Nie masz pracy z powodu koronawirusa? Podpowiadamy, w jakich branżach w 2021 warto jej szukać

Image

W powiecie stalowowolskim kryzys jest wprawdzie widoczny, jednak nie odcisnął na regionie tak silnego piętna, jak na innych. Kto z szukających pracy w tej części Podkarpacia będzie miał w 2021 najłatwiejsze zadanie?

W marcu i kwietniu wielu specjalistów prognozowało, że z powodu lockdownu stopa bezrobocia w skali kraju może nawet przekroczyć 10 procent. I choć w niektórych województwach (przede wszystkim na Warmii i Mazurach oraz na Podkarpaciu wskaźnik przekroczył i niebezpiecznie zbliżył się do tej granicy, dla całej Polski pod koniec listopada wynosił „zaledwie” nieco ponad 6 procent. Oznacza to, że ze skutkami pandemicznego kryzysu do tej pory radziliśmy sobie stosunkowo dobrze (mniejsze bezrobocie odnotowano jedynie w Czechach).

Jest to co prawda powód do (umiarkowanego) optymizmu, ale nie zmienia faktu, że tylko w II kwartale pracę straciło prawie ćwierć miliona Polaków – tak przynajmniej wynika z danych Eurostatu (zob. www.ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/). Jak jednak na tle kraju wygląda sytuacja w powiecie stalowowolskim? W jakich branżach w 2021 najłatwiej będzie o stabilną pracę?

Bezrobocie w Stalowej Woli. Jak region wygląd w statystykach?

Rok 2020 powiat stalowowolski rozpoczął 5,2-procentowym bezrobociem. Był to wynik lepszy niż stopa dla całego województwa, która wynosiła wówczas 8,3 procenta. Wpływ pandemicznych obostrzeń na strukturę zatrudnienia najmocniej widoczny był w okresie od lipca do września, kiedy stopa bezrobocia utrzymywała się na poziomie 6,2 procenta. Pod koniec roku wskaźnik ten nieco się obniżył – pod koniec listopada wynosił 6 procent (dla całego województwa blisko 9).

Na tle całego kraju Stalowa Wola wraz z powiatem nie wypada źle – bezrobocie jest właściwie równe z ogólnopolską stopą. Trudno też nie zauważyć wpływu, jaki na miejscowy rynek pracy wywarła pandemia COVID-19. Choć sytuacja w powiecie nie jest tak dramatyczna jak w innych miejsca regionu lub w województwie warmińsko-mazurskim, stopa bezrobocia wzrosła prawie o jeden punkt procentowy. W jakich branżach osoby, które straciły pracę mogą w 2021 znaleźć stabilne zatrudnienie?

Praca w Stalowej Woli. Kogo szukają pracodawcy? Kto nie znajdzie zajęcia?

Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, który co trzy miesiące sporządza przegląd internetowych ofert pracy z województwa podkarpackiego, w ostatnim raporcie Badanie ofert III kwartał 2020, zauważa, że ogłoszeń pojawiło się mniej niż zwykle. Jest też dobra wiadomość. Turystyka, która w wielu miejscach była branżą najbardziej dotkniętą przez kryzys, na Podkarpaciu nie odczuła skutków pandemii zbyt mocno. Na pewno wpływ na to miało wakacyjne rozluźnienie oraz fakt, że większość Polaków jako miejsce wypoczynku wybierało krajowe destynacje.

Z raportu wynika, że najbardziej poszukiwanymi pracownikami w tym kwartale byli na Podkarpaciu budowlańcy – inżynierów, dekarzy, brukarzy, murarzy oraz specjalistów od prac wykończeniowych i instalacyjnych. Spadło natomiast zapotrzebowanie na pracę mechaników samochodowych oraz pracowników produkcji pojazdów oraz części do nich. To wynik globalnego kryzysu w branży motoryzacyjnej, będącego skutkiem ograniczeń w poruszaniu i obniżenia dochodów wielu osób. W kiepskiej sytuacji na rynku pracy są też pracownicy sektora finansowego.

Przegląd ogłoszeń z bazy ofert pracy w Stalowej Woli i okolicach

Zapoznając się z ogłoszeniami z bazy ofert pracy w Stalowej Woli i okolicach, łatwo o potwierdzenie wniosków autorów raportu rzeszowskiego WUP-u. W ciągu ostatniego miesiąca szczególnie dużo ogłoszeń kierowanych było do przedstawicieli takich profesji jak inżynier budownictwa, kierownik robót czy budowlaniec. Na brak zajęcia nie powinni narzekać również pracownicy wykwalifikowani (operatorzy CNC, ślusarze, stolarze, lakiernicy oraz elektrycy i elektromonterzy), a także przemysłowi (np. hutnicy).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.