Ile wynosi przeciętna emerytura z ZUS i KRUS?

Image
Jak podaje Urząd Statystyczny w Rzeszowie Podkarpacie pod względem wysokości przeciętnej emerytury wypłacanej przez ZUS, zajmowało w 2020 roku ostatnie miejsce wśród województw. Jednak w porównaniu z 2019 rokiem, wzrosły świadczenia społeczne wypłacane zarówno przez ZUS, jak i przez KRUS.

W 2020 roku przeciętna miesięczna emerytura wypłacana przez ZUS w województwie podkarpackim, wynosiła 2217,10 zł (16. miejsce wśród województw), przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy – 1720,97 zł, a renta rodzinna – 1908,52 zł. Najwyższą przeciętną emeryturę wypłacano w województwie śląskim – 2948,28 zł.

Przeciętna miesięczna emerytura dla rolników, wypłacana przez KRUS, w 2020 roku na Podkarpaciu wynosiła 1370,88 zł (13. miejsce wśród województw). Najwyższą przeciętną emeryturę wypłacano również w województwie śląskim – 1581,93 zł, a najniższą w województwie mazowieckim – 1349,87 zł.

Przeciętna miesięczna renta z tytułu niezdolności do pracy wypłacana przez KRUS na Podkarpaciu wynosiła 1235,32 zł, w tym renta wypadkowa – 1334,56 zł, renta rodzinna – 1754,48 zł, w tym renta wypadkowa – 1726,31 zł.

W 2020 roku w porównaniu z 2019 rokiem przeciętna emerytura z ZUS wzrosła o 116,38 zł, renta z tytułu niezdolności do pracy o 139,88 zł, a renta rodzinna o 113,37 zł. W opisywanym okresie wzrosły również świadczenia wypłacane rolnikom. Emerytura była wyższa o 83,39 zł, renta z tytułu niezdolności do pracy o 101,42 zł, w tym renta wypadkowa o 109,87 zł, renta rodzinna o 159,72 zł, w tym renta wypadkowa o 238,70 zł.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~emeryt

Do dokładny, emerytury o których tu mowa to emerytury brutto bez potrąceń podatku, ZUSu, i NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA. Trzy poadatki emeryci muszą co miesiąc płacić.

~senior

wyszedł po emeryture i dotąd nie wrócił....e2r. A tu jaka cisza i brak jadu.I tak ma być!

~Dokładny

Szkoda, że się nie podpisał autor tej informacji. Z danych tych nie wiem, czy podawane są przeciętne netto czy brutto. Zwykle się podaje brutto, ale powinno to być napisane jednoznacznie. Proszę o informację.

~Popek

A co z okradaniem polski przez pseudo rolników ? ludzie którzy mieszkają w Polsce opłacają składki KRUS ludziom mieszkających za granicą polski którzy nawet jednego dn. nie przepracowali w Polsce mieszkając i pracując w obcym kraju ale ktoś opłacał za nich podatek rolny w Polsce przyjeżdżają do Polski i pobierają emerytury !! tylko w Polsce to jest możliwe !! nikt tego nie sprawdza i co miesiąc cwaniakom wpływa kasa na konta ! ZA CWANIACTWO !

~Adam

Jak tam ze ściągalnością baru kocie? Na razie z mafii jednego dziadka macie smiech2

~Eron

Ja bym wydłużył wiek emerytalny, obniżył pracownikom pensje i wrócił do mafii VATowskiej

Następnie przywróciłby mafie reprywatyzacyjną w całej Polsce.

~taka prawda

Do mandarynka, typowe odwracanie kota ogonem. To TOTALNIACY z peło chcieli aby POLACY pracowali do śmierci. Dzięki PIS przechodzimy na wcześniejsze godne emerytury. Takie czarnowidztwo to POLACY opowiadali jak peło siedziało przy korycie. Teraz dzięki PIS polskiego emeryta na wszystko stać mamy 13 i 14 emeryturę i aby tak zawsze było i nic się nie zmieniło.

~Mandarynka

P.erdolisz edek "emerycie" za 0,60 gr od wpisu smiech2

Wszyscy pracujący możecie tylko pomarzyć że w tym pisim kołchozie ktoś wam jakąkolwiek emeryturę wypłaci. Będziemy tyrać aż się przewrocimy i umrzemy. Taka czeka nas przyszłość.

~emeryt

Do teodor, nie ważne ile dostaje się emerytury czy renty , ważne ile za te pieniądze można kupić jedzenia i czy starcza na opłaty rachunków. Przyjeżdża z FRANCJI wieli emerytów nawet POLAKÓW i zazdroszczą nam jak wspaniale żyjemy w POLSCE [mowa o emerytach]. Bo tam tylko starcza im emerytury na spłatę potężnych kredytów i na jedzenie bardzo marne wiem bo bylem tam wielokrotnie i znam tam emerytów. Tylko debile zazdroszczą innym jak to dużo zarabiają ale nie rozumieją , że jeszcze więcej płacą za wszystko niż zarabiają.

~dziadek

No tak a ja członek "Solidarności" strajkujący za wolnoscią , spałowany przez zomo i milicje jeszcze pracuje do 65 roku życia jak nie dojdzie do rządów peło to do ....zgonu???? i czeka mnie emerytura w wysokości ....uwaga..... ledwo ponad 1 z przodu.Przemyślcie to sobie szczególnie młodzi bo komuchy rechotają ...takie to czasy.Nigdy peło bo bedziecie zapier...ać do zgonnie ...a emerytura ....na wode i sól.

~eeee2rdssss

a mój kolega był w milicji i teraz emeryturka ponad 5 na rączkę... pewno że można.

~babcia

we Francji... nie trza aż tak daleko szukać bo u nas 5 z przodu to żaden news....mój znajomek edeesik ma ponad 5 i co??? można a mozna...co opadła kopara????

~kappa

PIS chce zrobić porządek z ubezpieczającymi się w KRUS-ie producentami rolnymi. Chce ich przerzucić do ZUS-u i znacząco podnieść składki. Chyba jest to sprawiedliwe ale też świadczy o pustkach w kasie skarbu państwa bo jeszcze kilka lat wcześniej szefu z Nowogrodzkiej nawet nie chciał słyszeć o takich pomysłach. Blady strach padł na handlarzy z rynku,innych mieszczuchów robiących na lewo, zarabiających za granicą ,którzy odziedziczyli lub kupili trochę pola i stali się pseudorolnikami. Sorry to jest polityka tu nie ma sentymentów. Kwestia tylko w którą stronę słupki popieralności partii drgną. Jak będzie ostre przegięcie to i pomysł może upaść. Paradoksem jest,że wieś głosowała na program tej partii a teraz dostanie rykoszetem ale wszystko jest możliwe nawet radykalne posunięcie rządzących , w zasadzie to wybory są za 2,5 roku a po tamtych większość dostała papu / zwłaszcza emeryci/ i mało kto pamięta co więcej było obiecane.

Tymcio2708

Tak tylko większość ludzi bierze najniższa krajowa rentę czyli nawet poniżej 1000 zł

~Teofor Teplic

We Francji jest 5x lepiej. No ale tam pis jescze nie rządzi.