Trzecie miejsce dla krótkofalowców z Niska w Mistrzostwach Świata

Image
W dniach 11-12 lipca 2020 roku grupa niżańskich krótkofalowców uczestniczyła po raz kolejny w Mistrzostwach Świata IARU HF WORLD CHAMPIONSHIP organizowanych przez Amerykański Związek Krótkofalowców ARRL. Nasi krótkofalowcy wystąpili jako oficjalna reprezentacja Polskiego Związku Krótkofalowców pod znakiem SN0HQ.

Długo czekano na oficjalne wyniki mistrzostw świata, ale warto było. Zespół SN0HQ ostatecznie zajął trzecie miejsce na świecie w swojej kategorii! Na podium stanęli krótkofalowcy z Niska i powiatu niżańskiego: Marek Szczurowski (SQ8JLA) z Niska, Kornel Gorczyca (SP8K) z Bielin, Dariusz Karcz (SQ7FPD) z Niska, Marcin Lis (SQ8ML) z Niska. W Mistrzostwach Świata brały udział dwie stacje główne zlokalizowane w Nisku oraz w Bielinach.

Celem mistrzostw świata IARU na falach krótkich jest mobilizacja jak największej ilości krótkofalowców na całym świecie, uruchomienia swoich stacji lub uczestnictwa w mistrzostwach np. ze stacji klubowych. Są to zawody międzynarodowe, w których zespołom HQ zalicza się łączności ze stacjami z reprezentowanych krajów.

Po raz kolejny krótkofalowcy z Niska potwierdzili wysoki poziom zaawansowania i kunsztu operatorskiego oraz wyposażenia i zaawansowania technicznego swoich stacji nadawczych.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~ttt

Widzę, że temat gorący umiech Żeby nie było, że do naszego hobby trzeba kto wie jakie maszty i anteny - do łączności po Europie i świecie wystarczą proste "drutowe" anteny. Drzewo i komin jako punkt podczepienia. Cokolwiek. Albo pionowe z rurek aluminiowych (można kupić w sklepach budowlanych).
Niektóre budowane z kabli (wystarczy głośnikowy, byle miał miedź, może być nawet cienki drut nawojowy w emalii!) mają np. 10-20 metrów długości i moga iść nawet krzywo, łamane, wężykiem. Czasem robi się pętlę. Liczy się wysokość zawieszenia, ale i kilka metrów nad ziemią spokojnie już wystarczy. Im wyżej tym lepiej, wiadomo.
Owszem, anteny kierunkowe (takie trochę większe niż telewizyjne "Yagi") to inna bajka, dlatego używa się ich podczas zawodów umiech Temat szeroki i głęboki jak rzeka. Generalnie nie trzeba wiele, ale zazwyczaj na jednej antenie się nie kończy umiech a anten drutowych jest chyba nawet kilkaset rodzajów do zbudowania zupełnie samodzielnie...

~lusnia

Wpiszcie w wyszukiwarkę SP8R i SP7KKX

~Dariusz

SP7KKX Klub Krótkofalowców LOK w Stalowej Woli Ul. Energetyków 5. Spotkania w niedzielę o 11:00.
sp7kkx. pl

Pozdrawiam.

~Krzysiu

A pan Tadek? Ten od pianki nad piwem...

Stalówek123

Fajnie.Gratuluję pasji.Bo tylko z pasji może wyjść sukces...

~ttt

SP7KKX w klubie LOK - Liga Obrony Kraju (tam jest też/był ośrodek szkolenia kierowców), obok Elektrownii Stalowa Wola. Kiedyś co tydzień od 10 rano w niedzielę były spotkania, jak jest teraz, nie wiem umiech

Pepsi

Jest gdzieś u nas jakiś klub do którego można zaglądnąć i zobaczyć z czym to się je?

~ttt

Krótkofalowcem może zostać każdy - wspaniałe hobby na wieczory i nie tylko. Zabawa polega na nawiązywaniu łączności drogą radiową... mikrofonem, kluczem telegraficznym, a nawet komputerem i łącznościami cyfrowymi umiech kto co lubi. Dla każdego coś ciekawego.

Są też łączności z satelitami a nawet stacją ISS i kosmonautami. Są łączności po Polsce, Europie, po świecie. Są dłuższe pogadanki kilku osób, a także krótkie łączności, z wymianą znaku, raportu, imienia i pozdrowienia umiech

Są dyplomy i zawody ! Są też łączności terenowe. Ze szczytów gór, z parków narodowych, z własnego przydomowego ogródka, z lasu na grzybach...

Każdy zajmuje się tym co lubi. Pełno przeróżnych aktywności.

Jest budowa własnych anten. Czasem wystarczy nawet konstrukcja "parapetowa", innym razem drut rozciągnięty z balkonu na drzewa. Czasem buduje się coś z rurek aluminiowych. Wystarczy niekiedy drzewo, sznurek ogrodowy i kabel głośnikowy... no i przewód koncentryczny 50 Ohm umiech taki jak do CB-radio.

Egzamin zdaje się w UKE w Rzeszowie. To egzamin pisemny (test, 20 pytań ABCD) + egzamin ustny czyli kilka pytań od komisji. Nauka do egzaminu to kilkanaście dni na spokojnie po godzinie dziennie przed komputerem!

Nie trzeba być elektronikiem

Nie trzeba być fizykiem.

Nie trzeba znać alfabetu Morse'a.

Wystarczy chcieć. I dostajesz znak. SQ8ABC albo SP8ABC albo... jaki sobie wymyślisz umiech

Radio - koszty od kilkuset złotych za wyjście w pasmo 2 metrowe (po Polsce) po konstrukcje za 1500-2500 złotych (używane) którymi można się łaczyć z całym światem, od pasma 160 metrowego (1,8 MHz) po 10 metrowe (28 MHz).

Na radiu zawsze się coś dzieje! Zapraszam i zachęcam do tego wspaniałego hobby umiech