Lucjusz Nadbereżny przeprasza mieszkańców

Image

zdjęcie: fb LN

Po tym jak mieszkańcy Stalowej Woli dowiedzieli się, że wzdłuż ulicy Popiełuszki ma być wyciętych wiele drzew, posypały się gromy. Drzewa, które cieszyły jeszcze naszych dziadków miały iść nagle pod topór. Pisaliśmy o tym dla Was w tym artykule- Zawirowania wokół Popiełuszki. Czeka nas remont ulicy. Pod topór pójdą drzewa..

Okazuje się, że droga drogą, udoskonalenia, udoskonaleniami, ale nie wszystko chcemy unowocześniać, betonować i dostosowywać do potrzeb kierowców samochodów. Ulica ks. Popiełuszki jest mocno eksploatowana i wymaga remontu, zmian i nowoczesnych rozwiązań, ale równocześnie stanowi trakt łączący dwie strony miasta, jest drogą, po której każdego dnia porusza się wielu mieszkańców. Drzewa wpisane są nie tylko w jej koloryt, są nieodłączną jej częścią, stanowią naturalną barierę oddzielającą ruchliwą drogę od chodnika. Nic więc dziwnego, że zrobił się szum na wieść o wielkim cięciu. Ulica należy do powiatu i to powiat będzie na niej prowadził swoje prace, ale dokłada się do remontu i miasto, choć w niewielkim procencie. Ocena więc projektu dokonana została także przez nasze miasto. Podczas sesji Rady Miasta padły słowa o wielkim cięciu i sadzeniu nowych drzewek. To nie spodobało się opinii publicznej. Wystarczy choćby spojrzeć na komentarze pod naszym artykułem. Prezydent Lucjusz Nadbereżny przyznał, że w wyrażaniu opinii popełnił błąd.

- Chińskie przysłowie mówi, że jeżeli nie przyznajesz się do błędu, to popełniasz błąd drugi raz. W sprawie oceny planowanej przez Powiat Stalowowolski przebudowy ul. Popiełuszki i wycinki drzewostanu popełniłem błąd. Przepraszam i dziękuję za wszystkie krytyczne uwagi w tej sprawie. Dla mnie najważniejszy jest głos Mieszkańców Stalowej Woli, których mam zaszczyt reprezentować. Wsłuchując się w ten ważny głos Mieszkańców i ekspertów od zieleni miejskiej zmieniam swoje stanowisko w tej sprawie- informuje Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent postanowił skierować pismo do starosty stalowowolskiego z wnioskiem o ponowną analizę projektu modernizacji ulicy księdza Jerzego Popiełuszki pod kątem ochrony drzewostanu rosnącego w pasie tej powiatowej drogi. Zaznaczył w nim, że przebudowa ulicy jest konieczna.

- Natomiast zmiana ilościowa, związana ze zwiększeniem liczby pasów ruchu kosztem istniejącego szpaleru dorosłych drzew budzi naszą obawę. Dodatkowo, zwiększenie przepustowości ulicy może odbić się negatywnie na jakości ruchu pieszego, zwiększeniem ilości spalin, hałasu, zapylenia, temperatury. W naszej ocenie podjęcie decyzji projektowej o tak dużej wadze należy poprzedzić wykonaniem szeregu analiz mających na celu ukazanie jak najpełniejszego obrazu zastanych uwarunkowań i obecnego zasobu- czytamy w piśmie do Janusza Zarzecznego.

Projekt drogowy można obejrzeć już na mapce. Zapewne ciężko będzie wnieść na nim poprawki na tym etapie, choć nie są one niemożliwe. Zapewne będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, bo włodarz miasta zaproponował ponowną dendrologiczną inwentaryzację drzewostanu opisującą faktyczny stan fitosanitarny zasobów roślinnych znajdujących się w obrębie terenu inwestycji, co pomogłoby zorientować się co powinno, a co nie powinno być wycięte.

- Ocena zasobu przyrodniczego jest obecnie powszechną praktyką w Polsce, eliminującą zarzuty o brak troski o środowisko i zieleń, na której zależy mieszkańcom. Jak najwcześniej, jeszcze na etapie planowania, warto zidentyfikować na ile trudne warunki miasta takie jak: sąsiedztwo ulicy, ograniczona przestrzeń rozwoju korzeni oraz koron, wynikające z tych powodów deformacje, kolizje z sieciami infrastruktury podziemnej oraz z budynkami, konieczność zachowania skrajni drogowej, narażenie na niedobory wody opadowej, podwyższoną temperaturę powietrza, zanieczyszczenie i zagęszczenie gleby, odbiły się na kondycji drzewostanu. Istotnym pytaniem w celu określenia działań jest kwestia z jakim prawdopodobieństwem przedmiotowy drzewostan jest w stanie przetrwać dodatkowy stres budowlany związany z realizacją inwestycji, by mógł służyć mieszkańcom przez kolejne lata. Warto wykonać rzeczową i fachową dokumentację stanu istniejącej zieleni oraz stopnia w jakim powinna być ona punktem wyjścia do projektu rozwinięcia pasów zieleni w taki sposób, by były one bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Bardzo proszę zwrócić uwagę na potrzebę podjęcia starań mających na celu uzupełnienie istniejącej zieleni wysokiej w warstwę zieleni niskiej, o charakterze ozdobnym i ekosystemowym. Ze względu na fakt, że jedna z pierzei ulicy księdza Jerzego Popiełuszki niemal całkowicie (poza kilkoma młodymi jesionami i dwoma silnie zamierającymi egzemplarzami robinii akacjowej) pozbawiona jest zieleni, zasadnym jest wyznaczenie miejsc dla wykonania nowych nasadzeń drzew średniej wielkości, np. gatunku Robinia pseudoacacia ‘Bessoniana’ lub Gleditsia triacanthos 'Shademaster'. Dwa wymienione taksony są przedstawicielami odpornych drzew miejskich, łatwych i tanich w uprawie. Proszę o zwrócenie uwagi na potrzebę stworzenia zarówno istniejącym, jak i nowym nasadzeniom możliwie dobrych warunków wzrostu poprzez wprowadzenie technologii i metod inżynieryjnych wspomagających wzrost i trwały rozwój po wprowadzeniu drzew do trudnych warunków miasta, np. zastosowanie specjalnych mieszanek kamienno-glebowych, ekranów korzeniowych, zgrupowanie sieci podziemnych, zastosowanie bunkrów drzewnych- czytamy w piśmie.

Czy komfort jazdy, szybkość, zwiększenie przepustowości drogi to argumenty, które przemawiają za wycięciem drzew? Sam prezydent nie jest pewny, czy są to plusy, które przeważają szalę obecnej propozycji projektowej.

- Ważąc na szali zalety wynikające z poszerzenia drogi oraz pozytywy związane z zachowaniem istniejącego drzewostanu, w naszej opinii zachowanie drzew oraz uspokojenie ruchu, a nie jego zwiększenie, są wartościami istotniejszymi i ważniejszymi dla mieszkańców. Proszę zważyć, że na fali zmian związanych z wzrastającą świadomością i wrażliwością społeczeństwa na stan środowiska zmienia się też przyzwyczajenie mieszkańców do sposobu poruszania się po mieście. Zmieniają się nawyki i sposoby przemieszczania się mieszkańców. W związku z prognozowanym zwiększaniem się udziału transportu zbiorowego oraz ruchu rowerowego względem przejazdów indywidualnych samochodami osobowymi, budowanie dodatkowego pasa ruchu w dłuższej perspektywie może okazać się mało celowe. W naszej ocenie rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej o kolejny pas ruchu na dłuższą metę nie przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu oraz poprawy jakości życia w tym rejonie miasta. Przeciwnie – obawiamy się, że takie działanie zachęci większą ilość kierowców do wybierania szybkiej, krótszej drogi przez centrum miasta zamiast przejazdu obwodnicą. Związane z tym rosnące natężenie ruchu samochodowego, przyniesie za sobą koszty środowiskowe i ekologiczne polegające na zwiększeniu emisji zanieczyszczeń i podwyższeniu temperatury otoczenia oraz koszty społeczne związane z utrudnieniem z przekraczaniu drogi przez pieszych, pogorszenie warunków użytkowania ścieżek i tras rowerowych oraz zwiększenie uciążliwości związanej z obciążeniem hałasem dla mieszkańców okolicznych bloków- pisze prezydent.

A co Wy o tym sądzicie?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~Jaja

Hahhahaha, przeprasza. Nic nie mówi o ulicy Wyszyńskiego. Dlaczego? Zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności?

~john

popatrzcie jak mieszkancy i biznes w Cieszynie poradzili sobie z policja i tymi debilnymi zakazami
brawo w całej polsce tak ludzie powinni trzymać sie razem

~policeman

Jakie doswiadczenie zawodowe osiągnął Nadberezny w zyciu? To ze do mszy swietej slużyl ? Co co wy od niego oczekujecie, jak sam by warzywniaka nie otworzyl na jeden miesiac bo by poszedl z torbami, a wy mu dajecie miastem rzadzic. Prosze o kulturalne odpowiedzi.

~mosze

Pies go w doope drapał z jego wielkodusznością

e2rds

wiemy vel pseudointeligencie, tak my wiemy, że to zadłużenie co zrobił i co jeszcze zrobi twój pryncypał to za sto lat nie spłacimy. Myślę, że twój pryncypał też wycofa się z tej przebudowy drogi osiedlowej wzdłuż Al.Jana Pawła II, bo to by była jeszcze większa głupota jak Popiełuszki.

~karol

co za miękiszon

~STALOWKA

PAN PREZYDENT SZLEZAK wyciol drzewa i przez to powstaly nowe zaklady pracy dla mieszkancow w ciezkim czasie kryzysu swiatowego .Obecny prezydent wycina drzewa na place zabaw i silownie w plenerze .Wiec wiadomo kto jest szkodnikiem miasta wlasnie przepraszal a powinien przeprosic za wiele rzeczy

~wiemy

Do minion, hejterze o czym ty gęgasz SZREK to miliony drzew w naszym mieście wyciął. Kiedy SZREK siedział przy korycie to mieszkańcy czuli się jakby im codziennie srał na głowę.Tyle błędów co SZREK zrobił przez 12 lat to wszyscy jego poprzednicy przez 50 lat nie zrobili.

