Wybieramy odpowiedni materac – czym kierować się przy wyborze?

Materiał zewnętrzny Image

Ostatnio wiele się mówi o tym, jak ważna jest higiena snu. Istotne jest nie tylko to, ile godzin śpimy, ale też, na czym śpimy. Źle dobrany materac może powodować bóle głowy, karku i kręgosłupa, a w efekcie problemy ze snem. Chroniczne zmęczenie może negatywnie odbić się na naszym zdrowiu. Jaki więc powinien być idealny materac do spania? Sprawdzamy, czym się kierować przy wyborze!

Materac sprężynowy kieszonkowy – krótka charakterystyka

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materacy. Jak spośród tak bogatej oferty wybrać produkt, który najlepiej spełni nasze oczekiwania? Przyjrzyjmy się dwóm najpopularniejszym rozwiązaniom. Pierwszy z nich, materac sprężynowy, bywa także nazywany kieszonkowym ze względu na swoją specyficzną budowę. W jego wnętrzu znajduje się sprężynowy wkład zapewniający optymalne dopasowanie do kształtu ciała. Materace kieszonkowe różnią się m.in. twardością. W sklepach stacjonarnych i internetowych można znaleźć produkty oznaczone symbolami: H1 (miękkie), H2 (średnio twarde), H3 (twarde) oraz H4 (bardzo twarde).

Materace miękkie, należące do pierwszej grupy, są przeznaczone dla osób o drobnej budowie ciała, których waga nie przekracza 60 kilogramów. Z kolei produkty o średniej twardości są dedykowane osobom o wadze do 80 kilogramów. Materace z dwóch ostatnich grup są przeznaczone dla osób, których waga przekracza 80 kilogramów.

Wybierając materac, trzeba jednak brać pod uwagę także stan zdrowia. Twarde materace nie są polecane osobom mającym problemy z układem sercowo-naczyniowym oraz skarżącym się na nawracające bóle kręgosłupa. Z kolei zbyt miękki materac nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego podparcia dla całej sylwetki.

Co w przypadku, gdy w jednym łóżku śpią dwie osoby o skrajnie różnej wadze? W takiej sytuacji warto, zamiast jednego produktu, postawić na dwa oddzielne o różnej twardości, ale takiej samej wysokości.

Materac piankowy – termoelastyczny, a może wysokoelastyczny?

Materace piankowe posiadają aż 7 stref twardości, co pozwala zapewnić wysoki komfort snu. Wśród tego typu produktów wyróżniamy materace termoelastyczne oraz wysokoelastyczne. Produkty należące do pierwszej grupy zostały wykonane ze specjalnego materiału, który reaguje na temperaturę. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Dostępne na rynku materace piankowe termoelastyczne są, podobnie jak materace sprężynowe kieszeniowe, dopasowane do potrzeb różnych użytkowników.

Klienci w zależności od potrzeb mogą wybrać grubość warstwy termoelastycznej. Z kolei materace wysokoelastyczne posiadają charakterystyczne nacięcia na całej długości, które dopasowują się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Podobnie jak materace kieszonkowe posiadają oznaczenia twardości. Na rynku dostępne są także materace hybrydowe, które łączą zalety obu produktów: sprężynowych oraz piankowych.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze materaca?

Zanim wybierzesz produkt, zwróć uwagę, czy materac został wykonany z materiałów posiadających odpowiednie certyfikaty takie jak Eko Tex Standard 100. Sprawdź także, czy jest wyposażony w łatwo zdejmowalny pokrowiec, który można prać w pralce w wysokiej temperaturze (w 60 stopniach Celsjusza ginie większość bakterii i wirusów).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Talitka

Kieszonkowe są rzeczywiście najfajniejsze, przynajmniej z mojej perspektywy, mam model Curem ZIP, który jest połączeniem pianki i sprężyn kieszeniowych i wydaje mi się, że jest naprawdę ok.

~Lemmi

Przede wszystkim kierowałabym się jakością wkładu, czy pianka jest gęsta i odporna na odkształcenia. Poza tym, zwróciłabym uwagę na to czy materac ma odpowiednie certyfikaty jakości. Mój materac na przykład ma certyfikat szwajcarskiego instytutu AEH, co znaczy, że jakość jest naprawdę bez zarzutu. (Polecam model Log od Curem)

~Szeszel

Nie każdy na to zwraca uwagę, ale dobrze aby materac miał właściwości termoregulacyjne co się przekłada na dużo większy komfort snu. Ja posiadam materac curem zip, który ma otwory w blokach odpowiadające za prawidłową termoregulację.

~Ania

Dla mnie zdecydowanie ważne było to aby materac miał kilka stref twardości. Marka curem posiada takie w swojej ofercie. My się zdecydowaliśmy na model reg.

~Kaleo

Ja akurat przy wyborze mojego materaca (model curem exe) kierowałem się dobrą wentylacją bo mało kto sobie zdaje sprawę, że mieszkając na poddaszu jest bardzo duża wilgoć. W moim przypadku mój poprzedni materac zapleśniał po dwóch latach.

~Dianka

Ja się przy wyborze głównie kierowałam tym, żeby materac był odpowiednio twardy i dopasowywał się do mnie. Oczywiście ważne dla mnie też było, żeby miał certyfikat jakości i model Curem Log właśnie to miał. Polecam

~Klient

Moim wyborem był kiedyś Fandango. Nie żałuję, to naprawdę świetny materac, przespałem na nim wiele wspaniałych tygodni. Polecam serdecznie.

~!!!!

Tylko dr Materac w Majstrze

~Geriv

Byle nie materac od producenta z Zarzecza to firma nie jest godna polecenia w żadnej kwestii

tytus1002

nie ważne z kim się śpi ważne żeby się wyspać

~dziadek

Kiedyś były sienniki wypchane prostą słomą żytnią i na tym było spanie.Kto tam miał problemy z kręgosłupem??? .Naturalne to najlepsze .

~babcia

najważniejsze to z kim sie śpi...a na czym to drugorzędne...umiech)))