Kot nie powinien pić mleka - sprawdź dlaczego!

Image

Jeszcze do niedawna wiele osób nie zdawało sobie sprawy z tego, że mleko nie jest odpowiednim pokarmem dla kota. Jednak świadomość na temat prawidłowego żywienia zwierząt wzrosła i większość opiekunów odeszła już od podawania kotu mleka. Dlaczego mleko może zaszkodzić Twojemu mruczącemu przyjacielowi? Czy warto rozpieszczać swojego pupila specjalnym mlekiem dla kota? Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Mleko dla kota - dlaczego nie jest dla niego odpowiednim pokarmem?

Czy kot może pić mleko? Jedyne mleko, jakie powinien pić kot, to pokarm kotki i to zaledwie przez kilka pierwszych tygodni swojego życia. Ani mleko krowie, kozie, owcze, ani żadne inne, nie są odpowiednimi pokarmami dla kocięcia czy dorosłego kota. Dlaczego mleko dla kota to nie najlepszy wybór?

• Mleko nie jest pokarmem pełnoporcjowym - nie zawiera kompletu składników odżywczych, nie może więc stanowić podstawy kociego menu.

• Większość kotów nie trawi laktozy (cukru zawartego w mleku) - po około 8. tygodniu życia w kocim organizmie zanika aktywność laktazy - enzymu trawiącego laktozę. Po wypiciu mleka u kota mogą wystąpić problemy trawienne: biegunka, wymioty, wzdęcia, ból brzucha, niestrawność.

• Mleko jest źródłem dodatkowych kalorii, więc jeśli kot będzie regularnie zaspokajał nim pragnienie, szybko może przybrać na wadze. Nadmierna masa ciała u kota z czasem może prowadzić do rozwoju takich chorób, jak cukrzyca, stłuszczenie wątroby, kamica moczowa czy zwyrodnienie stawów.

• Kazeina zawarta w mleku jest silnym alergenem, wrażliwe koty mogą być na nią uczulone.

Specjalne mleko dla kota - czym się charakteryzuje

Niektórzy opiekunowie decydują się na podawanie kotu zwykłego, krowiego mleka bez laktozy. Ponieważ nie zawiera ono ciężkostrawnego dla kota cukru mlecznego, raczej nie powinno powodować objawów gastrycznych, jednak jest ono mało wartościowe dla kota, a także ma w swoim składzie kazeinę. [/p[p]] Zamiast kupować mleko bez laktozy dla kota, lepiej postawić na specjalne mleko dla kota. Często jest ono wzbogacone kompleksem witamin oraz tauryną, niezwykle ważną dla kociego organizmu. Tauryna obecna jest też w pełnoporcjowej karmie gotowej, więc prawidłowo żywiony kot nie musi jej uzupełniać, pijąc specjalne mleko. Jednak taka dodatkowa ilość tauryny na pewno mu nie zaszkodzi, a pozytywnie wzbogaci jego dietę.

Nie da się ukryć, że koty lubią smak mleka. Gdy raz spróbują, nie mogą się mu oprzeć. Możesz zrobić przyjemność swojemu pupilowi i od czasu do czasu, w ramach przekąski, poczęstować go odrobiną kremowego mleczka opracowanego specjalnie dla kotów. Ale pamiętaj, że przysmaki dla kota nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennej dawki kalorii.

Co zamiast mleka dla kota?

Mleko dla kota to przekąska, która stanowi dla kota dodatkową porcję wody. Odpowiednie nawodnienie wpływa pozytywnie na cały organizm, w tym na delikatny układ moczowy kota. Jednak najlepszym sposobem na uzupełnienie płynów w jego organizmie jest woda. Jeśli Twój mruczek niechętnie ją pije, możesz go do tego zachęcić. Większość kotów lubi wodę w ruchu, więc chętnie piją bezpośrednio z kranu lub ze specjalnej fontanny dla kotów. Czasem wystarczy też umieścić miseczkę z wodą w odpowiednim miejscu, by kot chętniej pił - z dala od jedzenia i od kuwety. Warto rozstawić miseczki w kilku miejscach w domu. Niektórym kotom może nie odpowiadać sama miseczka - jedne preferują picie z naczyń ceramicznych, inne z metalowych. Miseczka powinna być płytka i szeroka, żeby kot nie drażnił sobie wibrysów podczas picia. Woda musi być codziennie wymieniana, a miseczka myta. Obserwuj swojego kota i zapewnij mu takie warunki, jakie mu najbardziej odpowiadają, aby mógł w spokoju ugasić pragnienie.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =