Potrzebny złoty środek na ożywienie handlu w "Zieleniaku"

Image

Rok temu została otwarta hala warzywno - owocowa. Od początku obiekt ten nie cieszył się dużym zainteresowaniem ani handlujących, ani kupujących. Obecnie sprzedaż prowadzi tam zaledwie kilka osób. Na forum Rady Miejskiej dyskutowano, co zrobić by obiekt zaczął wreszcie tętnić życiem…

I pojawił się taki pomysł. Zaproponowano, by do "Zieleniaka" wprowadzić sprzedaż wyrobów piekarniczych i cukierniczych. Ta idea nie zyskała jednak aprobaty rajców.

Radna Joanna Grobel- Proszowska stwierdziła, że wydanie zgody na sprzedaż produktów cukierniczych w "Zieleniaku" będzie początkiem przekształcenia tego miejsca w kolejną halę targową, jaka stoi przecież nieopodal, a nie o to chodziło, by zmieniać jej charakter.

- Należałoby się zastanowić jak zachęcić sprzedawców produktów rolnych do zapełnienia tej hali. Może ceny są za wysokie? Nie otwierałabym możliwości wprowadzania innego typu działalności- mówiła podczas sesji radna Grobel - Proszowska.

Podobną opinię wyrazili Jerzy Augustyn i Damian Marczak.

- Rozmawiając z nielicznymi sprzedawcami, którzy prowadza swoją działalność na tej hali, to jest jedna opinia, że tam jest po prostu drogo. Musimy się wspólnie zastanowić, skoro już pieniądze miejskie zostały wydane, co zrobić żeby przyciągnąć tam sprzedających i kupujących- mówił radny Marczak.

I faktycznie, trzeba pamiętać, że sprzedawcy warzyw i owoców nie zarabiają zbyt wiele, bo przecież ten towar jest tani i szybko się psuje. Wolą więc sprzedawać na wolnym powietrzu, gdzie więcej klientów. Najwyraźniej rynek zawsze będzie kojarzył się z handlem pod chmurką. Kupującym nie chce się wchodzić do zamkniętego budynku, gdy mogą kupić wszystko co chcą na zewnątrz. Dodatkowo wiele osób przyjeżdża na zakupy rowerami, albo z małymi dziećmi w wózkach. Wygodniej jest więc spacerować na zewnątrz bez konieczności wchodzenia do hali, która kojarzy się im ze sklepem, a nie targiem. Sprzedający uważają podobnie. Przegnani z jednego obszaru (handlować nie można już w pasażu ulicznym, na skwerku przed niskimi pawilonami, gdzie od lat sprzedawano mleko, mięso, śmietanę, czy warzywa z tzw. ręki), znaleźli sobie inny. Sam prezydent stwierdził, że handel na stalowowolskim targowisku wymaga uporządkowania. Chciałby wprowadzenia sektorów handlowych.

- Otworzyła się nam druga przestrzeń handlu warzywno- owocowego pod wiaduktem. Na czas budowy hali warzywno- owocowej, warzywniak został tam przeniesiony i tak już pozostał. (…) W moim przekonaniu handel warzywno- owocowy powinien odbywać się w hali, wokół hali i również w lasku i wzdłuż torów kolejowych. To jest teren, który zawsze był na takie cele przeznaczony. W tej chwili mamy problem rozproszenia tych funkcji. Jeśli chodzi o opłaty, to stosowaliśmy daleko idące zniżki ze względu na sytuację koronawirusa. Jest tam taniej niż na zewnątrz- mówił Lucjusz Nadbereżny.

Koszty związane z wynajmem stanowisk są zróżnicowane. W przypadku miejsc pod ścianami "Zieleniaka" wynoszą 49 zł (brutto) za 1 m2 miesięcznie. Ze względu na to, że budowa hali była wykonywana ze środków zewnętrznych, oferta handlowa kierowana jest do rolników, dla których przewidziana jest 25- procentowa zniżka. W przypadku stołów na środku hali, dzienna opłata wynosi 3 zł za m2. Sprzedawcy mogą rezerwować te same miejsca na miesiąc i wtedy z góry opłata za m2 wynosi 60 zł (brutto). Tutaj również obowiązują zniżki dla rolników.

W przekonaniu prezydenta hala warzywno- owocowa powstała z myślą o sprzedaży produktów ekologicznych. Zakłada, że stałe miejsca, również dla sprzedawców, nie tylko kupujących, byłaby atutem. Obecność stoiska z dobrym, tradycyjnym chlebem byłaby korzystna.

- Chleb, pieczywo są produktami o charakterze spożywczym. Ta oferta hali byłaby wtedy kompleksowa. Dla tych, którzy tam handlują pojawienie się takiego punktu byłoby pozytywnie przyjęte, bo napędzałoby wzajemny handel- stwierdził prezydent.

Radna Joanna Grobel- Proszowska wskazała na to, że wyroby cukiernicze nie są wyrobami ekologicznymi, dlatego jeśli miałby być poszerzony asortyment sprzedaży w "Zieleniaku, to proponowała by były to jedynie wybory piekarnicze.

Podczas obrad Rady Miejskiej nie wprowadzono zmian w regulaminie hali warzywno- owocowej „Zieleniak”. Sprawa wymaga szerszych dyskusji i wypracowania nowych, lepszych rozwiązań. Możemy być pewni, że nad tematem "Zieleniaka" wkrótce radni znów będą musieli się pochylić. Czy uda się zmienić mentalność mieszkańców i przekonać ich do korzystania z nowej hali, w której nie kapie na głowę, nie ma tyle kurzu co na zewnątrz i przynajmniej w teorii, może być lepiej i przyjemniej? Póki co, przez rok się nie dało. Wciąż wolimy sprzedawać i kupować jak za czasów naszych babć i dziadków. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Co powinno się zmienić, byśmy chętniej korzystali z nowej hali? Czy powinno się rozszerzyć ofertę handlową o nowe pozycje? Co sprawiłoby, że zaczęlibyście zachodzić do nowego "Zieleniaka"?
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

INTELIGENT vel pseudointeligent, ty i logika, to sprzeczność i już wiele razy ci to udowodniłem, więc nie rżnij głupa i nie ośmieszaj się.

~INTELIGENT

Do e2rds, to ''taka prawda'' komentuje tu najbardziej logicznie o czym wszyscy wiedzą. Ale jak ty b emerycie nie rozumiesz taka prawda to co ja mam ci doradzić , wracaj do szkoły podstawowej.

mad_dog

Wydajcie więcej pozwolen na budowę biedronek i lidlów to handel całkiem szlag trafi

e2rds

tojestprawda vel pseudointeligent pod kolejnym krzyczącym wpisem, tojestg..noprawda pseudointeligencie.

~tojestprawda

TO TY DZIADKU BŁYSZCZYSZ W NIELOGICZNYCH ATAKACH NA PARTIĘ PIS I NASZEGO SZANOWANEGO WSZĘDZIE PANA PREZYDENTA L.N.

e2rds

taka prawda vel pseudointeligencie, jeszcze dodam cyt:" Ja o wszystkim komentuję totalnie i nigdy o małych rzeczach nie myślę.". A ja mam wątpliwości czy ty potrafisz myśleć.

e2rds

taka prawda vel pseudointeligencie, czy to moja wina, że jesteś naczelnym hejterem i trollem stalowowolskiego Palca i Sznura i piszesz dużo i głupio, bez zastanowienia i do tego w godzinach urzędowania na państwowej posadzie urzędnika państwowego płaconego z podatków innych. To nie rżnij głupa i nie pisz tyle byle czego i nie powtarzaj tych swoich nielogicznych wypocin wiele razy, czy musisz się jąkać, albo mieć czkawkę i palec ci się kilka razy omsknie.
Pozdrawiam naczelnego hejtera itd.

~taka prawda

Tak e2rds ja wiem , że ty lubisz wsadzać kij do mrowiska robić w portalu zamieszanie.

~kiedy

Czy powstanie taki sam pasaż wzdłuż torów w kierunku OZETU. Bo mieszkańcy osiedla HUTNIK czekają na ten pasaż , było by im łatwiej rowerem dojeżdżać do rynku w sobotę.

~kiedy

Czy powstanie taki sam pasaż wzdłuż torów w kierunku OZETU. Bo mieszkańcy osiedla HUTNIK czekają na ten pasaż , było by im łatwiej rowerem dojeżdżać do rynku w sobotę.

~taka prawda

Do e2rds, to są bzdety mało znaczące detaliki o czym ty wypociłeś. Ja o wszystkim komentuję totalnie i nigdy o małych rzeczach nie myślę. Ty masz jako emeryt czas wszystkie moje komentarze czytać po kilka razy ja na to nie mam czasu dlatego czasami się pomylę z detalami.

~kiedy

A bezdomni by szybko te budki rozebrali bo jest w nich dużo metalu który można spieniężyć.

~kiedy

A bezdomni by szybko te budki rozebrali bo jest w nich dużo metalu który można spieniężyć.

~kiedy

A bezdomni by szybko te budki rozebrali bo jest w nich dużo metalu który można spieniężyć.

~taka prawda

Zrobić tam raz na zawsze porządek z tymi wstrętnymi budkami co stoją tam już od 70 lat. Widok z przejeżdżającego pociągu na te budki jest przerażający jak byśmy byli miastem slamsów. Dlaczego potrafiono się pozbyć ładniejszych drewnianych bud na placu PIŁSUDSKIEGO a nikt nie potrafi wyj...bać tych małych bud z placu na rynku. Tylko nie mylić z tym nowymi pawilonami też tam stojącymi.

e2rds

taka prawda vel pseudointeligencie, odpowiedź na twój drugi wpis: a ja ci nie pisałem, że 12 mln zysku w miesiącu tylko w skali roku, jeszcze raz poczytaj ten wpis:
Cysterna przewożąca paliwa ma zazwyczaj 36000 litrów pojemności, to do przewiezienia takiej ilości paliwa potrzeba nie mniej jak 3300 cystern, czyli nie mniej jak 9 cystern dziennie. Gdyby każdy przyjeżdżający samochód na stację paliw zatankował średnio 100 litrów paliwa(samochody osobowe mają pojemność max 50 litrów) to dziennie zatankował by ponad 3200 pojazdów. Ułóż sobie to wszystko w tym pustym łbie i nie pisz więcej takich głupot o milionowych zyskach stacji.

e2rds

taka prawda vel pseudointeligencie, a wręcz tumanie, zyski przelicza się w skali roku, a nie np w skali 10 lat i cyt:"Taka stacja paliw tylko co roku przynosi mieszkańcom kilkanaście milionów zysków", czy ty tumanie rozumiesz wyrażenie "co roku", przecież to twój wpis, to po pierwsze, po drugie tumanie, gdzie ja piszę o jakiś 2 groszach, tobie widzę, że tak jak mylą się miliony z miliardami to i 2 grosze mylą się z 2 % i nie rżnij głupa kolejny raz.
Pisałem ci byś się nie jąkał i nie powtarzał kilka razy swoich wpisów i nadal tuman nie rozumie, ale tuman to tuman.

~taka prawda

Do e2 rds, przecież ja nie komentowałem , że stacja na MZK miliony co miesiąc zarabia ale w skali od otwarcia do dziś więc ko tu jest niekumaty emerycie. Tobie to strzelanie do zwierząt uderzyło na głowę.

~taka prawda

Do e2rds, tak ,tak marża na paliwie to 2 procent tylko po pierwsze dlaczego na stacji paliw na MZK kierowcy kupują paliwo prawie za darmo a na komercyjnych stacjach to samo paliwo kosztuje 50 groszy drożej. Piszesz o kosztach tej samoobsługowej stacji paliw, więc są prawie zerowe. Na pewno ty tam tankujesz i się cieszysz , że masz takie tanie paliwo ale ujadać musisz bo to PS zbudował. Wróćmy do tych 2 groszy wszystkie stacje kupują od hurtowników producentów to dlaczego jest taka duża różnica między tymi stacjami paliw w cenie paliwa. Powiem więcej gyby takie grosze te stacje zarabiały to by ich 12 w naszym mieście nie było. Spróbuj zarabiać 2 grosze na litrze paliwa i utrzymać kilku pracowników na tych stacjach. To tak samo jak w KANTORZE cena walut kupna i sprzedaży waha się o jeden grosz a właściciel kantoru to milioner. Dwa lata temu kupował mercedesa w RZESZOWIE za milion złotych . Nie piszę o tym abym zazdrościł tylko chodzi o prawdę. Stacja paliw na MZK zarobiła przez 3 lata już majątek niewyobrażalny dla takich jak ty ale też ty nie możesz wszystkiego wiedzieć bo potem hejtujesz. Tak samo na wodzie miasto zarabia grube miliony choć mogło by zarabiać dwa razy tyle ale nie chcemy podnosić cen mieszkańcom naszego miasta. To samo ze śmieciami miasto majątek zarabia choćby na segregowanych śmieciach ale jak komentowałem tacy jak ty nie mogą za wiele wiedzieć bo po co to ciągłe gęganie.

~taka prawda

Do e2rds, tak ,tak marża na paliwie to 2 procent tylko po pierwsze dlaczego na stacji paliw na MZK kierowcy kupują paliwo prawie za darmo a na komercyjnych stacjach to samo paliwo kosztuje 50 groszy drożej. Piszesz o kosztach tej samoobsługowej stacji paliw, więc są prawie zerowe. Na pewno ty tam tankujesz i się cieszysz , że masz takie tanie paliwo ale ujadać musisz bo to PS zbudował. Wróćmy do tych 2 groszy wszystkie stacje kupują od hurtowników producentów to dlaczego jest taka duża różnica między tymi stacjami paliw w cenie paliwa. Powiem więcej gyby takie grosze te stacje zarabiały to by ich 12 w naszym mieście nie było. Spróbuj zarabiać 2 grosze na litrze paliwa i utrzymać kilku pracowników na tych stacjach. To tak samo jak w KANTORZE cena walut kupna i sprzedaży waha się o jeden grosz a właściciel kantoru to milioner. Dwa lata temu kupował mercedesa w RZESZOWIE za milion złotych . Nie piszę o tym abym zazdrościł tylko chodzi o prawdę. Stacja paliw na MZK zarobiła przez 3 lata już majątek niewyobrażalny dla takich jak ty ale też ty nie możesz wszystkiego wiedzieć bo potem hejtujesz. Tak samo na wodzie miasto zarabia grube miliony choć mogło by zarabiać dwa razy tyle ale nie chcemy podnosić cen mieszkańcom naszego miasta. To samo ze śmieciami miasto majątek zarabia choćby na segregowanych śmieciach ale jak komentowałem tacy jak ty nie mogą za wiele wiedzieć bo po co to ciągłe gęganie.

~taka prawda

Do e2rds, tak ,tak marża na paliwie to 2 procent tylko po pierwsze dlaczego na stacji paliw na MZK kierowcy kupują paliwo prawie za darmo a na komercyjnych stacjach to samo paliwo kosztuje 50 groszy drożej. Piszesz o kosztach tej samoobsługowej stacji paliw, więc są prawie zerowe. Na pewno ty tam tankujesz i się cieszysz , że masz takie tanie paliwo ale ujadać musisz bo to PS zbudował. Wróćmy do tych 2 groszy wszystkie stacje kupują od hurtowników producentów to dlaczego jest taka duża różnica między tymi stacjami paliw w cenie paliwa. Powiem więcej gyby takie grosze te stacje zarabiały to by ich 12 w naszym mieście nie było. Spróbuj zarabiać 2 grosze na litrze paliwa i utrzymać kilku pracowników na tych stacjach. To tak samo jak w KANTORZE cena walut kupna i sprzedaży waha się o jeden grosz a właściciel kantoru to milioner. Dwa lata temu kupował mercedesa w RZESZOWIE za milion złotych . Nie piszę o tym abym zazdrościł tylko chodzi o prawdę. Stacja paliw na MZK zarobiła przez 3 lata już majątek niewyobrażalny dla takich jak ty ale też ty nie możesz wszystkiego wiedzieć bo potem hejtujesz. Tak samo na wodzie miasto zarabia grube miliony choć mogło by zarabiać dwa razy tyle ale nie chcemy podnosić cen mieszkańcom naszego miasta. To samo ze śmieciami miasto majątek zarabia choćby na segregowanych śmieciach ale jak komentowałem tacy jak ty nie mogą za wiele wiedzieć bo po co to ciągłe gęganie.

~Wert

Zmiana nazwy na "Warzywniak Narodowy" powinna pomóc!

~hjrjrxt

Niech urzędnicy zwrócą się z prośbą o radę do menedżerów lotniska w Radomiu. Oni im doradzą jak rozwiązać problem niewykorzystywanego zieleniaka. Obie inwestycje są do siebie podobne. Powstały z inicjatywy konsorcjum Polityczno - Urzędniczego. Ci ludzie znają się na prowadzeniu interesów jak mało kto smiech2

~diva

Marketing miejsca nie został zrobiony ze w Zieleniaku sa najzdrowsze produkty zamiast masówki z giełdy w Sandomierzu.
Tak dziala handel to należy zrobic.
Nie wpuszczać handlarzy.

maszynista

Ludzie pisali jeszcze przed powstaniem ze nie bedzie tam mial kto kupowac bo ceny beda wyzsze.I nie mylili sie.To musialo tak byc .A czy jest tam jakis zarzadzajacy kierownik ? bo jak tak to moze on narzeka ze nie zarabia , a chce pewnie z 5 tys na czysto miec co miesiac.

~Frank

Wolą pod chmurką ale nie wszyscy.
Produkty tylko od sprawdzonych drobnych gospodarstw rodzinnych, zadnych przenawozonych towarów z giełdy i będą wymagajacy klienci.

Wiecie ile sie trzeba nachodzic żeby wyczaic co dobrego kto sprzedaje. Nie jest tak ze wszystko jest tej samej jakości. A Zieleniak byłby wyłącznie z artykułami naturalnymi i byłby szybszym i pewnym miejscem na zakupy.
Kto chce takiej to do supermarketu.

e2rds

taka prawda vel pseudointeligencie, byś zapamiętał w tej pustej głowie i głupot nie pisał na temat tych zysków to jeszcze raz zrobię ci wyliczenie:
zysk o paliw, czyli marża to 2% ceny paliwa, podkreślam zysk od paliwa, a stacja ma jeszcze koszty własne, które obniżają prawdziwy zysk, ale te koszty pomijam.
By mieć jak piszesz zysku kilkanaście milionów, to do wielkości kilkanaście zakładam 12 mln, cenę palowa zawyżam do 5 zł/l i zysk z litra to wynosi 0,10 zł czyli 10 gr. to trzeba sprzedać 120 mln litrów paliwa.
Cysterna przewożąca paliwa ma zazwyczaj 36000 litrów pojemności, to do przewiezienia takiej ilości paliwa potrzeba nie mniej jak 3300 cystern, czyli nie mniej jak 9 cystern dziennie. Gdyby każdy przyjeżdżający samochód na stację paliw zatankował średnio 100 litrów paliwa(samochody osobowe mają pojemność max 50 litrów) to dziennie zatankował by ponad 3200 pojazdów. Ułóż sobie to wszystko w tym pustym łbie i nie pisz więcej takich głupot o milionowych zyskach stacji.

śmierdziel

Ludzie chcą kupować od rolnika nie handlarza

e2rds

taka prawda vel pseudointeligencie, już ci wyliczałem ile ta stacja musiałaby sprzedać paliwa by przynosiła kilkanaście milionów zysku, tumanie, żebyś nie mylił obrotu stacji z zyskiem, a ty nadal robisz z siebie idiotę i piszesz o tych milionach zysku, przy najtańszym paliwie. Ty masz pojęcie o zyskach jak świnia o gwiazdach i o tym też już ci pisałem. Przestań klakierze ośmieszać siebie, a przy okazji i Prezydenta, że ma hejtera i trolla stalowowolskiego Palca i Sznura takiego wazeliniarza niekumatego.

~złomiarz

Już raz tak zrobili, że straż pożarną, zamiast gasić las, który akurat wtedy się palił, zgonili do blokowania wjazdu na rynek. Niech znowu ich zagonią do blokowania wjazdu z wyjątkiem hali i już będą mieli "złoty środek " jezyk