105 urodziny major Marii Mireckiej - Loryś

Image

7 lutego 2021 roku swoje 105 urodziny świętuje Maria Mirecka- Loryś, szeroko znana w regionie bohaterka z czasów wojennych, patriotka i działaczka społeczna, komendantka NOWK, WSK-AK, NZWK. Przypominamy jej życiorys.

Maria Mirecka- Loryś urodziła się 7 lutego w Ulanowie jako siódme dziecko z ośmiorga rodzeństwa. Wychowała się w rodzinie o bardzo patriotycznych korzeniach. W 1921 roku Mireccy zamieszkali w Racławicach koło Niska. W 1937 r. Maria Mirecka ukończyła gimnazjum w Nisku. Jej marzeniem było zostać adwokatem i posłem. Podjęła studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Wojna przerwała jej młodzieńcze plany i marzenia. Śladem starszego rodzeństwa zaangażowała się w działalność Młodzieży Wszechpolskiej. Od początku okupacji działała w narodowej konspiracji. Należała do ścisłego kierownictwa podziemia narodowego w Centralnym Okręgu Przemysłowym w latach 1939- 1945. Wiosną 1940 r. została komendantką Narodowej Organizacji Wojskowej Kobiet w powiecie niżańskim, później całego NOWK Okręgu Rzeszowskiego. W tym czasie była kierownikiem sekcji kobiecej w Zarządzie Okręgu Rzeszowskiego SN i kurierką Komendy Głównej NOW. Po scaleniu NOW z AK awansowała na stopień kapitana, kierowała Wojskową Służbą Kobiet w rzeszowskim Podokręgu Armii Krajowej. Wiosną 1945 r. została Komendantką Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Używała pseudonimu "Marta".

Po wojnie wznowiła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. 1 sierpnia 1945 r. została aresztowana na dworcu kolejowym w Nisku, a potem więziona w Rzeszowie, Warszawie, Krakowie. 1 września 1945 roku, na mocy amnestii, została zwolniona. Zagrożona ponownym aresztowaniem, podając się za obywatelkę Luksemburga, w grudniu 1945 roku opuściła Polskę. Z grupą kilkunastu działaczy narodowych, przez Czechy i Niemcy dotarła do obozu II Korpusu gen. W. Andersa pod Ankoną. Tam poznała swego przyszłego męża, oficera rezerwy Henryka Lorysia. W październiku 1946 roku wyjechali do Anglii, a w styczniu 1952 roku do USA. Aktywnie zaangażowała się w pracę w organizacjach polonijnych - działała m.in. w Stronnictwie Narodowym, była członkiem ZG Związku Polek w Ameryce oraz Krajowego Zarządu Kongresu Polonii Amerykańskiej. Przez 32 lata była redaktorem "Głosu Polek", organu Związku Polek w Ameryce. W grudniu 1999 roku została wiceprzewodniczącą Rady Naczelnej SN.

Maria Mirecka- Loryś ma na swoim koncie różne publikacje. W 2014 r. powstał reportaż dokumentalny Ewy Szakalickiej z cyklu „Koło historii: szkic do życiorysu” pt. „Maria Mirecka – Loryś”.

Na przestrzeni ostatnich lat brała udział w wielu konferencjach naukowych i patriotycznych wydarzeniach. Została uhonorowana wieloma wysokimi odznaczeniami państwowymi m.in.: Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, który 3 maja 2006 roku otrzymała z rąk prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 12 lutego 2016 roku została odznaczona przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w styczniu 2016 roku, przez aklamację, zapadła decyzja o przyznaniu Marii Mireckiej- Loryś tytułu „Honorowego Obywatela Stalowej Woli”. W 2018 roku, postanowiła, że jesień życia spędzi w Warszawie. Zamieszkała w ośrodku prowadzonym przez Bonifratrów. Imieniem jej rodziny nazwano w lutym 2018 roku Zespół Pieśni i Tańca Racławice.

Pani Marii życzymy 200 lat w zdrowiu!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~kaktus

Wiek piękny, nie ma co. Ale jak sięgam pamięcią, jakieś 20,30,40 lat do tyłu, a więc wtedy kiedy jeszcze żyli świadkowie Jej życia i działalności to jakoś raczej nie było mowy o dokonaniach i przejściach Pani Marii. Dlaczego tak ??? Czyżby po latach zrekonstruowano te zapomniane chwile? Ilu ludzi już nigdy nie dowie się o bohaterstwie Pani Marii. A może wnieśliby coś nowego do tej historii, coś co może nie zostało dopisane do całokształtu opowieści Pani Marii. Szkoda. 200 lat, 200 lat.

~ola

200 lat dla Szacownej Jubilatki!

~Raa

Piękny wiek Pani Marii, cześć i chwała Bohaterom!

~Monix

Cześć i chwała bohaterom!

~Adam

Dziękujemy Pani Mario... Za te 105 lat dobrego życia. Dla Polski i Polaków...

Stalówek123

Zdrówka pani Mario,dużo zdrówka i dozgonny szacunek za działalność i całokształt.Piękny życiorys.

~Robal77

Senior, Ty to naprawdę stary jesteś. Za Twoich czasów nie było nawet podstawówki, skoro nie znasz podstaw ortografii...

~SENIOR

105 LAT NIE WIEŻĘ TEJ PANI CHYBA METRYKA ZGINEŁA.

~ica

Za wszystko dziękujemy Pani Mario za wszystko. Życzymy dużo zdrowia.

~Igor

Tacy ludzie to żyjąca historia. Wielcy bohaterowie którym należy się cześć i chwała. Zdrowia. Trzeba się liczyć z tym że w tak sędziwym wieku zapewne nie wiele pięknych dni zostało naszej jubilatce.

~taka prawda

CZESC I CHWALA BOHATEROM. WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO PANI MARIO. ZYCZE ZDROWIA ZDROWIA I JESZCZE RAZ ZDROWIA. POZNALEM PANIA MARIE I MAM DO NIEJ OGROMNY SZCUNEK. SZACUNEK DO LUDZI KTORZY PRZELEWALI KREW ZA NASZ OJCZYZNE. MLODZI POWINNI Z TAKICH OSOB BRAC PRZYKLAD.