Jak dobrać wycieraczki samochodowe? – poradnik

Image

Wycieraczki samochodowe są niezbędnym elementem wyposażenia pojazdu. Jak dokonać wyboru najlepszej opcji?

Jak rozpoznać stan wycieraczek?

Dobra kondycja wycieraczek przekłada się na widoczność otoczenia przez kierującego pojazdem. Jeżeli wycieraczki zawiodą, szyba pozostanie zabrudzona, a padający deszcz całkowicie utrudni prowadzenie samochodu. Regularne monitorowanie ich stanu jest niezbędne do zachowania bezpieczeństwa na drodze.

Kiedy należy wymienić wycieraczki? Jeżeli na szybach pojawia się coraz więcej smug, które ograniczają pole widzenia, powinno się sięgnąć po nowe wycieraczki. To samo należy uczynić, kiedy z mechanizmu dobiegają niepokojące dźwięki tarcia i piszczenia lub zostanie uszkodzony stelaż.

Jakie są rodzaje wycieraczek?

Obecnie na rynku można spotkać się z trzema rodzajami wycieraczek. Pierwszym z nich są wycieraczki szkieletowe. To klasyczny i popularny typ konstrukcji. Składają się ze sztywnego ramienia, którego zadaniem jest docisk pióra. Zostały wyposażone w cztery zaawansowane profile, które odpowiadają różnym samochodom i szybom. Oferują również trzy opcje zacisków i kilka systemów montażowych. Ich zaletą jest mocne metalowe ramię, trwałość i aż 8 punktów docisku. Zwykle spotyka się je w starszych modelach samochodów.

Bezszkieletowe (płaskie, bezprzegubowe) charakteryzują się mocnym i równym dociskiem oraz tym, że pióra w ich przypadku montowane są na ramieniu, a nie stelażu. Oferują one zmniejszoną powierzchnię, która minimalizuje powstawanie szumów powietrza, aerodynamiczny profil i wysoką odporność na przymarzanie. Montowane są w samochodach, które rozwijają duże prędkości.

Wycieraczki hybrydowe są połączeniem powyższych typów. Wyróżniają się zasłoniętym piórem, które zostało zintegrowane z ramieniem. Są one bardzo wytrzymałe, oferują łatwy montaż i nowoczesną stylistykę. Sprawdzają się zarówno w starszych, jak i szybkich i nowych samochodach.

Więcej informacji na temat wycieraczek znajdziesz na stronie https://www.moje-auto.pl

Na jakie wycieraczki się zdecydować?

To, jaki rodzaj wycieraczek wybierzemy, jest tak naprawdę sprawą drugorzędną. Najważniejsze jest dopasowanie ich rozmiaru. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaki jest odpowiedni, można takie informacje znaleźć na dedykowanych temu zagadnieniu witrynach internetowych lub skonsultować się ze specjalistą, np. w sklepie motoryzacyjnym. Warto stawiać na wycieraczki wysokiej jakości. Stosowanie tzw. zamienników jest tak naprawdę złudną oszczędnością. Dobry produkt będzie służył dłużej i lepiej. Wycieraczki pochodzące od renomowanych producentów wykonywane są z solidnych materiałów, takich jak kauczuk, syntetyczna guma silikonowo-grafitowa z domieszką polimeru itp. Ich zadaniem jest zapewnienie komfortu i efektywności swojego działania.

Pamiętajmy także o prawidłowej eksploatacji wycieraczek. Regularnie należy kontrolować kondycję piór, usuwać zabrudzenia z gumowych elementów, takich jak błoto i unikać kontaktu z woskiem. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że płynny wosk bardzo negatywnie wpływa na ich pracę. Z kolei zimą nie próbujmy zgarniać nadmiaru lodu i śniegu za pomocą wycieraczek! Do tego celu lepiej użyć skrobaczki, zmiotki lub zastosować odmrażacz do szyb, czy inne specyfiki. Jakie? Informacje na ten temat znajdziesz w artykule „Jakie kosmetyki samochodowe są najbardziej przydatne zimą?”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~wirus

Zależy na jakie trafisz. Nawet te drogie, które powinny być wytrzymałe często zawodzą i po pół roku trzeba wymieniać..