Uprawa lawendy w donicach jest możliwa-poznaj podstawowe zasady

Image

Lawenda jest rośliną o efektownie prezentujących się fioletowo-niebieskich, drobnych kwiatach oraz niedużych liściach. Ta naturalnie występująca w klimacie śródziemnomorskim roślina najefektowniej prezentuje się w dużych skupiskach, jednak z powodzeniem można uprawiać ją w domowych lub tarasowych donicach. Subtelna, zdobiąca, wydzielająca wyjątkowy zapach lawenda odstrasza komary, co podczas letniego, wieczornego wypoczynku może mieć istotne znaczenie. Relaksujący zapach lawendy nie jest ulubioną wonią moli, jeśli więc przekwitnięte kwiatostany umieścisz w szafie, pozbędziesz się uciążliwości.

Lawenda w donicach- jak przygotować się do jej uprawy?

Jeśli uwielbiasz śródziemnomorskie inspiracje w aranżacji wnętrz lub planujesz stworzenie komfortowego zakątka wypoczynkowego na tarasie lub balkonie, koniecznie zaplanuj posadzenie lawendy. Ta efektowna roślina pięknie prezentuje się, zestawiona z drewnem, wikliną, bielą oraz romantycznymi, pastelowymi tekstyliami. Lawenda, w zależności od odmiany może osiągać od około 40 cm do nawet 100 cm wysokości, a wraz z jej wysokością proporcjonalnie zwiększa się obwód rośliny. Przed wyborem gatunku lawendy do domu zwróć uwagę na jej maksymalny, osiągany rozmiar. Lawenda, uprawiana w donicach domowych nie musi być wybierana pod kątem mrozoodporności, chyba, że zechcesz ją pozostawić na tarasie zimą.

Obrazek



Lawenda z nasionek, czy sadzonka?

Przygotuj się na posadzenie lawendy. Jeśli wybierzesz nasiona, wysadź je do niewielkich, odpowiednio drenowanych doniczek w marcu lub w kwietniu. Lawendę sadzimy po dwa nasionka i podlewamy, by nie dopuścić do przesuszenia. Większą roślinę lepiej przesuszyć niż przelać. Roślinę musisz przesadzić do dużej donicy w okolicy czerwca. Lawenda jest rośliną o małych wymaganiach glebowych, potrzebuje jednak dużo światła. Przygotuj dla niej miejsca na parapecie okna, wychodzącego na południe. Lawendę z sadzonki najlepiej od razu umieścić w większej donicy. Wybierz ceramiczną doniczkę z niezawodnym drenażem, jej spód możesz wyłożyć keramzytem. Wybierz donice, które zapewnią lawendzie możliwość wzrostu.

Lawenda w donicach wewnątrz pomieszczeń

Uprawiana wewnątrz pomieszczeń lawenda wymaga regularnego podlewania (nie podlewać obficie) oraz nawożenia w okresie od kwietnia do sierpnia. Unikaj nawozów azotowych, zamiast tego raz w sezonie wegetacyjnym zastosuj wapno magnezowe. Do wnętrz wybieraj niższe odmiany lawendy wąskolistnej (lavandula angustifolia), które doskonale wypełnią przestrzeń donic okiennych, np. Munstead, Dwarf Blue, Silver Blue, Peter Pan. Lawenda jest rośliną o niskich wymaganiach glebowych, warto przygotować dla niej podłoże lekkie i przepuszczalne. Szczegóły na www.ogarnijogrod.pl.

Uprawa lawendy na tarasie i na balkonie-na co zwrócić uwagę?

Zapewnienie optymalnych warunków rozwoju lawendzie w donicy tarasowej lub balkonowej nie jest zadaniem skomplikowanym. Należy przede wszystkim zakupić na tyle duże donice, aby system korzeniowy mógł się rozwijać oraz zaaranżować dla rośliny nasłonecznione miejsce, osłonięte od opadów oraz porywistego wiatru. Dla lawendy nadmiar słońca nie jest szkodliwy, za to zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego. Lawenda w donicy na zewnątrz powinna zostać osłoniona przed skutkami mrozu, opadów poprzez zastosowanie izolatora od spodu oraz okrycie rośliny włókniną na czas mrozów.

Przycinanie lawendy w donicy

Roślina, uprawiana w donicy, podobnie jak ogrodowa powinna być przycinana po okresie kwitnienia, z końcem lipca, skracając wszystkie pędy o maksymalną wysokość 1/3 całej rośliny. Główne przycinanie powinno odbywać się z początkiem wiosny. Roślina otrzymuje wtedy sygnał do wzrostu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =