Coraz mniej drzew w Stalowej Woli?

Image

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, ile korzyści przynoszą nam rosnące wokół nas drzewa. Martwi jedynie to, że z roku na rok kurczą się zasoby drzewostanu w naszej przestrzeni. W minionych latach wykonywano zbyt mało nowych nasadzeń w stosunku do wycinek. W okresie od początku 2015 do końca lipca 2019 roku na terenie Stalowej Woli wycięto 4550 drzew. W tym samym okresie zasadzono ich zaledwie 111.

Z danych uzyskanych przez stowarzyszenie Nasze Miasto z Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego wynika, że od 1 stycznia do 5 sierpnia 2020 roku gmina Stalowa Wola złożyła 33 wnioski dotyczące usunięcia 133 sztuk drzew. W 32 przypadkach zostały wydane zezwolenia na usunięcie aż 128 sztuk. Wycinka była planowana m.in. w: obrębie centrum, Charzewic, Rozwadowa, HSW Lasów Państwowych, różnych miejskich osiedli, a dokładnie: ul. Poniatowskiego 19, Staszica 12, Obrońców Pokoju 2, Parku Miejskiego, Cmentarza Komunalnego, Al. Jana Pawła II, Siedlanowskiego 1, Dmowskiego, Partyzantów 4, Wyszyńskiego 19A, Energetyków 9, Żeromskiego 8, Hutniczej 3, Wojska Polskiego, Dmowskiego, Sandomierskiej, Klasztornej, Staszica 6, Poniatowskiego 23, Sandomierskiej 3, Brandwicy 7, Kusocińskiego 18 i w innych miejscach miasta.

Zezwolenia zostały wydane w ramach cięć sanitarnych (drzewa obumarłe, nierokujące szans na dalsze przeżycie) lub w przypadku, gdy stwarzały zagrożenie dla ludzi, mienia oraz istniejącej infrastruktury poza terenem pasem drogowym drogi publicznej bądź przy zmianach zagospodarowania terenu.

W okresie od 1 sierpnia do 31 grudnia 2020 roku gmina Stalowa Wola złożyła kolejnych 36 wniosków, w których mowa o 197 sztukach drzew do usunięcia w rejonie centrum, Charzewic, Rozwadowa i Jelni.

W ubiegłym roku na terenie Stalowej Woli miasto posadziło 313 drzew, 1651 krzewów oraz 2009 bylin. Pojawiły się one m.in. na: Al. Jana Pawła II, ul. Staszica, Dmowskiego, Poniatowskiego, Skoczyńskiego, Sandomierskiej, na osiedlu Karnaty i osiedlu Zasanie.

Miejmy nadzieję, że teraz za każde wycięte drzewo miasto posadzi kolejne.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
maszynista

Topole do wycinki .Ludzie pisza ze sa to chwasty, wiec dlaczego nie mozna sobie zabrac tych chwastow do domu?A moze jednak mozna ? ,tylko trzeba miec przyczepke .Chwast czyli nie nadaje sie na deski ,nie mozna tym palic w piecu.Dlaczego te chwasty ,topole znikaja zaraz po wycince?Czy te topole z ulicy Popiełuszki będzie można zabrać ,piłe mozna pozyczyc, a do busa duzo mozna zaladowac .

~Mrco

Hahahaha 2000 czego ????Bylin?????? I to ma być rekompensata dla wyciętych drzew?żałosne

~Młody

Menel jak łazi po mieście to tylko patrzy coby tu spieniężyć . Odnoszę wrażenie że sytuacja jest łudząco podobna.

maszynista

Edzio,turysta ,ekolog to ten sam pajac pisze .Wszyscy pisza o masowych wycinkach drzew w miescie , a on twierdzi ze mamy najwiecej drzew w miescie w Polsce.

rodzynek

Na błoniach to już nie ma co oglądać , tam do wyciecia z 8 drzew zaznaczono . A reszta to i tak obraz nedzy i rozpaczy .

~he hee

to było do...andrte.....a turysta...tak tak ci szczególnie z NY i chcą upiekszyć Central Park tak jak u nas....na np.Błoniach.
Nie jest żle ale bez przesady z tymi turystami...umiech))

~hwwd

ale przegadaj to ...tutejszym ekologom...pseudo oczywista.

~ekolog

Dobrze , że teraz w mieście sadzimy drzewa które wyrastają do 10 metrów w górę. A nie jak w tamtej epoce sadzono byle co byle gdzie. A teraz mamy skutki że będziemy wymieniać wszystkie rury biegnące pod ziemią bo korzenie tych potężnych i brzydkich drzew wszystko zniszczyły.

~turysta

STALOWA WOLA to jedyne miasto w POLSCE gdzie rośnie najwięcej drzew, żadne inne miasto ani polskie ani z całego świata nie ma co z nami konkurować. To do naszego miasta przyjeżdżają turyści z calego świata podziwiać jak powinno być zagospodarowane miasto i się uczą od nas ekologii.

~andrte

w mieście między blokami i wzdłuż ulic mamy nasadzone drzewa które rosną w lesie i nad rzekami. Muszą być zastąpione odmianami rosnącymi nisko, bez dużej ilości korzeni. Nie panikujmy !!!!

~Allo

Chceta las to na kochany

~hwwd

obrońcy tych drzew ,lepiej zajmijcie sie kundlami które zasrywają miasto.Tu jest problem estetyczny, chodniki i trawniki zafajdane ich łajnami ..tfeeee.Dzieci bawiace sie w piaskownicy....a wczesniej kot czy pies tam narobił...masakra.

~Marek46

Topole są uciążliwe dla alergików i grożą wywróceniem podczas burzy. W miejsce Topoli, które szkodzą alergikom można zasadzić inne bardziej szlachetne gatunki drzew i krzewów.

