5 powodów, dla których warto jeść warzywa

Image

Codzienna dieta powinna być bogata w różne składniki odżywcze, które dostarczane są zarówno w nabiale, owocach, jak również w warzywach. Tych ostatnich coraz częściej brakuje jednak w naszych posiłkach. Warzywa są bardzo istotne dla naszego organizmu, a w poniższym artykule przeczytasz, dlaczego warto włączyć je do swojego jadłospisu.



1. Są dobrym źródłem witamin

Warzywa mają wiele składników odżywczych, które potrzebne są nie tylko osobom na diecie lub prowadzącym zdrowy tryb życia. Zawarte w nich witaminy to niezbędny element w posiłkach każdego z nas. Warzywa można spożywać na surowo lub po wcześniejszej obróbce termicznej. Stanowią dobry dodatek do dań mięsnych oraz bazę różnych potraw wegańskich i wegetariańskich. Są one chętnie wykorzystywane właśnie ze względu na zawarte w nich składniki odżywcze. W warzywach znajdziemy przede wszystkim witaminy z grupy B, C, E, K oraz PP, a także beta karoteny. Poprawiają one trawienie, obniżają poziom cholesterolu we krwi, zwiększają odporność organizmu, przyspieszają gojenie się ran oraz pomagają w prawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego. W warzywach zawarte są również minerały, między innymi sód, potas, wapń czy żelazo. Znajdujący się w nich błonnik poprawia pracę jelit, ale także stabilizuje poziom glukozy. Większość warzyw ma niski indeks glikemiczny, dlatego obniżają ryzyko zachorowania na cukrzycę i mogą być spożywane przez osoby już zmagające się z tą chorobą. Przygotowanie wartościowych posiłków nie wymaga wiele pracy. Wystarczą podstawowe kuchenne przyrządy, aby stworzyć zdrowe i pożywne danie. Warto jeść warzywa zielone, czerwone i fioletowe, ponieważ każde z nich dostarcza innych, ważnych substancji odżywczych.


2. Pomagają w zrzucaniu zbędnych kilogramów

Warzywa mają niską kaloryczność, dlatego są dobrym dodatkiem do jadłospisu osób na diecie. Warto uwzględniać je w swoich posiłkach, ponieważ zapełniają żołądek, dzięki czemu nie czujesz chęci sięgnięcia po kolejną przekąskę. Jednocześnie warzywa nie dostarczają wielu kalorii, dlatego można śmiało łączyć je z innymi składnikami. Dobrym pomysłem jest stworzenie sytej i smacznej sałatki, w której główną rolę odgrywają sezonowe warzywa. Przygotowane z nich danie zapełni Twój żołądek na długo, a jednocześnie nie będzie wysokokaloryczne. Warzywa można spożywać również między posiłkami lub jako przekąski, na przykład w czasie seansu filmowego - 100 g zielonego, świeżego ogórka dostarcza jedynie 14 kcal.


3. Chronią przed nowotworem

Zdrowy tryb życia, czyli odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną, zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór. Przeprowadzone przez naukowców badania wykazały, że jedna porcja spożytych warzyw i owoców zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci na skutek udaru, zawału lub z powodu nowotworu aż o 5 - 8%. Odpowiadają za to przede wszystkim zawarte w roślinnej żywności antyoksydanty, polifenole, błonnik pokarmowy, fitosterole, czy izotiocyjaniany. Aby obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór, zaleca się spożywanie głównie warzyw niskoskrobiowych (na przykład sałaty, pomidorów, papryki), kapustnych, a także czosnku. Warto pamiętać, że wszystkie produkty roślinne są zalecane w codziennej diecie.


4. Regulują pracę jelit

Warzywa są bogate w błonnik pokarmowy, dlatego sprawnie regulują pracę jelit i całego układu trawiennego. Polecane są przede wszystkim osobom zmagającym się z zaparciami. Bogate w błonnik są przede wszystkim suszone pomidory, groch, fasola, soczewica czy groszek zielony. Warzywa te są również bardzo sycące, dlatego niwelują uczucie głodu na długi czas. Dobrze sprawdzają się więc u osób na diecie, które chcą wyeliminować nawyk podjadania między posiłkami.


5. Poprawiają nastrój i koncentrację

Uwzględnienie warzyw w swojej codziennej diecie pomoże Ci zachować dobry nastrój. Warto zwrócić szczególną uwagę na produkty roślinne zawierające witaminy z grupy B. Należą do nich warzywa liściaste, a także papryka czy groszek zielony. Szpinak, brukselka, fasolka czy brokuł poprawiają koncentrację i pomagają w nauce, dlatego polecane są szczególnie dzieciom w wieku szkolnym. Warzywa w codziennej diecie nastolatka wspierają jego prawidłowy rozwój, zarówno fizyczny, jak i psychiczny. Zawarte w nich witaminy i składniki odżywcze dostarczają energii do pracy, nauki oraz zabawy.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =