Covidowska dezynfekcja miasta. Po co, ile i za ile?

Image

Wracamy do tematu dezynfekcji miasta, w sprawie której radny SPS Andrzej Szymonik składał interpelację. Czy był to zabieg konieczny? Ile kosztował?

Niedawno pisaliśmy o interpelacji Andrzeja Szymonika dotyczącej dezynfekcji ulic, chodników, przystanków itd., którą miasto realizowało w ubiegłym roku. Koszty tego przedsięwzięcia wyniosły 327 763,24 zł. Opryski realizowane były m.in. na przystankach autobusowych, ciągach pieszych, placach zabaw, ławkach miejskich, w parkach, skwerkach miejskich, budynkach użyteczności publicznej, szkołach. Radny w tej samej interpelacji pytał również o korzyści wynikające z ich wykonania.

Opryski wykonywane były w miesiącach od kwietnia do września, a na terenie otwartym tylko w dni bez opadów atmosferycznych. Korzyści z przedmiotowych działań to zmniejszona transmisja wirusa COVID-19 wśród osób korzystających z wyżej wymienionych miejsc i co za tym idzie, mniejsza zachorowalność na COVID-19 wśród mieszkańców Stalowej Woli w miesiącach wykonywania oprysków, przełożyło się to na najniższy wskaźnik zachorowań względem ościennych powiatów- czytamy w odpowiedzi na wniosek.

W związku z tymi słowami Andrzej Szymonik wystosował kolejną interpelację, w której pytał o powodach zaniechania tak efektywnych i skutecznych działań ograniczających transmisję wirusa COVID-19, a tym samym, narażenie na możliwość utraty zdrowia i/lub życia mieszkańców Stalowej Woli.

W odpowiedzi czytamy, że według codziennej analizy danych publikowanych przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej wskaźnik zachorowań na 10 tys. mieszkańców był niższy w powiecie stalowowolskim niż w powiatach ościennych.

Czasowe wstrzymanie wykonywania dezynfekcji przestrzeni publicznej, wiat przystankowych, ławek, siłowni na otwartym powietrzu, placów zabaw etc. spowodowane zostały okresem jesiennym, częstymi opadami atmosferycznymi, wilgotnością powietrza, która zmniejsza efektywność dezynfekcji. Ustabilizowanie się rynku krajowego w produkcję i dystrybucję środków ochrony osobistej w walce z COVID-19 pozwoliło na łatwiejszy i szybszy do nich dostęp także indywidualny dla mieszkańców naszego miasta. Działania jak i środki finansowe zostały skierowane na potrzeby ochrony osobistej pracowników struktury miasta, pomocy społecznej i służby zdrowia oraz lokalnych potrzeb na udzielenie pomocy walce o zdrowie zakażonych mieszkańców naszego miasta- czytamy w odpowiedzi na wniosek.

Miasto udzieliło także wsparcia w formie środków ochronnych m.in. takich jak: rękawiczki jednorazowe, maseczki, fartuchy, kombinezony, gogle, płyny do dezynfekcji rąk i powierzchni, stacje do dezynfekcji rąk, lampy UV, opryskiwacze do dezynfekcji urządzeń placów zabaw, termometry itp. Trafiły one m.in. do szpitala w: Nisku, Stalowej Woli, żłobków, MOPS-u, OSP w Stalowej Woli, Zakładu Pielęgnacyjno- Opiekuńczego, DPS-u itd.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =