Radni chcą nowych bloków. Niektórym marzy się przyłączenie Pysznicy do miasta

Image

Rada Miasta dała zielone światło dla utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Jej udziałowcem, oprócz gminy, będzie Krajowy Zasób Nieruchomości. Podjęcie tej decyzji jest początkiem realizacji zamierzeń związanych z budową osiedla parkowego w Charzewicach. W planie jest budowa 1250 mieszkań, które mają powstać do końca 2025 roku.

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny ma nadzieję, że dzięki realizacji programu mieszkaniowego zatrzyma odpływ mieszkańców ze Stalowej Woli. Chciałby, aby te osoby, które dojeżdżają do naszego miasta do pracy, mogły się tutaj osiedlić.

Powstanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zwiększy dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Spółka ta stanie się alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać z długoletnim zobowiązaniem finansowym.

- Dzisiaj 40% młodych ludzi w wieku rozwojowym jest poza nawiasem akcji kredytowej. Ludzie młodzi wchodzący na rynek pracy, w dorosłe życie, po ślubie, nie mają zdolności kredytowej dlatego, że nie mają pieniędzy na wkład własny. Dzisiaj banki żądają już nawet 30% wkładu własnego. Łatwo policzyć jakie są to pieniądze na sam początek, już nie mówię o wykończeniu tego mieszkania, o innych rzeczach. (…) My chcemy kierować tę ofertę do ludzi, którzy są za bogaci na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na kredyt mieszkaniowy. Oni znajdują się w pułapce. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie jakiegoś poluzowania warunków brania kredytów hipotecznych- mówi Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Dzięki współpracy miasta z Krajowym Zasobem Nieruchomości możliwa będzie realizacja budownictwa mieszkaniowego na gruntach z zasobu KZN. Radna Joanna Grobel- Proszowska w tym aspekcie widzi wiele korzyści dla miasta.

- To co się udało Rzeszowowi, u nas tak łatwo się nie uda, a bardzo byśmy marzyli np. o tym żeby dołączyć gminę Pysznicę do Stalowej Woli. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, możliwość odrolnienia, możliwość powiększania areału gruntów, w których mogą powstać mieszkania, możliwość pozyskania nowych inwestorów i zapewnienia rynku pracy dla ludzi, którzy tu dojeżdżają, to byłoby grzechem z tej inicjatywy nie skorzystać- mówi Joanna Grobel- Proszowska.

W czasie dyskusji nad uchwałą zabierało głos także kilkoro innych radnych. Radna Renata Butryn apelowała o to, by miasto nie zapominało o osobach starszych. W jej przekonaniu dla nich powinny być przewidziane mieszkania na parterze bloków. Zastępca prezesa KZN Michał Sroka przekonywał, że nikt nie zostanie wykluczony z nowego programu mieszkaniowego. Również prezydent miasta zapewnił, że będzie mieć na uwadze także potrzeby seniorów.

Za przyjęciem uchwały w sprawie utworzenia SIM-u zagłosowało 17 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Szacunkowa wartość budowy nowego osiedla opiewa na 300 mln zł. Miasto na ten cel zaciągnie preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 120 mln zł (kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych a jego wysokość może wynosić od 80% kosztów inwestycji).

Fizyczne rozpoczęcie budowy nowego osiedla planowane jest na II kwartał przyszłego roku. W IV kwartale 2023 roku pierwsi najemcy otrzymają klucze do mieszkań. Całe osiedle ma zostać wybudowane do końca 2025 roku.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Dimitr

Przyłaczyć Pysznice bezwglednie na opór ludności do granic Stalowej Woli. Sypialnia Pysznica nie może być tylko sypialnia i nie odprowadzac podatkow dla miasta ktore się rozwija dzięki Lucjuszowi.

wytacarz

To osiedle będzie budowane dla pracowników FABRYKI MASECZEK. Fabryka ma zatrudniać 3,5- 4 tyś osób. Z całej Polski A nawet podobno z zagranicy napływają CV .Mają być atrakcyjne zarobki ok 800 EURO/ MIESIĄC, praca w systemie czterobrygadowym światek piątek i niedziela. Także w porze nocnej 23-7. NON STOP 24/7...

maszynista

Najlepiej jak by podzielic Stalowa na dwie wsie Stalowa Wola i Pławo.Wtedy podatki mogly by byc bardzo male tak samo i grunty byly by tanie i kto chcial by to budowal by sie.

