Szukasz gitary akustycznej? Sprawdź, jak wybrać model dla siebie

Image

Gitara akustyczna należy do instrumentów strunowych szarpanych. Jest to obecnie jeden z najpopularniejszych typów gitar, wykorzystywanych powszechnie przez amatorów i muzyków zawodowych. Instrument posiada 6 lub 12 strun stalowych, które umożliwiają uzyskiwanie charakterystycznego dźwięku. Dowiedz się więcej o gitarach akustycznych.

1. Cechy dobrych gitar akustycznych

2. Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się gitarę akustyczną?

3. Polecane marki gitar akustycznych

Gitary akustyczne są jednymi z najpopularniejszych wśród osób, które uczą się gry na tym instrumencie. Dzięki nim można wygrywać czyste i piękne melodie, akompaniując śpiewom lub ciesząc się samym dźwiękiem gitary. Jeśli szukasz gitary akustycznej dla siebie, sprawdź, na co zwrócić uwagę przy jej wyborze.

Cechy dobrych gitar akustycznych

Dobre gitary akustyczne dostarczają znacznie więcej przyjemności z gry niż tanie modele produkowane bez dbałości o detale. Blog o gitarach akustycznych zawiera szereg informacji o sposobie wybierania instrumentów wysokiej klasy, jednak dla początkujących najważniejszych jest kilka porad. Przede wszystkim płyta wierzchnia gitary powinna być wykonana z litego drewna. Dzięki temu uzyskuje się lepsze brzmienie i czystość dźwięków. Drewno powinno pochodzić z wieloletniego sezonowania. Zbyt krótkie sezonowanie może bowiem prowadzić do wypaczania się deski i jej szybkiego niszczenia.

Dodatkowo najlepsze gitary akustyczne posiadają dokładnie wyprofilowane i skompensowane siodełka oraz olejowe klucze, dzięki którym strojenie gitary jest precyzyjniejsze, a ustawienie jest stabilniejsze.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybiera się gitarę akustyczną?

Ranking najlepszych gitar akustycznych w dużym stopniu ułatwia wybór modelu dla siebie, jednak zanim przystąpi się do przeglądania zestawienia, warto przemyśleć dokładnie, jakie ma się oczekiwania względem instrumentu. Innej gitary potrzebują dzieci do nauki gry na instrumencie, a innej zawodowcy, którzy grają koncerty dla szerokiej publiczności. Ranking gitar akustycznych powinno się zatem przeglądać po uwzględnieniu własnych potrzeb oraz oczywiście budżetu.

Zakup gitary akustycznej wyłącznie na podstawie ceny i pozycji w zestawieniu najlepszych instrumentów jest błędem. Nieświadomie kupuje się w ten sposób gitarę, która posiada cechy zbędne w danym przypadku. Przemyślany wybór instrumentu powinien uwzględniać przede wszystkim sprawdzenie wysokości strun nad podstrunnicą. Tanie marki gitar akustycznych umieszczają struny zbyt wysoko, co sprawia, że gra jest utrudniona.

Dodatkowo w takich modelach wykorzystuje się niskiej jakości drewno, które negatywnie wpływa na tonację i ogólną wytrzymałość całej konstrukcji. Laminowane drewno wibruje znacznie słabiej niż drewno lite, przez co spada jakość dźwięku.

Jeśli wybiera się gitarę elektroakustyczną z wbudowaną elektroniką, powinno się sprawdzić, jak instrument brzmi po podłączeniu do wzmacniacza lub systemu PA. Równie dobrze można zdecydować się na zwykłą gitarę akustyczną z pełnym pudłem, do której podłącza się mikrofon do nagrań zamiast korzystać z wbudowanej elektroniki.

Polecane marki gitar akustycznych

W sklepach muzycznych dostępne są różne marki gitar akustycznych, jednak tylko część z nich zasługuje na prawdziwą uwagę. Alvarez to producent instrumentów, który rozpoczął działalność ponad 50 lat temu. Japoński lutnik, Kazuo Yairi, wraz z Gene Kornblum produkowali koncertowe gitary klasyczne, a następnie akustyczne. Stworzona przez obu mężczyzn marka Alvarez wiele modeli wytwarza w Chinach, jednak gitary produkowane ręcznie w fabryce Yairi w Kani należą do instrumentów najwyżej klasy. To właśnie na nie warto zwrócić uwagę.

Wśród polecanych marek gitar akustycznych znajduje się również John Bailey. Bailey był brytyjskim lutnikiem i trudnił się naprawą instrumentów strunowych. Z czasem rozpoczął również produkcję własnych instrumentów, czym zajmował się aż do lat 90. XX wieku.

Martin & Company to kolejna marka, na którą warto zwrócić uwagę. Założono ją w 1833 roku. Siedziba i główna fabryka w Pensylwanii obecnie działa jako Muzeum Gitary Martin, gdzie można zobaczyć ponad 170 różnych modeli gitar. Dodatkowo zwiedzający mogą udać się na wycieczkę po wciąż działające fabryce oraz wypróbować różne modele instrumentów.

Nieco krócej na rynku działa marka Gibson, która powstała w 1894 roku. Jej założyciel początkowo zamierzał wytwarzać mandoliny, jednak w XX wieku rozpoczął produkcję płaskich gitar akustycznych oraz gitary elektrycznej typu hollow body. Co ciekawe, Gibson w erze big bandów był liderem innowacji w gitarach akustycznych, a słynny model Gibson Super 400 był powszechnie naśladowany przez innych producentów.

Firma Furch powstała w 1981 roku, a jej siedziba znajduje się w Czechach. Modele gitar tej marki używają między innymi Suzanne Vega, Calum Graham i Per Gessle. Cechą charakterystyczną gitar akustycznych Furch jest szeroka gama kolorystyczna - można w niej znaleźć instrumenty zielone, niebieskiego, fioletowe, pomarańczowe, żółte, czerwone oraz indygo.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =