Najczęściej popełniane błędy przez które otrzymujesz niedobrą kawę

Image

Nawet jeśli w naszym posiadaniu znajduje się kawa speciality, czyli najlepsza kawa ziarnista, możemy nie uzyskać unikalnego naparu o pożądanym smaku i aromacie, popełniając pewne błędy przy jej parzeniu. Okazuje się, że problemem może być przykładowo nieodpowiednia woda, zbyt grubo zmielone ziarna, niewłaściwa temperatura parzenia czy nawet złe proporcje kawy.

Niesmaczna kawa? Sprawdź, jakie popełniasz błędy i wyeliminuj je!

Dobra kawa speciality to podstawa, ale nie wszystko, aby otrzymać wyśmienity napój. Istotna będzie prawidłowa metoda parzenia, jeśli rzeczywiście chcemy wydobyć z ziaren to, co najlepsze, czyli pełnię aromatu i smaku. Okazuje się, że nadal wiele osób popełnia pewne błędy, przez które ich kawa po prostu nie smakuje dobrze. Nic dziwnego, że piją ją rzadko lub całkowicie z niej rezygnują. Wystarczy jednak wyeliminować nieprawidłowości, aby uzyskać pyszną kawę alternatywną. Jeżeli do zaparzania używamy kawy mielonej, mamy odpowiedź na to, dlaczego napar nie ma unikalnych walorów smakowo-smakowych. Należy kupować całe ziarna kawy, po czym mielić je bezpośrednio przed zaparzeniem, dzięki czemu kawa będzie aromatyczna i nasycona. Nieprawidłowe przechowywanie kawy także odbija się niekorzystnie na jej smaku. Koniecznością jest kupowanie świeżej kawy i trzymanie jej w szczelnie zamkniętym opakowaniu, w suchym miejscu, chroniąc przed wilgocią. Kawa ma tendencję do wietrzenia, przez co traci swoje pierwotne parametry.

Co jeszcze może obniżać walory smakowe kawy?

Jeśli do zaparzania kawy używamy niewłaściwej wody – zbyt miękkiej lub za twardej, trzeba liczyć się z obniżeniem jej walorów smakowych i zapachowych. Nie uzyskamy pysznego naparu, jeśli bazujemy na wodzie kranowej, najczęściej zbyt twardej, chlorowanej. Na zbyt kwaśną kawę czeto wskazuje zbyt miękka woda. Kolejnym problemem jest za mocne rozdrobnienie ziaren. Oczywiście za grubo zmielona kawa także będzie niewskazana, bo nie wydobędziemy z niej głębi smaku i aromatu. Gorzkie i kwaśne napary często wynikają z nadmiernie zmielonych ziaren. Nie mówiąc już o tym, że taki pył przyczynia się do zatykania ekspresu do kawy. Zasada jest taka, im dłużej przygotowujemy kawę, tym grubiej powinniśmy zmielić ziarna.

Temperatura parzenia kawy także ma duże znaczenie i wpływa na jej smak. Najgorszą rzeczą będzie zaparzanie kawy wrzątkiem, co niszczy jej walory smakowe. Trzeba też liczyć się z tym, że napary staną się niesmaczne, zdominowane przez goryczkę. Nie ma wtedy mowy o wyczuciu jakichkolwiek aromatycznych nut. Woda musi być oczywiście gorąca, ale wystarczy 95 czy nawet 90 stopni Celsjusza. Nie może być jednak zbyt zimna, bo nie dojdzie do całkowitego zaparzenia, czyli wydobycia walorów smakowych. Za minimalną temperaturę parzenia kawy uznaje się 88 stopni. Najlepszym rozwiązaniem, które przybliży osiągnięcie zamierzonego efektu, będzie zakup profesjonalnych narzędzi do parzenia kawy alternatywnej, w tym: drip, filtry do dripa, waga baristyczna i dzbanek z wylewką „gooseneck”.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.