Jaka karma będzie najlepsza dla Twojego kota?

Image

Szukasz najlepszej karmy dla kota? Do wyboru masz pełnoporcjowe karmy suche i mokre. Producenci oferują też różne wersje smakowe, a także karmy dedykowane dla konkretnych ras, dostosowane do wieku zwierzęcia czy faktu, że zostało ono wysterylizowane lub wykastrowane. Jak wśród tej różnorodności znaleźć najlepszą karmę dla naszego ulubieńca?

Rodzaje karm dla kotów

Karmy dla kotów można podzielić na pełnoporcjowe i uzupełniające. Tylko pełnoporcjowy pokarm zapewnia kotu kompletną i zbilansowaną dietę. Dodatkowo można podawać kotu przekąski (czyli karmy uzupełniające), ale ich ilość nie powinna dostarczać więcej niż 10% dobowej dawki kalorycznej.

Pełnoporcjowe karmy gotowe występują w formie suchej lub mokrej - obydwa formaty stanowią odpowiednią dietę dla kota. Zostały opracowane przez specjalistów zgodnie z normami żywieniowymi i zawierają wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Ważnym kryterium w wyborze karmy jest wiek kota - junior dla kotów do 1. roku życia, adult dla dorosłych kotów oraz senior dla kotów powyżej 7. roku życia. Jeśli nasz kot przeszedł zabieg sterylizacji lub kastracji, warto podawać mu karmę typu sterile, a dla mało aktywnych kotów niewychodzących idealna będzie karma indoor.

Jeśli nasz kot lubi próbować nowych smaków, można podawać mu różne wersje smakowe karmy od tego samego producenta. Ważne jest, aby jednocześnie pokarm charakteryzował się stałym składem. Dlatego, gdy już wybierzemy najlepszą karmę dla kota, powinniśmy pozostać jej wierni przez dłuższy czas. Częste zmiany w diecie mogą powodować u kota problemy żołądkowo-jelitowe.

Zdrowa karma dla kota - z czego musi się składać?

Jak wybrać najlepszą karmę dla kota? Warto czytać etykiety. Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to - czy mamy do czynienia z pokarmem pełnoporcjowym, czy uzupełniającym. Następnie warto przyjrzeć się liście składników. Surowiec wymieniony na pierwszym miejscu występuje w karmie w największej ilości.

Kot jest bezwzględnym mięsożercą, dlatego mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego są w jego posiłkach niezbędne - z tych surowców pochodzi białko zwierzęce i inne kluczowe substancje odżywcze w diecie kotów, np. witamina A w formie retinolu, której nie znajdziemy w produktach roślinnych. Koty nie przyswajają witaminy A w formie beta-karotenu, którego źródłem są warzywa i owoce. Jednak sama zawartość mięsa nie jest wyznacznikiem jakości karmy, bo najważniejsza jest zawartość poszczególnych składników odżywczych a nie konkretnych surowców. Dlatego poszukiwaniu idealnej diety dla naszego mruczka powinniśmy kierować się nie tyle składem gotowej karmy, co jej analizą procentową. Najlepsza karma dla kota musi zawierać optymalną ilość białka, tłuszczów, węglowodanów (w tym włókna pokarmowego) oraz witamin i minerałów.

Najlepsza karma dla kota - sucha, mokra, a może obie?

Która karma jest dla kota najlepsza - sucha czy mokra? Zdania wśród opiekunów kotów są podzielone. Każda z nich ma swoje zalety. Sucha karma charakteryzuje się wysoką wartością odżywczą, ułatwia higienę jamy ustnej, a do tego jest wygodna w stosowaniu i można przechowywać ją przez dłuższy czas. Z kolei mokra karma zawiera więcej wody i ma około 4 razy niższą kaloryczność, jest też bardzo smakowita dla kota, ponieważ przypomina mu naturalną zdobycz.

Dlatego najlepszym rozwiązaniem dla zdrowia kota jest żywienie mieszane. Na czym to polega? Kot otrzymuje mokry, jak i suchy pokarm w stosunku 9:1 pod względem masy produktów. Przykładowo, przed wyjściem do pracy- na śniadanie i na kolację możemy podać kotu mokrą karmę, a na czas naszej nieobecności i na noc nasypać odpowiednią porcję suchej karmy. W ten sposób zapewnimy naszemu pupilowi dobre samopoczucie i będziemy mieć większą kontrolę nad jego masą ciała.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Kicia

Najlepsza karma dla kota to Świeże surowe mięso. Te saszetki ten suchy pokarm sami jedzcie.