Radni chcą nowych bloków. Niektórym marzy się przyłączenie Pysznicy do miasta

Image

Rada Miasta dała zielone światło dla utworzenia Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej w Stalowej Woli. Jej udziałowcem, oprócz gminy, będzie Krajowy Zasób Nieruchomości. Podjęcie tej decyzji jest początkiem realizacji zamierzeń związanych z budową osiedla parkowego w Charzewicach. W planie jest budowa 1250 mieszkań, które mają powstać do końca 2025 roku.

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny ma nadzieję, że dzięki realizacji programu mieszkaniowego zatrzyma odpływ mieszkańców ze Stalowej Woli. Chciałby, aby te osoby, które dojeżdżają do naszego miasta do pracy, mogły się tutaj osiedlić.

Powstanie Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej zwiększy dostępność mieszkań na wynajem dla osób o umiarkowanych dochodach. Spółka ta stanie się alternatywą dla osób, których nie stać na kredyt mieszkaniowy lub którzy nie chcą się wiązać z długoletnim zobowiązaniem finansowym.

- Dzisiaj 40% młodych ludzi w wieku rozwojowym jest poza nawiasem akcji kredytowej. Ludzie młodzi wchodzący na rynek pracy, w dorosłe życie, po ślubie, nie mają zdolności kredytowej dlatego, że nie mają pieniędzy na wkład własny. Dzisiaj banki żądają już nawet 30% wkładu własnego. Łatwo policzyć jakie są to pieniądze na sam początek, już nie mówię o wykończeniu tego mieszkania, o innych rzeczach. (…) My chcemy kierować tę ofertę do ludzi, którzy są za bogaci na mieszkanie komunalne, ale nie stać ich na kredyt mieszkaniowy. Oni znajdują się w pułapce. Wszystko wskazuje na to, że nie będzie jakiegoś poluzowania warunków brania kredytów hipotecznych- mówi Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Dzięki współpracy miasta z Krajowym Zasobem Nieruchomości możliwa będzie realizacja budownictwa mieszkaniowego na gruntach z zasobu KZN. Radna Joanna Grobel- Proszowska w tym aspekcie widzi wiele korzyści dla miasta.

- To co się udało Rzeszowowi, u nas tak łatwo się nie uda, a bardzo byśmy marzyli np. o tym żeby dołączyć gminę Pysznicę do Stalowej Woli. Biorąc pod uwagę te wszystkie aspekty, możliwość odrolnienia, możliwość powiększania areału gruntów, w których mogą powstać mieszkania, możliwość pozyskania nowych inwestorów i zapewnienia rynku pracy dla ludzi, którzy tu dojeżdżają, to byłoby grzechem z tej inicjatywy nie skorzystać- mówi Joanna Grobel- Proszowska.

W czasie dyskusji nad uchwałą zabierało głos także kilkoro innych radnych. Radna Renata Butryn apelowała o to, by miasto nie zapominało o osobach starszych. W jej przekonaniu dla nich powinny być przewidziane mieszkania na parterze bloków. Zastępca prezesa KZN Michał Sroka przekonywał, że nikt nie zostanie wykluczony z nowego programu mieszkaniowego. Również prezydent miasta zapewnił, że będzie mieć na uwadze także potrzeby seniorów.

Za przyjęciem uchwały w sprawie utworzenia SIM-u zagłosowało 17 radnych, 3 osoby wstrzymały się od głosu. Szacunkowa wartość budowy nowego osiedla opiewa na 300 mln zł. Miasto na ten cel zaciągnie preferencyjny kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego w wysokości 120 mln zł (kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych a jego wysokość może wynosić od 80% kosztów inwestycji).

Fizyczne rozpoczęcie budowy nowego osiedla planowane jest na II kwartał przyszłego roku. W IV kwartale 2023 roku pierwsi najemcy otrzymają klucze do mieszkań. Całe osiedle ma zostać wybudowane do końca 2025 roku.

Przewiń do komentarzy











Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =