Due diligence a negocjacje – dlaczego warto przeprowadzić analizę sprzedawanego przedsiębiorstwa

Image

Popularne powiedzenie głosi, że nie powinno się kupować kota w worku. I choć wypracowywanie strategii firmowej powinno opierać się na gruntownej, fundamentalnej analizie a nie frazeologizmach, konkretnie to powiedzenie znajduje zastosowanie przy kupnie lub sprzedaży przedsiębiorstwa — warto wiedzieć o nim jak najwięcej, aby negocjacje przed sprzedażą były wypełnione nieprzyjemnymi zaskoczeniami.

Czym jest analiza due dilligence i jakie funkcje spełnia?

Określenie due dilligence (z jęz. ang. „należyta staranność”) to generalna analiza kondycji konkretnego przedsiębiorstwa. Aby była efektywna, powinna obejmować zarówno pozytywne aspekty planowanej inwestycji lub sprzedaży, jak i te negatywne. Jej podstawowe elementy to przede wszystkim:

• Dostarczenie rzetelnego zestawu informacji stronie kupującej oraz sprzedającej,

• Wskazanie możliwości rozwoju przedsiębiorstwa, które jest przedmiotem transakcji,

• Określenie ryzyka inwestycji (o ile takowe istnieje),

• Zaproponowanie optymalnych korekt organizacyjnych w sprzedawanym lub kupowanym przedsiębiorstwie w celu zwiększenia jego wydajności w przyszłości.

Szczegółowe informacje na temat analizy due dilligence znajdują się na stronie https://www.crowe.com/pl.

Do czego może się przydać analiza due dilligence w kontekście negocjacji?

Fundamentalnie przeprowadzona analiza pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości inwestora lub inwestorów odnośnie kondycji finansowej spółki. Pozwoli to na dokonanie transakcji podpartej nie tylko wzajemnym zaufaniem nabywcy i sprzedającego, ale także zbiorem obiektywnych faktów, który pozwoli na wymierną ocenę ryzyka, kosztów oraz niezbędnych zmian.

Jakie są obszary due dilligence?

Analiza due dilligence może odbywać się pod kątem wielu aspektów działalności przedsiębiorstwa, m.in. IT, HR oraz kwestii podatkowych lub prawnych. Dodatkowym plusem tej procedury jest możliwość zwieńczenia jej przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji, która pozwoli na zawarcie transakcji. Aby dokładnie sprawdzić działanie tego procesu, wystarczy wejść na stronę https://www.crowe.com/pl/services/audyt/due-diligence.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =