3 powody, żeby kupić agregat prądotwórczy do domu

Image

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak istotny jest dla nas stały dostęp do energii elektrycznej. Bez prądu nie możemy oglądać telewizji czy korzystać z komputera, nierzadko niemożliwe jest nawet przygotowanie ciepłego posiłku. Z tego powodu coraz częściej słyszy się, że warto mieć w domu agregat prądotwórczy. Dlaczego zakup tego typu sprzętu jest dobrym rozwiązaniem?

Dostęp do prądu w kryzysowych sytuacjach

W Polsce coraz częściej dochodzi do sytuacji, że na skutek silnego wiatru, ulewnego deszczu czy śnieżycy pojawiają się przerwy w dostawie energii elektrycznej. Nie zawsze usterka jest usuwana na tyle szybko, aby brak prądu nie stał się bardzo uciążliwy, niekiedy gospodarstwa domowe są pozbawione go na kilka długich godzin lub dni. Wówczas agregat prądotwórczy okazuje się niezastąpiony. Może on stać się źródłem zasilania urządzeń, które ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Mowa tu np. o lodówce, mikrofalówce czy kuchence. Do agregatu można też podłączyć wiele innych sprzętów, m.in. grzejnik, pompę lub klimatyzację.

O zakupie agregatu prądotwórczego powinny w szczególności pomyśleć osoby prowadzące gospodarstwo rolne. Dłuższe przerwy w dostawie energii elektrycznej uniemożliwiają korzystanie ze sprzętów pozwalających np. na pozyskiwanie czy przechowywanie mleka, co zaburza codzienny rytm.

Wygodna praca w terenie

Mimo że agregaty prądotwórcze kojarzą nam się głównie z urządzeniami przydatnymi podczas awarii prądu, to nie do końca tak jest. Tego typu sprzęty pozwalają również na wygodną pracę w terenie. Sprawdzają się one w miejscach, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, przykładowo na działce rekreacyjnej. Tym samym możemy swobodnie korzystać z elektrycznej kosiarki, oświetlenia, spawarki itp. Co istotne, podróżowanie z agregatem wcale nie musi być niewygodne, gdyż w sklepach dostępne są stosunkowo lekkie modele mające kompaktowe wymiary.

Możliwość urządzania plenerowych imprez

Co prawda imprezy w domu mają swoje zalety, m.in. dają możliwość zabawy niezależnie od pogody, jednak te organizowane na zewnątrz także są bardzo przyjemne. Aby móc korzystać na świeżym powietrzu ze sprzętu nagłaśniającego czy oświetlenia, konieczny jest zakup urządzeń zasilanych akumulatorowo lub doprowadzenie prądu do miejsca imprezy. Nie musimy w tym celu kupować bardzo długich przedłużaczy, a potem uważać na kable, aby się o nie przypadkowo nie potknąć. Lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w agregat prądotwórczy, który pozwoli na włączenie wszystkich potrzebnych sprzętów.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Niekiedy podjęcie decyzji, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać bywa kłopotliwe. Warto wiedzieć, na jakie kwestie należy zwrócić szczególną uwagę, aby później nie żałować zakupu. Najważniejsze jest to, aby sprzęt był odpowiednio dopasowany pod względem przeznaczenia. Do zasilania AGD czy oświetlenia dobrze nadaje się model 230 V, czyli jednofazowy. Urządzenie 400 V, a więc trójfazowe, umożliwia podłączenie i bezpieczne korzystanie z maszyn budowlanych czy elektronarzędzi. Ponadto do wyboru mamy zarówno agregaty stacjonarne, przeznaczone do użytku w jednym miejscu, jak i przenośne. Bardzo istotnym parametrem takich sprzętów jest moc, która musi być większa od łącznej mocy wszystkich zasilanych urządzeń. Należy sprawdzić też poziom generowanego hałasu, żeby później nie okazało się, że agregat pracuje za głośno i zagłusza np. muzykę na imprezie.

Znalezienie właściwego urządzenia nie powinno być dużym problemem. Wielu producentów ma w swojej ofercie agregaty prądotwórcze, różniące się między sobą zarówno wagą i wymiarami, jak i mocą, a nawet sposobem uruchamiania czy ceną. Każdy z nas powinien więc znaleźć sprzęt dobrze dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =