Lucjusz Nadbereżny przeprasza mieszkańców

Image

zdjęcie: fb LN

Po tym jak mieszkańcy Stalowej Woli dowiedzieli się, że wzdłuż ulicy Popiełuszki ma być wyciętych wiele drzew, posypały się gromy. Drzewa, które cieszyły jeszcze naszych dziadków miały iść nagle pod topór. Pisaliśmy o tym dla Was w tym artykule- Zawirowania wokół Popiełuszki. Czeka nas remont ulicy. Pod topór pójdą drzewa..

Okazuje się, że droga drogą, udoskonalenia, udoskonaleniami, ale nie wszystko chcemy unowocześniać, betonować i dostosowywać do potrzeb kierowców samochodów. Ulica ks. Popiełuszki jest mocno eksploatowana i wymaga remontu, zmian i nowoczesnych rozwiązań, ale równocześnie stanowi trakt łączący dwie strony miasta, jest drogą, po której każdego dnia porusza się wielu mieszkańców. Drzewa wpisane są nie tylko w jej koloryt, są nieodłączną jej częścią, stanowią naturalną barierę oddzielającą ruchliwą drogę od chodnika. Nic więc dziwnego, że zrobił się szum na wieść o wielkim cięciu. Ulica należy do powiatu i to powiat będzie na niej prowadził swoje prace, ale dokłada się do remontu i miasto, choć w niewielkim procencie. Ocena więc projektu dokonana została także przez nasze miasto. Podczas sesji Rady Miasta padły słowa o wielkim cięciu i sadzeniu nowych drzewek. To nie spodobało się opinii publicznej. Wystarczy choćby spojrzeć na komentarze pod naszym artykułem. Prezydent Lucjusz Nadbereżny przyznał, że w wyrażaniu opinii popełnił błąd.

- Chińskie przysłowie mówi, że jeżeli nie przyznajesz się do błędu, to popełniasz błąd drugi raz. W sprawie oceny planowanej przez Powiat Stalowowolski przebudowy ul. Popiełuszki i wycinki drzewostanu popełniłem błąd. Przepraszam i dziękuję za wszystkie krytyczne uwagi w tej sprawie. Dla mnie najważniejszy jest głos Mieszkańców Stalowej Woli, których mam zaszczyt reprezentować. Wsłuchując się w ten ważny głos Mieszkańców i ekspertów od zieleni miejskiej zmieniam swoje stanowisko w tej sprawie- informuje Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent postanowił skierować pismo do starosty stalowowolskiego z wnioskiem o ponowną analizę projektu modernizacji ulicy księdza Jerzego Popiełuszki pod kątem ochrony drzewostanu rosnącego w pasie tej powiatowej drogi. Zaznaczył w nim, że przebudowa ulicy jest konieczna.

- Natomiast zmiana ilościowa, związana ze zwiększeniem liczby pasów ruchu kosztem istniejącego szpaleru dorosłych drzew budzi naszą obawę. Dodatkowo, zwiększenie przepustowości ulicy może odbić się negatywnie na jakości ruchu pieszego, zwiększeniem ilości spalin, hałasu, zapylenia, temperatury. W naszej ocenie podjęcie decyzji projektowej o tak dużej wadze należy poprzedzić wykonaniem szeregu analiz mających na celu ukazanie jak najpełniejszego obrazu zastanych uwarunkowań i obecnego zasobu- czytamy w piśmie do Janusza Zarzecznego.

Projekt drogowy można obejrzeć już na mapce. Zapewne ciężko będzie wnieść na nim poprawki na tym etapie, choć nie są one niemożliwe. Zapewne będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, bo włodarz miasta zaproponował ponowną dendrologiczną inwentaryzację drzewostanu opisującą faktyczny stan fitosanitarny zasobów roślinnych znajdujących się w obrębie terenu inwestycji, co pomogłoby zorientować się co powinno, a co nie powinno być wycięte.

- Ocena zasobu przyrodniczego jest obecnie powszechną praktyką w Polsce, eliminującą zarzuty o brak troski o środowisko i zieleń, na której zależy mieszkańcom. Jak najwcześniej, jeszcze na etapie planowania, warto zidentyfikować na ile trudne warunki miasta takie jak: sąsiedztwo ulicy, ograniczona przestrzeń rozwoju korzeni oraz koron, wynikające z tych powodów deformacje, kolizje z sieciami infrastruktury podziemnej oraz z budynkami, konieczność zachowania skrajni drogowej, narażenie na niedobory wody opadowej, podwyższoną temperaturę powietrza, zanieczyszczenie i zagęszczenie gleby, odbiły się na kondycji drzewostanu. Istotnym pytaniem w celu określenia działań jest kwestia z jakim prawdopodobieństwem przedmiotowy drzewostan jest w stanie przetrwać dodatkowy stres budowlany związany z realizacją inwestycji, by mógł służyć mieszkańcom przez kolejne lata. Warto wykonać rzeczową i fachową dokumentację stanu istniejącej zieleni oraz stopnia w jakim powinna być ona punktem wyjścia do projektu rozwinięcia pasów zieleni w taki sposób, by były one bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Bardzo proszę zwrócić uwagę na potrzebę podjęcia starań mających na celu uzupełnienie istniejącej zieleni wysokiej w warstwę zieleni niskiej, o charakterze ozdobnym i ekosystemowym. Ze względu na fakt, że jedna z pierzei ulicy księdza Jerzego Popiełuszki niemal całkowicie (poza kilkoma młodymi jesionami i dwoma silnie zamierającymi egzemplarzami robinii akacjowej) pozbawiona jest zieleni, zasadnym jest wyznaczenie miejsc dla wykonania nowych nasadzeń drzew średniej wielkości, np. gatunku Robinia pseudoacacia ‘Bessoniana’ lub Gleditsia triacanthos 'Shademaster'. Dwa wymienione taksony są przedstawicielami odpornych drzew miejskich, łatwych i tanich w uprawie. Proszę o zwrócenie uwagi na potrzebę stworzenia zarówno istniejącym, jak i nowym nasadzeniom możliwie dobrych warunków wzrostu poprzez wprowadzenie technologii i metod inżynieryjnych wspomagających wzrost i trwały rozwój po wprowadzeniu drzew do trudnych warunków miasta, np. zastosowanie specjalnych mieszanek kamienno-glebowych, ekranów korzeniowych, zgrupowanie sieci podziemnych, zastosowanie bunkrów drzewnych- czytamy w piśmie.

Czy komfort jazdy, szybkość, zwiększenie przepustowości drogi to argumenty, które przemawiają za wycięciem drzew? Sam prezydent nie jest pewny, czy są to plusy, które przeważają szalę obecnej propozycji projektowej.

- Ważąc na szali zalety wynikające z poszerzenia drogi oraz pozytywy związane z zachowaniem istniejącego drzewostanu, w naszej opinii zachowanie drzew oraz uspokojenie ruchu, a nie jego zwiększenie, są wartościami istotniejszymi i ważniejszymi dla mieszkańców. Proszę zważyć, że na fali zmian związanych z wzrastającą świadomością i wrażliwością społeczeństwa na stan środowiska zmienia się też przyzwyczajenie mieszkańców do sposobu poruszania się po mieście. Zmieniają się nawyki i sposoby przemieszczania się mieszkańców. W związku z prognozowanym zwiększaniem się udziału transportu zbiorowego oraz ruchu rowerowego względem przejazdów indywidualnych samochodami osobowymi, budowanie dodatkowego pasa ruchu w dłuższej perspektywie może okazać się mało celowe. W naszej ocenie rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej o kolejny pas ruchu na dłuższą metę nie przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu oraz poprawy jakości życia w tym rejonie miasta. Przeciwnie – obawiamy się, że takie działanie zachęci większą ilość kierowców do wybierania szybkiej, krótszej drogi przez centrum miasta zamiast przejazdu obwodnicą. Związane z tym rosnące natężenie ruchu samochodowego, przyniesie za sobą koszty środowiskowe i ekologiczne polegające na zwiększeniu emisji zanieczyszczeń i podwyższeniu temperatury otoczenia oraz koszty społeczne związane z utrudnieniem z przekraczaniu drogi przez pieszych, pogorszenie warunków użytkowania ścieżek i tras rowerowych oraz zwiększenie uciążliwości związanej z obciążeniem hałasem dla mieszkańców okolicznych bloków- pisze prezydent.

A co Wy o tym sądzicie?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~kibic

Do ciepły to taki wazeliniarz , klakier co aby dostać się do koryta zrobi wszystko. Na szczęście jego czas już minął bezpowrotnie bo wszyscy wiedzą z kim mają do czynienia.

~wiemy

Wszystkich mieszkańców muszę poinformować , że jak SZREK miliony drzew wycinał na GRABSKIEGO to daruś był wiceprzewodniczącym rady miasta i dlaczego wtedy nie protestował aby nie wycinać tych drzew tam rosnących.

~wiemy

Wszystkich mieszkańców muszę poinformować , że jak SZREK miliony drzew wycinał na GRABSKIEGO to daruś był wiceprzewodniczącym rady miasta i dlaczego wtedy nie protestował aby nie wycinać tych drzew tam rosnących.

~taka prawda

Do kok, z co nie wiedziałeś , że tam pracują hejterzy dlatego najlepsze komentarze CENZURUJĄ.

~taka prawda

Do kok, z co nie wiedziałeś , że tam pracują hejterzy dlatego najlepsze komentarze CENZURUJĄ.

~taka prawda

Do kok, z co nie wiedziałeś , że tam pracują hejterzy dlatego najlepsze komentarze CENZURUJĄ.

~Jutrzenka

Opozycja już zaniepokojna czy będzie list do starosty polonistka pisała?
Kiedyś to jej funfel w PO był...

~ciepły

Mało się ekolog Daruś z Rzeszowa nie obryzgał w pieluchę jak dziś opublikował post "presja ma sens"
Głupcze, myślisz, że to twoja zasługa? smiech2 smiech2

~takaprawda

Gdyby SZREK nie wyciął miliony drzew w naszym mieście to nasza strefa ekonomiczna by była bardzo mała. Ale jak panował u nas WALENIZM to ja się czułem jakby SZREK codziennie srał mi na głowę. Na szczęście to bezpowrotnie się skończyło i aż się chce żyć.

~kok

Po tytule widać że stalowe nienawidzi prezydenta.

~teżmądry

BRAWO ''mądry'' znokautowałeś głupotę hejterów nareszcie mieszkańcy dowiedzieli się całej prawdy. Gdyby za tym projektem stał SZREK to by były ochy i achy przez cały rok.

~mądry

Jeżeli już to były polityk partii PLATFORMY OBYWATELSKIEJ JANUSZ ZARZECZNY może przeprosić hejterów [2]. Bo tylu ujada bez przerwy na tym portalu zmieniając tylko nicki. Byłem nie dawno na placu PIŁSUDSKIEGO i widziałem jak pewnemu mieszkańcowi spacerującemu ze swoim maleństwem spadł milimetry od jego wózka z dzieckiem potężny konar z klonu tam rosnącego. A ja siępytam czy ci dwaj hejterzy produkujący pod tym artykułem swoje wypociny wzięły b odpowiedzialność gdyby ten konar wylądował na wózku tego dzidzia. Takie pierdu , pierdu każdy może wypocić nie biorąc za nic odpowiedzialności. Jeszcze się pytam gdzie byli ci hejterzy jak SZREK miliony drzew wyciął pod budowę ulicy GRABSKIEGO?

~rst rs

najlepiej to wszystko zabetonować tak myślą wsioki co masowo przybywają do Stalowej niestety mieli za dużo zieleni to teraz chcą betonu i asfaltu

~AQQ

Lucjusz po opracowaniu projektu i sprzeciwie ludzi interweniuje w sprawie ul. Popiełuszki, wiec może już teraz się zainteresuje co ludzie będą mówić jak zobaczą projekt przebudowy ul. Wyszyńskiego gdzie nie będzie drzew. Po co coś naprawiać lepiej od razu dobrze zaprojektować i nie będzie ambarasu.

bzk

Najwięcej do powiedzenia mają ci co mieszkają kilometr od tego miejsca i przechodzą tamtędy max 1 raz do roku

~kibic

Panie Starosto ciąć topolowe chwasty i robić porządek na Popiełuszki. Wymysły Prezydenta i pseudo ekologów olać. To nie jego ulica niech spada !!!

~mieszkańcy

Nie ma za co przepraszać bo my mieszkańcy tam mieszkający rozkazujemy starostwu wyciąć te wszystkie zagrażające życiu drzewa. Jak nie wytnie tych drzew to zrobimy w tej sprawie protest o wycięcie tych drzew wszystkich. Bo mamy dość ciemności w domu i wilgoci przez te drzewa. Pytam się kto weźmie odpowiedzialność jak te drzewa spadną mojemu dziecku na głowę czy hejterzy produkujący tu wypociny? Jeśli ktoś może przepraszać za ten remont to STAROSTA JANUSZ ZARZECZNY który jeszcze nie dawno był w PLATFORMIE OBYWATELSKIEJ.

~Ania

rozumie jak by to były dęby klony kasztanowce to rozumie ale te brzydkie topole już dawno powinny być wycięte i zastąpione innym atrakcyjniejszym drzewem.

~Adam

Stalowianka. Pamiętam o nagrodach dla swoich , ale także o fabryce maseczek, ale dobrze, że zmienił decyzję dzięki temu uratujemy trochę zieleni w mieście.

~Afam

Tak jest, kiedy lucek podejmuje złe decyzje trzeba go krytykować. Teraz się wycofał ze złej decyzji i to jest godne pochwały.

~Stalowianka

Odwraca uwagę od szokujących nagròd w urzędzie.Ciemny lud już kupił?

~Ppp

Też mają czego bronić. Kikuty spròchniałe .Zagrażają bezpieczeństwu.

~MMA

No, trzeba za to pochwalić prezydenta...

~Tom

naprawdę chcecie chronić te sterczące kikuty ??? wyciąć i zrobić nowe ładniejsze drzewa.

~J 23

Najpierw zwężają ulice, a potem poszerzają?Zwężają bo przecież robią drogi dla rowerów więc niech autor nie pisze, że robią to pod samochody - po których i tak rowerzyści nie jeżdżą, bo przecież mogą bezkarnie po ulicach. Zresztą w zimie to i tak te drogi dla rowerów są praktycznie puste. Jak na razie to kierowcom samochodów tylko utrudnia się życie.

~julia

belkot nadbereznego ludzie przeciez to pisowiec

~jasio

chfasty i pikszywy sam najfajniejsze ludzie na drogach mogom dalej ginac bo zus sie cieszy

~Marta Nl

Czy jest taki mądry to bym nie powiedziala widząc jak powstał chodnik na ul Okulickiego gdzie płytkami są obsadzone drzewa i jak ma rosnąć takie drzewo? Niech sam sobie ubierze ciasny garnitur to ciekawa jestem jak bedzie się czuł ?

~Pytam

A co z alergią bo mówił że są alergiczne

~www

I tu prezydenta pochwalę.