Radni chcą nowych bloków. Niektórym marzy się przyłączenie Pysznicy do miasta

Image

Rada Miasta dała zielone światło dla utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Jej udziałowcem, oprócz gminy, będzie Krajowy Zasób Nieruchomości. Podjęcie tej decyzji jest początkiem realizacji zamierzeń związanych z budową osiedla parkowego w Charzewicach. W planie jest budowa 1250 mieszkań, które mają powstać do końca 2025 roku.

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny ma nadzieję, że dzięki realizacji programu mieszkaniowego zatrzyma odpływ mieszkańców ze Stalowej Woli. Chciałby, aby te osoby, które dojeżdżają do naszego miasta do pracy, mogły się tutaj osiedlić.

Powstanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zwiększy dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Spółka ta stanie się alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać z długoletnim zobowiązaniem finansowym.

- Dzisiaj 40% młodych ludzi w wieku rozwojowym jest poza nawiasem akcji kredytowej. Ludzie młodzi wchodzący na rynek pracy, w dorosłe życie, po ślubie, nie mają zdolności kredytowej dlatego, że nie mają pieniędzy na wkład własny. Dzisiaj banki żądają już nawet 30% wkładu własnego. Łatwo policzyć jakie są to pieniądze na sam początek, już nie mówię o wykończeniu tego mieszkania, o innych rzeczach. (…) My chcemy kierować tę ofertę do ludzi, którzy są za bogaci na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na kredyt mieszkaniowy. Oni znajdują się w pułapce. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie jakiegoś poluzowania warunków brania kredytów hipotecznych- mówi Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Dzięki współpracy miasta z Krajowym Zasobem Nieruchomości możliwa będzie realizacja budownictwa mieszkaniowego na gruntach z zasobu KZN. Radna Joanna Grobel- Proszowska w tym aspekcie widzi wiele korzyści dla miasta.

- To co się udało Rzeszowowi, u nas tak łatwo się nie uda, a bardzo byśmy marzyli np. o tym żeby dołączyć gminę Pysznicę do Stalowej Woli. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, możliwość odrolnienia, możliwość powiększania areału gruntów, w których mogą powstać mieszkania, możliwość pozyskania nowych inwestorów i zapewnienia rynku pracy dla ludzi, którzy tu dojeżdżają, to byłoby grzechem z tej inicjatywy nie skorzystać- mówi Joanna Grobel- Proszowska.

W czasie dyskusji nad uchwałą zabierało głos także kilkoro innych radnych. Radna Renata Butryn apelowała o to, by miasto nie zapominało o osobach starszych. W jej przekonaniu dla nich powinny być przewidziane mieszkania na parterze bloków. Zastępca prezesa KZN Michał Sroka przekonywał, że nikt nie zostanie wykluczony z nowego programu mieszkaniowego. Również prezydent miasta zapewnił, że będzie mieć na uwadze także potrzeby seniorów.

Za przyjęciem uchwały w sprawie utworzenia SIM-u zagłosowało 17 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Szacunkowa wartość budowy nowego osiedla opiewa na 300 mln zł. Miasto na ten cel zaciągnie preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 120 mln zł (kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych a jego wysokość może wynosić od 80% kosztów inwestycji).

Fizyczne rozpoczęcie budowy nowego osiedla planowane jest na II kwartał przyszłego roku. W IV kwartale 2023 roku pierwsi najemcy otrzymają klucze do mieszkań. Całe osiedle ma zostać wybudowane do końca 2025 roku.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Argail

Gdyby władzy naprawdę zależało na konkretnych planach to najpierw PŁACA....!!!! lub PRACA I PŁACA ...!!! Ale po europejsku czyli 8-10 tyś. brutto. Kwota wolna co najmniej 35 tyś. Całkowity ZAKAZ rozdawnictwa w postaci patologii pińcet plus itd. Zlikwidowany raz na zawsze SOCJALIZM i biurokracja ( ci co wytważają lub usługi 90% urzędasy 10%). Jak to zrobicie debile rządowe to wtedy możemy dyskutować na tematy o których tu durnie oderwane od rzeczywistości debatują.

~Miki

Ale Ci nasi rządzący są żałośni! Mieszkania żeby młodych zatrzymać? A to dobre, a niby gdzie Ci młodzi mają pracować?!!! Wy się porównujcie z takim miastem jak Rzeszów?! A to dobre.

~Adam12

O Pysznicy, Jastkowicach, Chłopskiej Woli i Brandwicy radzę zapomnieć już teraz.

maszynista

A ja jestem za tym zeby odlaczyc Rozwadow od zadluzonej Stalowej.Narobili dlugow to niech sobie teraz splacaja.

e2rds

Przestańcie się podniecać tym budownictwem, pomyślcie, 6 lat rządów i 2 bloki, dalsze 5 lat chcą wybudować, co najmniej 25 bloków na osiedlu Charzewice, nie wspominając o innej infrastrukturze, 12 bloków osiedle Leśna i 1 blok Orzeszkowej. Razem co najmniej 38 bloków mieszkalnych, a przy tym trzeba przewidzieć jakieś sklepy, przedszkole, drogi, być może jakąś niewielką przychodnię, w 5 lat, pomyślcie. Przedszkole przy KEN było dawno obiecywane, tylko porwany przez wiatr drugi baner wisi i pieski mają ogrodzony wybieg. Spokojnie, nie negujcie niczego, niech budują, ale myślcie rozsądnie, po co na siebie ujadać, czas wszystko zweryfikuje.

~emerytka

Edek. W Katowicach i aglomeracji śląskiej A4 biegnie przez środek a wzdłuż niej drogi rozprowadzające dla miast.

~Romek

Wszystkim myślącym że to taka super lokalizacja polecam spacer ul Solidarności jak wieje syfem od terenów huty. Tylko jakiś debil chciałby tam mieszkać.

~Andrea

Bardzo dobry wniosek dla rozwoju miasta same plusy a budowa S 74 nie przeszkadza w wielu miastach potrafią ten problem rozwiązać.

~wiechu

Puki co,to resztki Pława mamy w Stalowej Woli.Chyba że te chałupy będą zakwalifikowane,jako obiekty muzealne.

~Tygrees 23

A po co przylaczac sie do takiej miesciny z taaaakim dlugiem ktory wciaz rosnie i rosnie jak te parki smieszne

~Tttt

Nie zapomnijcie o przendzlu i nowej wiosce

~Bułgar

Radni chcą, szkoda że nie wszyscy.

~Szasza

Przeprosił na koniec tej pokazówki, czy za 3 lata jak nie powstanie osiedle to bedzie przepraszał ?

~Edek

Przyłączenie Pysznicy jest nierealne ze względu na S74, która najprawdopodobniej przebiegnie wzdłuż Sanu, więc nie może przecinać miasta na pół

~Krzysztof

Bardzo dobrze że udało się pozytywnie przegłosować ten projekt.
Teraz tylko budować...

~Maciek

Poprzednik obiecywał tłumy studentów, ten tłumy nowych mieszkańców, skończcie z tymi szopkami bierzcie nagrody i wy....

~xxx

Niech przestaną wizualizować a działać. Myślę,że i tak z tego gadania nic nie powstanie.

~Park

Czy ktoś potrafi rozszyfrować położenie tego osiedla w terenie ? Tzn. Który bok będzie np. od obwodnicy ?

~polders

natychmiast odrolnic te chwasty step i nieuzytki za Sanem Pysznice podzielic na dwie czesci - z jednej zrobic dzielnice Stalowej na drugiej zostawic solectwo to samo z Jastkowicami odrolnic chwasty nieuzytki zapuszczone dziesiatki hektarow nieuprawianych stepow i zrobic infrastrukture dociagnac media i zaczac budowac lac beton i niech robota sie robi a jak lucek nie wie jak wyglada prawdziwy rzetelny cykl budowy i inwestowania zagospodarowania to niech zaplaci panu Ferencowi z Rzeszowa i niech go sprowadzi do Stalowej i niech sie uczy pilnie i uwaznie...to na poczatek..

