Jak pożytecznie spędzić czas z dzieckiem?

Image

Większość rodziców jest dziś zapracowana, zabiegana, po powrocie z pracy mamy mnóstwo domowych obowiązków. Czasu wolnego zazwyczaj jest bardzo niewiele. W wolnym czasie często jedziemy z dzieckiem na zakupy, oglądamy telewizję, gramy na konsoli lub na komputerze, pilnujemy dziecko podczas odrabiania prac domowych.

Dzieci potrzebują uwagi. Chcą czuć się ważne w oczach rodziców. Uwaga poświęcona dzieciom i wspólnie spędzony czas to najcenniejszy prezent, jaki rodzice mogą dziecku podarować. Pomysłów na spędzenie wolnego czasu wspólnie z dzieckiem jest bardzo dużo.

Wspólne układanie klocków

Wspólne budowanie wymarzonych zestawów z klocków dostarczy dziecku dużo przyjemności. Dostarczy też ciekawych wrażeń osobom dorosłym. Klocki, np. klocki Lego kupione w bee.pl to nieustające źródło inspiracji do zabawy.

Rozwijają wyobraźnię dziecka, zapewniają jego wszechstronny rozwój. Pobudzają myślenie logiczne i przestrzenne. To także bardzo skuteczny trening na koncentrację uwagi.

Aktywność fizyczna

Każdy wie, jak ważnym elementem trybu życia jest aktywność fizyczna. Nawet wykonywanie najprostszych ćwiczeń podniesie poziom endorfin i zdecydowanie poprawi nastrój i samopoczucie zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Warto wybrać się na wspólny spacer, zimą na sanki, latem na przejażdżkę rowerem, dużo pozytywnych emocji dostarczy dziecku wspólne lepienie bałwana.

Gry i zabawy

Ciekawym pomysłem na wspólne spędzenie wolnego czasu są gry i zabawy. Dużo radości sprawia dzieciom zabawa w chowanego, w podchody, w ciepło–zimno, w kalambury. Dobrym pomysłem na wspólną, rodzinną zabawę są gry planszowe i układanki. Trzeba je tylko dobierać adekwatnie do wieku dziecka i jego możliwości.

Wspólne czytanie książek

Warto wspólnie z dzieckiem czytać książki. To sposób na wzmocnienie więzi rodzinnych. Czytanie wspiera rozwój psychiczny i intelektualny dziecka, zaspokaja wszystkie jego potrzeby emocjonalne. Dziecko poszerza swoje słownictwo, wzbogaca swój język.

Rysowanie i lepienie

Dzieci lubią rysować, lepić z plasteliny czy z mas plastycznych. Wspólnie można stworzyć piękne prace i zostawić je na pamiątkę.

Wspólne gotowanie

Ciekawym pomysłem na wspólne spędzenie czasu ze swą pociechą jest gotowanie. Można wspólnie przygotować ulubioną potrawę, sałatkę, deser. Można też upiec ulubione ciasto, zrobić babeczki, ciasteczka, racuchy czy przygotować koktajl. Dziecko nauczy się nowych umiejętności. Dziecko może samodzielnie udekorować sałatkę, ciasto czy babeczki.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =