Czy w Stalowej Woli powstanie ulica Zdzisława Malickiego?

Image

Zdzisław Malicki zapisał się na kartach Stalowej Woli jako budowniczy Huty Stalowa Wola i miasta. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich, chcąc docenić jego zasługi proponuje, by droga łącząca ul. COP z ul. Solidarności była nazwana jego imieniem.

Rok temu zakończyła się budowa drogi łączącej ul. Solidarności z ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego. Droga przez dawne tereny HSW zyskała zupełnie nową jakość. W ramach tej inwestycji przebudowana została ulica na odcinku około 2,5 km. Powstały nowe ciągi pieszo- rowerowe, oświetlenie typu LED. Wykonawca realizował szereg prac związanych z infrastrukturą techniczną, zrobił m.in. kanalizację deszczową, przekładki sieci.

Sprawę nadania nazwy ulicy przywołała podczas obrad Rady Miejskiej radna Joanna Grobel- Proszowska.

- Jeśli chodzi o drogę łączącą COP z ul. Solidarności, to od dawna w mieście leży projekt nazwania tej ulicy imieniem Zdzisława Malickiego, który to projekt złożyło stowarzyszenie Inżynierów i Techników Polskich- mówi Joanna Grobel Proszowska.

Prezydent miasta przyjął ten pomysł z aprobatą.

- Jeżeli chodzi o nazwę ulicy, to jak najbardziej jestem za. To jest kompetencja wysokiej rady. Ja ze swojej strony mogę tylko wyrazić pozytywną rekomendację w tym zakresie. Bez wątpienia osoby, które kształtowały, budowały w takiej perspektywie Stalową Wolę, że możemy ją dzisiaj taką widzieć, powinny być zaznaczone w przestrzeni publicznej miasta- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Zdzisław Malicki w latach 1965-1982 był dyrektorem naczelnym wielkiego i prężnie rozwijającego się Kombinatu Przemysłowego Huty Stalowa Wola. Doprowadził do wielkiego rozwoju Huty, a tym samym do wybudowania drugiego miasta pod względem liczby mieszkańców oraz nowych osiedli. Pod jego przewodnictwem HSW osiągnęła najwyższy poziom rozwoju. Zdzisław Malicki doprowadził do ustalenia profilu produkcji i znacznej rozbudowy zakładu. Dzięki jego staraniom w HSW wykorzystywano zachodnie licencje do produkcji maszyn budowlanych. Zmarł 13 marca 2020 roku w wieku 92 lat. Został pochowany na cmentarzu komunalnym w Stalowej Woli.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

Sedziwy, to moja wina, żeś łysy, ja jeszcze siwy, ale jeszcze nie łysy i z tym uszanowaniem to nawzajem.
he hee, na temat HSW to ty jesteś zielony, myślisz, że przyjdzie z ulicy pierwszy lepszy nowy i będzie budował to co teraz robią. Znasz to powiedzenie, że dobry Bóg stworzył co mógł, a do pracy potrzeba fachowca i jeszcze takiej pracy.

~Sedziwy

E2, moglbys uszanowac siwa glowe, teraz co prawda lysa...

~he hee

staruszku maszyny z hsw juz przestały być nabywane przez zagranice a i naszych odbiorców a powód??? otóż taki że inne marki je wyparły zdecydowanie swymi walorami .Caterpilar, JVC,Komatsu, Volvo to dziś marki maszyn budowlanych i drogowych.Niestety taka jest prawda , czasy ł 34 czy spycharek z seti T to już niestety historia.Nawet chińskie XCMG były lepsze bo na podzespołach USA.
Emerycie e2 dziś jest 2021 rok a nie lata 70te tamtego wieku. Otrząśnij sie lub łeb pod kran zimnej wody!!!!

e2rds

Sedziwy, a nadaj nierozgarnięty, a może już.

~Wysokie Jury

Konczac dyskusje: ulice imieniem komuchow nie moga miec miejsca.

~Sedziwy

Ze takie jak e2 sie uchowaly... to jakis skansen. Ale w Niemczech tez niektorzy tesknia za NSDAP.

elha12

Ulica powinna nosić nazwę PRZEDŁUŻONEGO RAMIENIA PARTII (w domyśle - Zdzisława Malickiego)

e2rds

he hee, rżący ba..nie, ale ludzie mieli prace, dobrze zarabiali i teraz mają, lub będą jeszcze przez parę tak dobre emerytury, a ty rżący będziesz miał g...no nie emeryturę, prawdziwie zielony rozumie. Dużo produkcji opracowanej w tamtych czasach do dzisiaj się produkuje, bo ludzie wtedy nauczyli się tego produkować, dziś nic większego nie wymyślono, zmodernizowano większość starego i unowocześniono, tak wojskowej produkcji jak cywilnej, ale skąd taki rżący he hee ma to wiedzieć.

~he hee

wielkie halooo, ot poprostu CCCP potrzebowało wtedy dobrych ładowarek i spycharek a na ich podwoziu układaczy rur do gazociagów i ryrociagów to hsw była tylko posrednikiem w nabyciu tego sprzetu.
Przy okazji produkcja wojskowa i tak sie to kreciło.
Co jak co ale z e2 to komuch do potegi....prawdziwie czerwony!!!!

~David Bowie

Kiedys SIMP to byla porzadna organizacja. Pamietam coroczne bale gdzie gral zespol Albrzykowskiego z Rzeszowa.

~David Bowie

Kiedys SIMP to byla porzadna organizacja. Pamietam coroczne bale gdzie gral zespol Albrzykowskiego z Rzeszowa.

~Wacek

Komuchy to bylo cos jeszcze gorszego niz obecne pis.

~F.Dzierzynski

Z kaczenskich tez jestem dumny.

e2rds

Jak patronem może być "spie....aj dziadu" to dlaczego nie komuch.

~F.Dzierzynski

Komuchy na patronow? Dobry pomysl.

e2rds

takaprawda vel pseudointeligencie, ja bronię uczciwości o człowieku, taki typ wazeliniarza i klakiera Palca i Sznura tego nie pojmie, on bronił by Piotrowicza bo to swój chłop i tym się różnimy, chyba nigdy nie dorośniesz by mieć otwarty umysł, ale kto zapyziałkiem się urodził to będzie każdemu panu służył byle mieć stanowisko.

~Lucja

A ul. Kucwaja?

~takaprawda

Do e2rds, czego bronisz emerycie tak tych PZPRowców.

~Mungo Jerry

Moglby na koncu byc Zaulek Albina Siwaka.

e2rds

Gleason, czy ty musisz wszystkim zakomunikować jaki ty "mądry" jesteś, przecież te czasy wróciły w nieco zmienionym wydaniu i pod inną partią, mającą bardzo mocne korzenie i wzorce w przeszłości i pod dobrze wyszkolonym w tamtych czasach prezesem.

~Ottis Redding

Funkcjonariusze PZPR powinni byc skazani. Gnebili uczciwy narod.

~Kazek

PZPR = NSDAP

~Gleason

Czasy Malickiego i innych funkcjonariuszy PZPR, to byly mroczne czasy. Do partii nalezeli ci co sprzedali sie dla kariery. Wiekszosc nie ulegla rezimowi i mieszkali w blokach na Staszica. A oni na Dyrektorskiej. Oni dostawali talony na samochody a ty na rower. Oni telefony i wczasy... dobrze ze to minelo.

~Gleason

Czasy Malickiego i innych funkcjonariuszy PZPR, to byly mroczne czasy. Do psrtii nalezelù ci co sprzedali sie dla kariery. Wiekszosc nie ulegla rezimowi i mueszkali w blokach na Staszica. A oni na Dyrektorskiej. Oni dostawali talony na samochody a ty na rower. Oni telefony i wczasy... dobrze ze to minelo.

~Gleason

Czasy Malickiego i innych funkcjonariuszy PZPR, to byly mroczne czasy. Do psrtii nalezelù ci co sprzedali sie dla kariery. Wiekszosc nie ulegla rezimowi i mueszkali w blokach na Staszica. A oni na Dyrektorskiej. Oni dostawali talony na samochody a ty na rower. Oni telefony i wczasy... dobrze ze to minelo.

~rover

Pan Malicki był wielkim człowiekiem. Był dyrektorem olbrzymiego kombinatu, w którym pracowało ok. 25 tysięcy ludzi. Dzięki niemu i Hucie rozrastało się miasto Stalowa Wola ( wcześniej wieś Pławo ). Bardzo dobrze się stało aby upamiętnić Jego osobę nadając ulicy jego imię. Jestem zdecydowanie ZA. Ale jak to się będzie miało do ustawy dezubekizacyjnej??? Przecież Pan dyrektor piastując stanowisko dyrektora, raczej musiał być w szeregach pewnej organizacji, dzisiaj nazywanej ( przez tych, którzy mieszkają do dziś w blokach z tamtej epoki ) zdradzieckiej i wręcz przestępczej. Takie wtedy były czasy. Pan dyrektor raczej nigdy NIE przestał być człowiekiem i nie dzielił ludzi na lepszych i tych innych...Raczej wszyscy mieli po tyle samo. Ustawa dezubekizacyjna wyraźnie mówi aby wszelkie symbole, nazwy i co tylko związane jest z tamtym ( złym ??? ) okresem zdecydowanie zmieniać, likwidować i w żaden sposób nie honorować. I co teraz ??? ... Ciekawe jest stanowisko pana prezydenta Stalowej Woli. Polska to jest jednak dziwny kraj... Z jednej strony w łeb, z drugiej strony - na pomniki. O co tak naprawdę twórcom wspomnianej ustawy chodzi?

e2rds

Swiniarski, sam nick twój określa twój sposób myślenia, bardzo dużo ludzi nie potrafi wyzwolić się z takiego myślenia, gratuluję rozumu.
he hee, ty też do końca swoich dni nie wyzwolisz się z tego sposobu myślenia co Swiniarski, kołtun w Stalowej Woli ma się dobrze.

e2rds

Cokolwiek by nie powiedzieć o Dyr. Zdzisławie Malickim, to za jego rządów w KP HSW powstało najwięcej, zostały ściągnięte na ówczesne czasy najnowsze technologie, było zatrudnionych najwięcej pracowników i w parze z tym najwięcej wybudowano w Stalowej Woli mieszkań które stoją do dziś. Nie było już później tak dynamicznego rozwoju tak Huty jak i miasta. Co prawda jeszcze budownictwo mieszkaniowe miało się przez pare lat dobrze, a le Huta już zaczęła chylić się ku upadkowi i rozczłonkowaniu. Uważam, że Pana Zdzisława Malickiego należy w jakiś sposób uhonorować, a wyciągając przynależność partyjną Dyrektorowi tylko głupcy podpierają się takimi argumentami nie znający realiów ówczesnych czasów.

~Swiniarski

Szatanski sposob. Proponuja to ci co za komuny bylo im dobrze....

~XXX

A nie lepiej pomnik lub kamień z wyrytym jego nazwiskiem! tylko nazwę ulicy. Tym bardziej nie należy wracać już do tamtych czasów.