~Aaaaa

A czy ktoś jeszcze pamięta jak Lucek obiecywał, że pogoni tych co nas trują? Nawet wybudował stację monitorująca ile metali ciężkich nas truje. Już wtedy miał nas daleko w poważaniu.

~kazda

Jak widać, każda ich decyzja to niedoróbka, tylko nie w każdej sprawie oburzają się mieszkańcy...o czym to świadczy?

art2deco

Trudny rebus do rozwiązania.

~Minion

Takie błędy to można popełniać przy budowie babek z piasku a nie pełniąc funkcję prezydenta miasta. Szlęzakowi do pięt nie dorastasz. Odejdź, nie popełniaj drugi raz tego samego błędu

maszynista

Zarzeczny uspokajal sytuacje ze przeciez beda nasadzenia.Drzewa z jednej strony ulicy Popieluszki zostaly wyciete i do tej pory przez prawie 20 lat w tym pasie nie nasadzili.Wiec to tylko puste slowa o nasadzeniach.

~mieszkaniec

nie dajcie się nabrać na piękne słówka aborygena, on już myśli o kolejnych wyborach, bo jeszcze można będzie doić kasę z miasta....

~...

Wyciąć stare próchniaki !!!
I posadzić nowe ładne !!!!

~???

~Dojna zmiana Po pierwsze nigdy żadnych hektarów nie wytną i żadna strefa nie powstanie. Po drugie na Popiełuszki czy Wyszyńskiego faktycznie nie ma miesiąca żeby ktoś nie stracił panowania nad samochodem. Poza tym co innego wyciąć drzewa pod inwestycje czy, działki aby powiększyć granice miasta, ściągnąć ludzi a co innego bezmyślne wycinanie w centrum jak leci gdzie w upał nie ma nawet zacienionego kawałka, a nie każdy życie spędza w samochodzie. A tak na koniec wezmę wolne jak będą za chwilę obcinać drzewa i krzewy, nagram to specjalnie dla takich jak ty. Faktycznie sami specjaliści to robią tną jak się uda jednemu czy drugiemu panu piłę unieść. Potem takie paskudne kikuty jedynie wystają i to jest to szumne dbanie o zieleń.

~siwy

hahahah dobre sobie

~Hipokryzja

Zatwierdzali plany bo wpisywał do budżetu Miasta bo miasto doginansuje remont A teraz łże i udaje że zwraca się do Zarzecznego

~Dojna zmiana

W takim razie co że 140 hektarami lasu w miejscu którego ma powstać strefa dla inwestorów. Czy wycięcie tych drzew nie budzi niepokoju Zielonych, czy nie są to płuca miasta i naturalna ochrona przed alu strefą. Już od dawna wiadomo, że topola to chwast, wyciąć i wszystko. Poza tym drzewa przy drodze to niebezpieczeństwo i tragedia dla kierowców. Z reguły tak bywa, że kierowca traci panowanie nad pojazdem zjeżdźa w bok i uderza w drzewo a skutki są tragiczne.

~fix

Erison a ty zostales.

mix

Już wystarczająco dużo drzew ścięto na Sochach !!!

~Apel

Panie Nadberezny proszę swoim hejterom powiedzieć aby przestali

~Skarpa

Dobry ruch Pana Prezydenta. Proszę jeszcze tylko wycofać się z planowania wielomilionowej inwestycji na ul. Działkowej, zrobić tylko lifting drogi i ocalić dziesiątki pięknych drzew rosnących przy tej drodze.

~Erikson

po komentarzach widać, jaka to społeczność została w tej bidnej stalowej woli. Niestety, co bardziej normalni wyjechali już stąd.

~Przeproś

A za nagrody i premie które przyznał wielki prezydent to już nie przeprosi ?
CY pytał mieszkańców p to ze wydatkuje ich pieniądze ?
Populista i nic więcej. To samo w tym starostwie jak czytamy na portalu SpAm.SpAm

~Hdewe

Wam placa za pisanie tak popier dolonych komenarzy?

~dziadek

no rychło wczas... ile juz drzew poszło pod siekiere. ale dobre i to

~???

~wiemy Na błędach powinno się uczyć i je naprawiać a nie wiecznie powielać i robić te same głupoty czyli wycinka, pod każdym oknem huśtawka, parking, najlepiej dwa metry od okna i kamyczki albo kilkunastocentymetrowy krzaczek czy trawka.

~???

W tym mieście to tylko wycinka, beton i najtańsza tandeta zamiast solidnych urządzeń , huśtawek, ławek, latarni , ogrodzeń, koszy tak aby tylko trochę postało, do zdjęć ładnie wyglądało a potem straszy albo jest sztukowane z byle czego, byle jak, byle było.

~kibic

Do ciepły to taki wazeliniarz , klakier co aby dostać się do koryta zrobi wszystko. Na szczęście jego czas już minął bezpowrotnie bo wszyscy wiedzą z kim mają do czynienia.