Bezpieczeństwo podczas jazdy na motocyklu - o czym pamiętać?

Image

Jazda na motocyklu budzi wiele emocji i zwykle jednym z pytań, które padają pod adresem motocyklistów, są te dotyczące bezpieczeństwa. O czym warto pamiętać przed wyruszeniem w drogę i podczas pokonywania trasy na ulubionej maszynie?

Motocykle to hobby na całe życie, które potrafi dać wiele radości, być powodem najpiękniejszych wspomnień i sposobem na poznanie rewelacyjnych ludzi, jednak jest obarczone ryzykiem. Niejednokrotnie słyszymy o groźnych wypadkach z udziałem motocyklistów - trzeba pamiętać, że kierowca samochodu jest dużo lepiej chroniony w razie kolizji drogowej. Na szczęście ryzyko możemy zminimalizować. Każdy doświadczony pasjonat wie, że jeżdżąc motocyklem, można zrobić wiele, by zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Sprawny motocykl oraz dostosowane akcesoria

Motocykl, którym wyruszamy w trasę, powinien być w pełni sprawny i sprawdzony pod każdym kątem. Warto sprawdzić, jakie wymogi techniczne musi spełniać maszyna, zanim włączymy się do ruchu drogowego - to m.in. dwa niezależne hamulce, odpowiednie światła, tłumik wydechu czy lusterko. Pamiętamy także o tym, że poszczególne elementy motocykla ulegają zużyciu - opony, olej czy płyn hamulcowy to detale, które powinniśmy regularnie sprawdzać, zwłaszcza jeśli pokonujemy motocyklem znaczne odległości. To elementy, które w sytuacji zagrożenia mogą zadziałać na naszą korzyść - o ile są w pełni sprawne! Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie motocykla.

Nie mniej ważne jest odpowiednie wyposażenie motocyklisty - na szczęście w specjalistycznych sklepach znajdziemy różne rodzaje profesjonalnego ubioru. Kaski motocyklowe, kurtki i kombinezony, buty i rękawice - to absolutne minimum. Dobrze dobrany ubiór doskonale chroni w razie kolizji, a przy tym jest wygodny. Warto poświęcić czas na wybór najlepszych akcesoriów, ponieważ mogą służyć nam przez lata. Nigdy nie wsiadamy na motocykl bez ubioru ochronnego i kasku! Wówczas nawet niegroźny upadek może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że bardzo ważnym elementem wyposażenia są odblaski, które sprawiają, że jesteśmy lepiej widoczni na drodze.

Świadomy, przewidujący motocyklista

Bezpieczni motocykliści to tacy, którzy dbają o swoje maszyny i odpowiedni ubiór oraz regularnie wymieniają kaski motocyklowe, korzystając np. z bogatej oferty sklepu Motoklan.pl, stosując się do zaleceń producenta i dbają o bycie widocznymi na drodze. Jednak to tylko połowa sukcesu - nasze zachowanie ma olbrzymi wpływ na minimalizowanie ryzyka związanego z jazdą.

Oczywiście pomijamy taką podstawę jak wyruszanie w trasę wyłącznie na trzeźwo - prawdziwy motocyklista nie wsiądzie na pojazd pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Warto mieć na uwadze także fakt, że niektóre leki mogą zaburzać naszą zdolność do kierowania pojazdami. Jednak także inne aspekty mogą mieć wpływ na nasze postrzeganie otoczenia i szybkość reakcji. Pamiętajmy, że najlepiej, gdy motocyklista jest wypoczęty, ponieważ wtedy jest w stanie lepiej skoncentrować się na drodze. W czasie jazdy zwracamy uwagę na wszystkie szczegóły - dwukrotne sprawdzanie lusterek to dobry nawyk, tak samo jak obserwowanie nawierzchni trasy i zasada bardzo ograniczonego zaufania wobec zakrętów, które uniemożliwiają widoczność tego, co znajduje się za nimi.

Ważne jest także bezwzględne przestrzeganie przepisów oraz wyraźne sygnalizowanie planowanych manewrów. Jeśli wyruszamy w dłuższą drogę, zabierzmy ze sobą coś na ząb i wodę do picia. Warto także poinformować bliskie osoby o tym, dokąd się udajemy, ile czasu będzie trwała jazda i o której godzinie znajdziemy się w miejscu docelowym.

Niestety wciąż możemy spotkać motocyklistów, którzy chętnie popisują się na drogach, ryzykując własnym życiem oraz bezpieczeństwem innych uczestników ruchu. Prawdziwi pasjonaci wiedzą, że rozsądek i właściwa ocena sytuacji zawsze powinny towarzyszyć nam podczas jazdy. Wówczas ograniczamy prawdopodobieństwo wypadku i możemy w pełni cieszyć się drogą.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.