Środa Popielcowa w pandemii nieco inaczej

Image

Rozpoczyna się wielki post. Dziś w kościołach wierni skłaniają głowy w oczekiwaniu na posypanie ich popiołem. Ale z powodu koronawirusa obrzęd nieco zmodyfikowano.

Zazwyczaj w Popielec, podczas Mszy Świętych, kapłan posypuje głowy popiołem przybyłym do świątyni wypowiadając formułę z Mszału Rzymskiego: „Nawracajcie się i wierzcie w ewangelię” albo „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Z powodu COVID-19, zgodnie z zaleceniami Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, w tym roku kapłan te słowa ma wypowiedzieć tylko raz, na ołtarzu. Do wiernych ma podchodzić w milczeniu. Wcześniej, zgodnie z zaleceniami, oczyszcza ręce, zakłada maskę ochronną, zasłaniając usta i nos, i posypuje głowy tym, którzy do niego przychodzą lub, jeśli to stosowne, idzie do tych, którzy stoją na swoich miejscach, nie wypowiadając żadnych słów- czytamy w nocie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Dokument podpisali prefekt kard. Robert Sarah oraz sekretarz, abp Arthur Roche.

W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia). Oznacza to, że katolik może tego dnia spożyć jedynie trzy posiłki postne- jeden do syta i dwa lekkie.

zdjęcie: archiwum SM

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Jak

Osoby schorowane też są zwolnione z tej głodówki .

e2rds

szambiarz, uśmiałem się, nick godny adwersarza, hahaha, nic dodać nic ująć, chyba pierwszy przypadek na forum, by ktoś ochrzcił się takim "perfumowanym" nickiem, ogarnij się śmie.dzielu.

~szambiarz

koleś tobie to by zamiast popiołu wiadro od czaskowskiego z czajki warszawskiej na główkę dobrze zrobiło.

e2rds

belzebub, ty nie masz za duże mniemanie o sobie przypadkiem.

~belzebub

kto sie rogatym urodził to i diabłem zejdzie....

rexmortis

Nie widziałem zeby w konkatedrze któryś z ksiezy nosił maskę, maja swoje owiec i daleko w ....

e2rds

~e2rwpg, widzisz, nadal niekumaty jesteś, a już o tym kiedyś pisałem, widzisz, pusty dzban można napełnić nawet szlachetnym trunkiem, z pustą głową nic się nie da zrobić i też to wszystko. Ty nie masz pojęcia o pustce, nicości i bogatym życiu wewnętrznym, ale trzeba analizować i myśleć, srogo się kiedyś z takim myśleniem zawiedziesz. Pozdrawiam i życzę miłej nocy

~e2rwpg

Te swoje fałszywe pozdrowienia to możesz sobie w swoje 4 litery wcisnąć.Ta twoja wewnetrzna pustka i nicość przeraża.Ale czego można sie spodziewac po tak ślepo zagorzałym ateiscie.?????nicości , pustki.Pusty dzban i to wszystko.

e2rds

E2rwpg, widzisz tobie jest bardzo daleko do małpy, ty jeszcze z pod ziemi nie wypełzłeś. Pozdrawia.

e2rds

buhahaaa, cyt: to wystarczy.
23 Września 2020 17:55:20
~buhahaaa
byłem tu byłem tam-całe g.wno w koszu mam. I tak to wszystko robak na robaku.

~buhahaaa

Gagarin jak znalazł sie na orbicie okołoziemskiej to zapytali go z Ziemi - co widzi?- odparł -Boga niet_ i uwieżyli komuniści ,w tym i nasz e2r....umiech))))

~E2rwpg

I sam sie przyznał do kogo mu blizej....jednak małpa i wszystko jasne.

e2rds

hwwd, są ludzie którzy mają rozum ameby i to im wystarcza, możesz taki mieć, a co mnie do tego, a małpy to inteligentne zwierzęta, czego nie można powiedzieć o amebie. Pozdrawiam.

e2rds

babcia, przeciez ja ci nie bronie wierzyć, wierz w co chcesz, możesz wierzyć, że po śmierci zostaniesz wzięta w butach do nieba, tylko gdzie ono jest, bo piekła już nie ma, tak kościół ogłosił.

~hwwd

jakim trzeba byc niekumatym aby takim tokiem rozumować. Tak przyziemnym i prostym , jak .... małpa.