~ewa

Brawo '' mądry'' bo ja mieszkam na ulicy '' Bema'' i potwierdzam , że przed rewitalizacją ulicy Bema rosły tam wstrętne drzewa a dziś mamy najładniejsze drzewa w mieście.

~ewa

Brawo '' mądry'' bo ja mieszkam na ulicy '' Bema'' i potwierdzam , że przed rewitalizacją ulicy Bema rosły tam wstrętne drzewa a dziś mamy najładniejsze drzewa w mieście.

~mądry

Do tia, masz zaproszenie do przychodni na WYSZYŃSKIEGO. Tak tysiące jeśli nie miliony drzew to SZREK wyciął z naszego miasta a ani jednego nie zasadził. Teraz co roku prawie tysiąc drzew sadzimy i to drzewa , że ręce się składają do oklasków. Jeszcze 5 lat temu o takich drzewach nikt nic nie wiedział. Jeszcze poinformuję hejterów jak gęgali jak remontowaliśmy ulicę BEMA a dziś ta ulica przepiękna bo wycięliśmy tam wszystkie wstrętne drzewa a dziś tam rosną przepiękne jarzębiny które cieszą oczy wszystkich mieszkańców naszego miasta.

~In on

Przyjdzie czas na tych drwali, wyborcy wytną przy kolejnych wyborach. Puszcza, parki ustawy drwalowe, co te cymbały jeszcze zniszczą. To jakaś paranoidalna władza z siekiera i piłą.

~tia

Jakby wycięte drzewa były liczone tak skrupulatnie jak te sadzone patyki, to statystyka wyglądała by "nieco" inaczej. Okazałoby się że wycięto kilkadziesiąt tysięcy drzew.

Jako zasadzone drzewo liczony jest każdy cieniutki badyl z danego gatunku, a te inwentaryzowane i liczone do wycinki dopiero od określonej grubości pnia, bodajże 15 czy 20 cm - a więc kilkunastoletnie drzewa, młode, zdrowe, nie są nawet wliczane w te wycięte. A każdy nasadzony patyk, z których połowa się nawet nie przyjmuje jest. Uczciwie będzie napisać, że wycięto ponad 4000 dużych drzew, a nie zasadzono żadnego.

A pisanie o 2009 bylinach to już paranoja. Byliną jest np. tulipan i cebula. To faktycznie wielki sukces.

~hahaha

dokładnie...chłopczyk się napiął...żeby się nie zesr..ł..

~Gonzo

Durnowaty artykuł Stalowa jest bardzo zielonym miastem i jednym z ladniejszych w Polsce między blokami drzewa przy ulicach drzewa i naokoło lasy to po co te bzdury

~Edzio

manukun sorki maszynista wali pierdy pod każdym artykułem , nieważne jakim, chociaż pośmiać się można bo wyraźnie traci kontakt z własnym mózgiem oczywiście zakładając że jakiś kiedyś miał....pozdrowionka dla wszystkich śmieszków

~SASIN

Coraz miej drzew coraz miej ludzi,coraz więcej przeciwników władzy rządzącej .. PRZYPADEK????

~bynio

Ludzie caly tzw park w st woli to samosiejki jest ich mnustwo dawniej rosly same sosny bylo zielono trawnik byl widoczny teraz park jest smietnikiem wstyd zadzacy st wola

~bynio

Jak drzewa rosna w miescie to sie o te drzewa dba przycina, wycina chore grabi sie liscie jesienia nikt tego nie robi bo firmy ktore to robily sa zlikwidowane

~ekolog

Tylko w 2020 roku w naszym mieście zasadziliśmy prawe 400 drzew . A od 2014 zasadziliśmy parę tysięcy drzew nowych przepięknych. Nie mówię tu o samosiejkach bo tych mamy kilkadziesiąt tysięcy w mieście co roku.

~siwy

W tym samym okresie zasadzono ich zaledwie 111- wystarczy spojrzeć na ul Lipową. wycieli wszystkie lipy a w zamian sam beton. zero cienia. w lato temp. 65 na ulicy

~dziadek

wokół mojego bloku rośnie bez przesady z 50 drzew.I co z tego jak to nasadzenia z dawnych lat przez pierwszych lokatorów.Są tu i wiśnie , mirabelki ,gruszka i z lasowych topole,brzozy czy lipy

a rodowitych sosen ani jednej!!!!!Pozadzone to bez ładu i składu jak komu pasowało.I czy to takie piekne?????W lato much od cholery na owocach i pod drzewkami na spadnietych owocach. Czy o to chodzi ????? I tak jest na całym osiedlu.( nie Pławo....umiech)) ).Czy nie lepiej było by te kilkanascie a posadzone z głową , wyglądem???
Ludzie las mamy niedaleko z kazdej strony Stalowej a w miescie powinny być z gustem drzewka dla wyglądu i ze smakiem nasadzone a nie las z Bangladesz.

art2deco

Nasze Miasto najbardziej podnosi na duchu to że, z tych 424 drzew to 1 na troje. Widzę światło w tunelu.

maszynista

Wiemy- to ten sam pajac inteligent ,rzecznik ,edek.Propaganda pisiorska na calego. Oto prawda o tysiacach nasadzen za pisiorstwa -W okresie od początku 2015 do końca lipca 2019 roku na terenie Stalowej Woli wycięto 4550 drzew. W tym samym okresie zasadzono ich zaledwie 111.

~~~123

do meltt widać to typowy zakłamany pisowiec rządzą już 7lat zrujnowały polskie i dalej zwalają na pozycje zapomniał dodać wina TUSKA