7 powodów, by zająć się ogrodnictwem jako hobby

Image

Istnieje naprawdę wiele przekonujących argumentów za tym, aby zająć się ogrodnictwem. Jest to hobby, które przynosi sporo korzyści. Jeśli należysz do grupy osób, które trzeba do tego przekonywać, trafiłeś w odpowiednie miejsce. Oto lista powodów, dla których warto zająć się uprawą roślin w ramach dodatkowego zajęcia.


Ładna przestrzeń

Większość osób zaczyna interesować się ogrodnictwem i projektowaniem przestrzeni wokół domu z jednego prostego powodu, a mianowicie chęci, aby ogród ładnie się prezentował. Odpowiednio dobrane i dobrze pielęgnowane rośliny mogą sprawić, że dom będzie wyglądał bardziej imponująco, a domownicy chętniej będą spędzać czas na zewnątrz. Chyba każdy zgodzi się z tym, że miło jest przebywać w miejscu, w którym jest sporo zadbanych, kwitnących roślin. Wskazówki dotyczące m.in. tego, jak zaprojektować ogród i jakich sprzętów i narzędzi używać znajdziesz na stronie Kocham Ogród.


Możliwość bycia bardziej eko

Ogrodnictwo to nie tylko sadzenie kwiatów i krzewów ozdobnych, ale też uprawa warzyw i owoców. Obecnie coraz większą wagę przywiązuje się do tego, skąd pochodzą produkty, które trafiają na talerz. Nawet niewielka uprawa warzyw i owoców może przynieść wiele radości. Większość osób zgodnie twierdzi, że np. truskawki z własnych krzaczków smakują zdecydowanie lepiej niż te kupione w sklepie.


Nauka cierpliwości

Sadzenie roślinek i ich późniejsze pielęgnowanie uczy cierpliwości. Przede wszystkim czas wzrostu jest stosunkowo długi. Ponadto regularne pielenie i podlewanie zajmuje czas, a efekty nie zawsze są widoczne od razu. Niektóre rośliny są trudniejsze w uprawie, trzeba szukać rozwiązań, które sprawdzają się w danym przypadku, a ostatecznie i tak nie ma pewności, że efekt będzie zadowalający. Nie ma jednak większej nagrody niż to, kiedy kwiatek zaczyna rosnąć i ładnie wyglądać, mimo że wcześniej myślałeś, że nic już z niego nie będzie.


Źródło satysfakcji

W większości przypadków jest tak, że jeśli poświęcisz odpowiednio dużo uwagi swoim roślinom, przyłożysz się do ich pielęgnacji i w razie problemów nie będziesz ustawał w szukaniu skutecznego rozwiązania, jest duża szansa, że wszystko zakończy się powodzeniem. Zajmowanie się ogrodem jest zajęciem, które przynosi satysfakcję. Wystarczy popatrzeć na kwitnące kwiaty, albo porównać to, jak wyglądało dane miejsce przed tym, jak pojawiły się tam rośliny.


Ogrodnictwo gwarancją zdrowia

Ciekawym zagadnieniem jest wpływ ogrodnictwa na zdrowie. Przebywając sporo czasu na zewnątrz, pieląc rośliny, podlewając je i robiąc inne tego typu rzeczy, jesteś stale w ruchu. W obecnych czasach, w których wiele osób spędza minimum 8 h przy biurku, takie aktywności mają ogromny wpływ na samopoczucie i kondycję. Co ciekawe, liczne badania przeprowadzone przez naukowców potwierdziły, że osoby pracujące w ogrodzie są mniej narażone na depresję i występowanie zaburzeń związanych ze stresem. Co więcej, praca w ogrodzie przyczynia się do obniżenia cholesterolu we krwi i ciśnienia.


Sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych i naukę odpowiedzialności u dzieci

Ogrodnictwo to hobby, które możesz dzielić wspólnie ze swoją rodziną. Kluczowe jest, żeby się do tego nie zmuszać. Możesz jednak pokazać swoim bliskim, że praca w ogrodzie jest czymś, co daje wiele korzyści i przekonać ich do tego. Młodzi rodzice wskazują też, że dbanie o ogród jest dobrym sposobem na to, aby nauczyć dziecko odpowiedzialności i w razie niepowodzenia przynosi mniej szkodliwe skutki niż np. wzięcie psa, którym później dzieci nie będą chciały się zajmować.


Ochrona pamięci

Zajmowanie się ogrodem ma też dobry wpływ na funkcje poznawcze mózgu. Naukowcy z różnych krajów po przeprowadzeniu badań stwierdzili, że prace ogrodnicze są w stanie zwiększyć ilość czynników wzrostu nerwów mózgowych, które odpowiadają za pamięć. Terapia ogrodnicza, bo tak mówi się o wykorzystywaniu ogrodnictwa do poprawy zdrowia, jest skuteczną metodą walki z demencją i to niezależnie od płci. W takich państwach, jak Norwegia czy Holandia osoby starsze uczestniczą w specjalnych programach, które przewidują pracę w ogrodach i na farmach.

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona