonalnych wpisach szeroko komentowali przekazanie ich danych do Poczty Polskiej.

- Tu pojawiły się wątpliwości mieszkańców, w tym moje osobiste, ponieważ to przepisy Konstytucji RP, w połączeniu z aktami stanowiącymi źródło powszechnie obowiązującego prawa, o których mowa w art. 87 Konstytucji jednoznacznie świadczą o tym, że w żadnym wymiarze podstawą do przetwarzania moich danych znajdujących się w rejestrze PESEL nie może być decyzja Prezesa Rady Ministrów, bowiem nie stanowi ona źródła prawa powszechnie obowiązującego, a zatem nie może stanowić prawa do przetwarzania moich danych przez Pocztę Polską S.A. Podstawą do przetwarzania danych osobowych może być więc jedynie ustawa– komentuje Łukasz Banasik.

Co ciekawe Gmina Stalowa Wola zaprzecza, jakoby przekazała dane osobowe mieszkańców przed wejściem odpowiedniej Ustawy. Jednocześnie gmina wskazuje, że przekazała jedynie „dane statystyczne” tj. liczbę mieszkańców pod danym adresem, aby ułatwić dostarczenie pakietów wyborczych. Jednocześnie wyraziła gotowość do przekazania danych ze spisu wyborców po uzupełnieniu przez Pocztę Polską wniosku o wskazanie celu ich przetwarzania. Faktowi przekazania danych osobowych z podaniem numeru PESEL oraz imion i nazwisk zaprzecza również prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, który pod koniec kwietnia 2020 roku poinformował za pomocą mediów, że sprzeciwiając się anarchii przekaże dane osobowe mieszkańców na potrzeby organizacji wyborów korespondencyjnych. Lucjusz Nadbereżny podkreślał również w swoich wywodach, że wniosek Poczty Polskiej spełnia wymogi prawne. Swoją decyzję oparł również na pozytywnej opinii PKW oraz Prezesa UODO.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Mieszkaniec

To już nie tylko plotki. Wszyscy już wiedzą, że PiS opłaca internetowych trolli.

~stalowy

~Olo chyba prawicowi nieuki i życiowe ofermy

~Olo

He, he, he, te komentarze pisze jedną osoba, lewackie ścierwo..

~toli

Do 'lekarz", głupcze zacznij już od teraz gromadzić sobie dokumentację medyczną w tej przychodni którą wymieniasz albowiem będziesz miał jak znalazł, że byłeś niepoczytalny, z ograniczoną rozpoznawalnością otaczającego cię świata gdy przyjdzie czas na rozliczenia. Za prawdę powiadam ci, tylko ta przychodnia może stać się twoja tratwą ratunkową no i papiery stosownego koloru!

~Tato

Sąsiedzie ja nie pisze tu o Durku a o "Darku" a to wielka różnica.

~sąsiad

Tato napisałeś: " Darek ty leniu nikt cię nigdzie nie przyjemnie do pracy. Przecież ty nic nie umiesz robic " i tu się mylisz - Durek dostał prace jako " Pierwszy Misiewicz " Stalowej Woli pomimo tego, że nic nie umiał robic - no chyba, że uwzgledni się to samo co umie pisowski wzorzec człowieka wolności.
Bo miłość prezesa jest ślepa.

~Tato

Darek ty leniu nikt cię nigdzie nie przyjemnie do pracy . Przecież ty nic nie umiesz robic

~takaprawda

Paweł Mc Kornik, może kolejny donos napiszesz? Dobrze wam tam na samorządowych posadkach, nie wstyd Ci na takie haniebne postępki?

~prawica

łamanie prawa przez PiS będzie ukarane, typowo lewicowe podejście do prawa pisu jak każdej partii lewicowej

~lekarz

Do popis, cieciu masz zaproszenie do przychodni na WYSZYŃSKIEGO.

~Darek

Kto mnie zechce przyjąć do uczciwej pracy?

~lekarz

Do popis, cieciu masz zaproszenie do przychodni na WYSZYŃSKIEGO.

~popis

Nie drwij sobie u nie dworuj jeden z drugim/ą z pana Banasika. Ten pan za niedługo może być świadkiem koronnym w procesie przeciwko temu waszemu idolowi, bożyszczu. Przecież kiedyś parasol ochronny zostanie zwinięty i potrzebni będą rzetelni świadkowie tego co się dzisiaj dzieje w mieście. Pan Banasik jest takim właśnie "dokumentalistą" niegodziwości jakich dopuszcza się pan LN. Kiedyś stanie przed obliczem wysokiego sądu i będzie musiał zdać szczegółowo sprawę ze swego włodarzenia. Słowa uznania za cierpliwość, wytrwałość w poszukiwaniu prawdy i dokumentowaniu zła panoszącego się od jakiegoś czasu! Tak trzymać!

~Mieszkaniec

... no masz k.... ..ć ... prawie każdy w elitach PiS cierpi na zespół Gillesa de la Tourette’a objawiający się perseweracjami i koprolaliami. Jest to chyba bardzo zaraźliwe choróbsko i czy można zarazić się od oglądania TVP i słuchania wypowiedzi polityków? ... bo zauważyłem u siebie już pierwsze takie objawy.

