Fałszywi pracownicy socjalni pukają do drzwi mieszkańców

Image

Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli dotarły informacje o oszustce, która w mieszkaniu jednego z seniorów podawała się za pracownika MOPS-u.

- Prosimy mieszkańców naszej gminy o szczególną ostrożność w kontaktach z osobami, których nie znają, a te podają się za pracowników pomocy społecznej. Przypominamy, że pracownicy socjalni i opiekunki naszego Ośrodka Pomocy są rozpoznawalni i ich tożsamość można sprawdzić za okazaniem legitymacji służbowej/identyfikatora lub ewentualnie skontaktować się z MOPS telefonicznie prosząc o potwierdzenie tożsamości pracownika. Tel: 15 842 50 97- czytamy w komunikacie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

Warto zwrócić uwagę na zachowanie osoby podającej się za pracownika socjalnego. Podejrzana może być prośba o kawę lub herbatę. Takie działanie może mieć na celu odwrócenie uwagi lub doprowadzenie do sytuacji, w której osoba nas odwiedzająca zostanie na chwilę sama. A już na pewno mamy do czynienie z oszustem w sytuacji, gdy fałszywy pracownik opieki zapyta o oszczędności, miejsce ich przechowywania lub o wartość przedmiotów znajdujących się w domu.

Pracownicy socjalni nie zaczepiają nikogo na ulicy informując np. o możliwości otrzymania dofinansowania (chociażby do opłat za energię elektryczną). Pracownicy socjalni nie przydzielają też pomocy finansowej bez wcześniejszego przeprowadzenia wywiadu i wydania decyzji administracyjnej, którą każda starająca się o pomoc osoba otrzymuje na piśmie.

Bądźcie więc czujni i ostrożni, uczulcie na tego typu sytuacje swoich rodziców i dziadków. Nie dajmy się oszukać, a każda podejrzaną sytuację, zgłaszajmy organom ścigania.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Rydzyk

To rzeczywiście przestępstwo. Dodatkowo grzech. Zgrzeszyli no zgrzeszyli. Ale któz nie ma pokus. Niech się pokaże

go123

Dzień Dobry Państwu;
Z wykształcenia jestem politologiem, aktualnie zarejestrowanym w PUP Jarosław.
To nowa metoda "na pracownika socjalnego".
Przychodzi zrobić wywiad środowiskowy i przy okazji szuka koperty z rentą lub emeryturą.

~Karać

Zwiększyć kary za takie oszustwa