~babcia

Strach ale przed czym? Ula A. jeśli ateisci twierdza że niczego po życiu już nie ma. To przed czym??? że słonce ich spali????jak ponoć dało życie jak tu piszą...a bynajmniej e2. Kogo sie boją??? Może sami napiszą.
Erdeesku czy ktoś cie przesladował? biczował? miałeś siła narzucaną wiare??? A ksieża ci sie nie podobają i przez to.......typowe usprawiedliwienie sie z ateizmu. Czy ty myślisz że my chrzescijanie wierzymy w ksieży czy biskupów???brednie. On tak jak i ja czy ty stanie kiedyś przed obliczem stwórcy Boga i bedzie rozliczony.

e2rds

hwwd, widzisz jakiś ty niekumaty, czym się żywisz jak nie produktami słońca, taki tępak myśli, że je chleb, mięso, warzywa i jeszcze wiele innych produktów, a to wszystko zawdzięczamy słońcu. Do jakich ty szkół chodziłeś, że taki tępy jesteś, co Bóg ci stworzył krowę, świnię, kury, zboże, trawę i co jeszcze, szkoda, że rozumu ci nie dał, chyba celowo cie ominął, bo tępaki też są potrzebne.

~hwwd

"produkt słońca" i kto to pisze nasz nieomylny , wszechwiedzący i takie brednie pisać. Możliwe że w jego przypadku tak( i chwast wyrósł) ale nie uogólniał bym. Co niektórym faktycznie słońce przegrzało czerepy i piszą głupoty.Inni napiszą że" wielki wybuch" dał początek a wszystko to ateistyczne brednie.Taki ogrom , nieskończoność kosmosu który działa z taką dokładnoscią i ładem to kto mógł mu dac początek jak nie istota wielce rozumna??? wybuch??Nie istota tylko doskonała mogła to uczynic.

e2rds

babcia, daj sobie spokój, myślisz, że mnie przekonasz bajkami. To ty masz umysł w okowach religii i o to chodzi klerowi, w każdej wierze. Większość wiar została narzucona w bardzo okrutny i barbarzyński sposób, albo się podporządkowałaś, albo ginęłaś, ot i tak wyglądają wiary. Oświecenie dla mnie to już nadeszło i nie pozwolę sobą manipulować powołującym się na Boga. Oni sami nie wierzą w to co głoszą.

maszynista

A moze bedzie tak jak w sredniowieczu nakaz biczowania .Kto byl nie grzeczny to dostanie baty.Szczegolnie zalezane dla politykow .

~Ula A.

Kabi: strach.

kabi

tak się zastanawiam czemu na łożu śmierci wołacie tego obrzydliwego, oplutego pedofila księdza żeby chociaż krzyżyk na czole zrobił, ktoś mi wyjaśni

~O. Jacek pgm

Pamiętajcie muzułmanie, chrześcijanie, hindusi, że mamy jednego, wspólnego Boga.

~babcia

jaki ty jesteś ułomny nawet nie masz pojecia.Na duchu oczywista. Bo umysł niby rozjaśniony ale stłumiony przez złe moce.Jeszcze nie nadeszła pora ale nadejdzie zobaczysz ...oświecenie.

~Adam

Najgorsze jest to, że kościół też bierze udział w tym kłamstwie.

e2rds

babcia, dawno studiowałem baśnie, poza tym pomyśl, gdyby ci co głoszą wierzyli w to co głoszą to postępowali by tak jak postępują. To jest system na dobre życie bez zobowiązań, a i tak ze wszystkimi uciechami tego świata. Wszyscy jesteśmy produktem Słońca i wszystko, nic tego nie zmieni, a ty syp głowę popiołem i myśl, bo czasem głupoty piszesz. Jest tyle wiar i tyle Bogów na ziemi, że żaden nie jest prawdziwy, są potrzebni tylko by maluczkich straszyć i trzymać w ryzach, nic więcej. Pozdrawiam.

~k.j.mać.

Nieco zmodyfikowano?
Cała wiara katolicka jest mocno zmodyfikowana. Najbardziej z całego chrześcijaństwa.

~Jola Doe

Czemu traktory niszczą udeptane już ścieżki na chodnikach? Odgarniajcie tylko tam gdzie to konieczne.

~Adam Szewczyk

Po co sypać, nie lepiej zrobić to duchowo?

~J~

Ci w czapkach są najlepsi. Nasz mieć posypaną głowę a nie część ubrania. Można lekko odsunąć czapkę i później ją założyć.