~Wyborca

Ach te pisiaki-prostaki ... przyjechal do nas taki kumaty sobie chyba Irlandczyk tak dlugo wyczekiwany zbawca gospodarki Pan O'bajtek i juz na samym poczatku nasi z Lepszego Sortu czyli Elyty Narodu tak szybko nauczyli go kuchennej laciny. I masz: nasza Zielona Wyspa na mapie Europy poszla w PiSdu ....

~jakastaka

ehhh . Jest wirus ... a ludzie dalej zamiast sobie pomagać to jak hieny :;/ byle dowalić . Przykre

~DomWariatów

Farma - NM nadaje i to z dobrym skutkiem

~Farma

Organizacja pożytku partyjnego Nasze Miasto nadaje.

~takaprawda

ha ha ha wazeliny jest u mnie dostatek i u moich znajomych też. Martw się o siebie i swoją sytuacje jak przyjdzie czas by ją użyć. Jest już po pracy i nie bedę marnowal swój prywatny czas na głupią dyskusje z wami płatnymi hejterami.

~takaprawda

W tych hejterowskich atakach na naszego Wielkiego Prezydenta LN w ogóle nie ma człowieczeństwa, jak moźecie być tak niewdzięczni za to wszystko co dla nas zrobił i dla naszego Przenajwiekszego JK i całej rodziny i swojej i krewnych i przyjaciół i ich znajomych należy sie szacunek. Szkoda mi już prywatnego mojego czasu na dyskusje z wami niewdzięcznikami hejterami po gadzinach bo zaraz zamykam tą jałową dyskusje z wami hejterami i w
ARiMR i nic nie zyskacie poza czekaniem w nastepnym tygodniu.

Stalówek123

A jak pewna grupa ludzi próbowała(kilka lat!!!)dowiedzieć się o kosztach imprez organizowanych w naszym mieście co powinno być podane do publicznej wiadomości byli sukcesywnie cały czas zbywani przez urząd miejski co ujawniali na swojej stronie internetowej.Hipokryzja ze strony rządzących...

~ha ha ha

"takaprawda" czyżbyś wykupił cały zapas wazeliny w Stalowej?

~mieszkaniec

ciekawe czy aborygen beknie za bezprawne udostępnienie danych...

~@takanprawda

Nie wszyscy ,nie wszyscy .Mamy też inteligentnych mieszkańców.

~takaprawda

PAN PREZYDENT LUCJUSZ NADBEREŻNY to najlepszy prezydent w dziejach STALOWEJ WOLI. Wszyscy mieszkańcy naszego miasta bardzo go szanują , już następną wygraną ma w kieszeni.Oby nigdy nie odszedł z prezydentury STALOWEJ WOLI.

~doda

Gdyby w tym państwie prawo znaczyło to co ma znaczyć, gdyby wszyscy byli sobie równi(tak przynajmniej deklarują aktywiści z centrali!) to pan LN powinien już kilka razy stanąć oko w oko z... prokuratorem a potem przed wysokim sądem, nim(LN) powinien z urzędu zainteresować się rzecznik dyscypliny finansów publicznych i też orzec zakaz zajmowania stanowisk w administracji publicznej. Tak jednak nie jest bo temu panu jak całej formacji wolno łamać prawo i nic mu nikt nie może zrobić bo to jest ten lepszy sort, ich czas jest lepszy od innych bowiem to oni dyktują warunki na jakich można kogoś ukarać ale też można spuścić zasłonę milczenia. Dla nich kłamstwo jest cnotą i doskonałym parawanem do nikczemnych działań. Przykładem niebywałej arogancji władzy jest ostatnia "nagroda" dla LN nadana przez "kapitułę"(cokolwiek to słowo znaczy!) za rok 2020. Przecież jest to niebotyczny skandal a nie bagaż zasług. Jeśli już tak, to czyich zasług i dla kogo? Mieszkańcy nie mają prawa wiedzieć co kapturowa kapituła brała na szalę zasług?

~@taka prawda

Robisz w pory?
Wielki to on ma nos i kompleksy bo zlikwidował go na zdjęciu profilowym Facebooka . Wiesz co? Nie stasz,bo śmierdzi gównem.

~~~123

sami kłamcy i oszuści w PIS od samej góry do samego dołu. A co spodziewać się po L Nadbereznym jak to pisowiec z krwi i kości po3 fakultetach których nie skończył - przepraszam ukończył tylko nie zaliczał semestrów bo nie zdawał egzaminów

~Mieszkaniec

Jaka partia rządząca, takie jej "elyty".

~Hmmm.

W rozmowie z red. Morozowskim w programie pt."Tak jest pan prezydent Nadbereżny poinformował o swojej decyzji przekazania danych osobowych mieszkańców Stalowej Woli i zapewniał , że robi to zgodnie z prawem. Nie było zgodnie. Czy nas obywateli uważają z bezmózgie byty. Chyba tak , bo zajmują stanowiska dzięki nam, obywatelom. Ktoś ich wybrał na te stanowiska.