~andrte

przyłączenie Pysznicy do Stalowej woli jest nie realne ale dodatkowe tereny wcześniej czy później bedą musiały być przyłączone. Chłopska Wola, Agatówka, Pilchów to sa te kierunki. Szkoda że prezydent umie tylko pozyskiwać środki a nie ma wizji na przyszłość miasta

~taka prawda

Do ponurylemur, ćwoku to pani Proszowska jest za połączeniem STALOWEJ z PYSZNICĄ a ta pani należy do SLD. To ty ćwoku powinien żeś mieszkać w lesie bez dostępu do prądu nikt takich twoich wypocin nie musiał by czytać. Najmądrzejszą rzeczą jaką możemy zrobić to połączyć nasze miasto z PILCHOWEM bo STALOWA ciągnie się wzdłuż SANU . A AGATÓWKA już dawno należy do naszego miasta. Trzeba totalnie zabudować ulicę SANDOMIERSKĄ po obu stronach aż do TURBIi.

~yetti

Juz dawno takie miejscowości jak Pysznica,Jastkowice,Chłopska Wola,Brandwica,Pilchów,Agatowka a nawet Turbia i Nisko powinny byc przyłączone do Stalowej Woli.Większy może więcej.

~Alo

Do Ponury Lemur inteligencją nie grzeszysz przeciez to mowila radna Grobel-Proszowska czyli lewica

PonuryLemur

Pisowskie ćwoki łapy precz od Pysznicy !! Do lasu tam wasze miejsce.

Saturn

Stalowa wola jest najmłodszym miastem chce nadrobić wielkością

~ToMaSens

Ale to ma sens.

Przyłączyć Nisko, Pysznicę, Kłyżów (tak, jest taka miejscowość).

Można by też przyłączyć Charzewice i Agatówkę.

Kluczem jest stworzenie 100 TYSIĘCZNEGO miasta. Miasta powyżej 100 tys. stają się bardziej widoczne dla INWESTORÓW i PIENIĘDZY.

Poza tym łatwiej i taniej zarządzać transportem i wszelkimi miejskimi usługami. Mniej biurokracji itd.

TAK DLA PRZYŁĄCZANIA SIĘ DO STALOWEJ WOLI !

~Jeff Lynne

Jutro Pysznica, pojutrze Jastkowice a potem Lwów!

kabi

zbyt piękne żeby było prawdziwe

~Dojna zmiana

Stalowa Wola powinna kłaniać się Panu Prezydentowi w pas. Dziękujemy za osiedle Leśne, za bloki z programu Mieszkanie Plus. Czy jest sens budować nowe osiedle na Charzewicach? Po wyżej wspomnianych programach , złożonych obietnicach, przeprosinach widać tam pustostany , w takim razie dla kogo te nowe mieszkaniaumiech

~Sukub

Radni opozycji nie głosowali za...ech boję się pomyśleć, jakby to miasto wyglądało gdyby oni rządzili...

~hue hue hue

O kolejne pomysły Shreka wchodzą w życie? No patrzcie...to ten nowy nic samemu nie jest w stanie wymyśleć?

~papryka

Zapamiętajcie mieszkańcy Stalowej Woli, że opozycja do tej inwestycji ręki nie przyłożyła.
Oni by tego osiedla nie budowali.

Hutnicza

Pysznica i Jastkowice muszą być wcielone do Stalowej Woli

~@ do_wiera

Już się szczekanie totalniackie zaczęło..
Nic tylko hejty i hejty, a robić nie ma komu

~do_wiera

Co Stalowa Wola robi?

Pięknieje?

To chyba wazeliniarko z UM nie widziałaś piękniejącego miasta.

Albo widziałaś, ale polecenie z góry nakazało napisać lukrowany komentarz.

A premię i tak zgarnie Twój zwierzchnik, kolega LN... Przykre :/

~kserkses

Proszę podać nazwiska i przynależność partyjną tych trzech co wię wstrzymali.
Kolejny raz opozycja nie chce miasta rozwijać?

~wiera

Niech budują.
Stalowa Wola pięknieje mimo tym hamulcowym .