~mieszkaniec

Przyłączenie Agatówki , Pilchowa wydaje się bardziej realne niż Pysznica ale wydaje mi się że wciągu najbliższych kilkudziesięciu lat napewno część gmin przynależnych do powiatu stalowowolskiego znajdzie się w granicach miasta...

~Ciekawy

Dajcie nazwiska tych co nie byli za!

~toto

Gmina Zaleszany chętnie przystąpiłaby do miasta ale trzeba ją o to poprosić. Tak na dobrą sprawę to aż cztery sołectwa z tej gminy to części składowe ze zlikwidowanej w 1977 roku gminy Charzewice. Drugim argumentem to ta sama partyjna kariera wójta co i prezydenta miasta. Po trzecie miasto ma swoją część w postaci Aeroklubu w centrum gminy. Wreszcie po czwarte, najlepsza gmina dokonałaby fuzji z najlepszym miastem. Nie szukajcie szczęścia w Pysznicy tylko tam gdzie ono jest na wyciągnięcie ręki. Trzeba tylko chcieć!

~Disko

Miasto powinno urbanizowania się jak najściślej w centrum. A nie osiedle tu, osiedle tam, a później droga komunikacja, budowanie dróg, odśnieżanie, brak infrastruktury itd. Same koszty. Popatrzcie na miasta zachodu np. Paryż powierzania jak połowa wawy a ludność 2 razy więcej. To są bzdury jak ktoś chce mieszkać na wsi to sobie wybuduje dom, a nie całe osiedla mieszkaniowe. Parkingi podziemne, kamienice i bloki apartamentowce to centrum, a.nie jakieś dalekie peryferia. A co mamy w centrum? Relikt Orłowskiego parkingu i wertepy obóz sądu i prokuratury. Budujemy blok i hektar parkingów obok zamiast parking podziemnym, w tym miejscu kolejny blok mieszkalny itd.

~Pysznica

A jakie korzyści takiego połączenia płyną dla samej Pysznicy. Pewnie żadne i większość mieszkańców gminy będzie przeciwna. A jak chcemy porównywać Stalową do Rzeszowa (co obecnie nie ma sensu) to pytanie ile miejsc pracy i nowych inwestorów pojawiło się w tych miastach na przestrzeni ostatnich 10-15lat? Rzeszów po prostu odjechał, i trudno będzie ten pociąg dogonić....

~Joej

Ludzie migrują tam gdzie jest praca.W Stalowej Wsi niestety mamy taką władz3,że mimo strefy ciężko im tu kogoś sprowadzić z kapitałem.Jak widać w aluminiowych obozach brakuje rąk do pracy.Sytacja się pogorszy gdy otworzą drogę do Rzeszowa.Nawet te 1250 mieszkań nie poprawi sytuacji.Jedno co to potanieją mieszkania ....itd

~DDreporter

Wybudowałem dom w Pysznicy, popieram rządy PiSu. Żyje mi się dobrze.

~Ppp

Do Charzewice to wyślijcie socjal i perszing.Nie będą musieli dojeżdżać do pracy.Będzie im tam super.

~Edek

Do gminy Pysznica pouciekali ludzie po studiach, z dobrą pracą, własnymi biznesami, ogolnie ogarnięci a to nie są wyborcy pisu więc aborygenowi nie sa potrzebni bo uklad sil w mieście mógłby się zmienic....

~yogin

niedługo stalowa zażąda dostępu do morza, ale co prawda to prawda okoliczne wiochy do przyłączenia

~Dario

Stalowa powina być przerzucona na drugą stronę Sanu na wysokości vivo. Po drugiej stronie powinno powstać nowe osiedle z blokami szkołą itp a nad Sanem prawdziwe bulwary po obu stronach.