Lucjusz Nadbereżny przeprasza mieszkańców

Image

zdjęcie: fb LN

Po tym jak mieszkańcy Stalowej Woli dowiedzieli się, że wzdłuż ulicy Popiełuszki ma być wyciętych wiele drzew, posypały się gromy. Drzewa, które cieszyły jeszcze naszych dziadków miały iść nagle pod topór. Pisaliśmy o tym dla Was w tym artykule- Zawirowania wokół Popiełuszki. Czeka nas remont ulicy. Pod topór pójdą drzewa..

Okazuje się, że droga drogą, udoskonalenia, udoskonaleniami, ale nie wszystko chcemy unowocześniać, betonować i dostosowywać do potrzeb kierowców samochodów. Ulica ks. Popiełuszki jest mocno eksploatowana i wymaga remontu, zmian i nowoczesnych rozwiązań, ale równocześnie stanowi trakt łączący dwie strony miasta, jest drogą, po której każdego dnia porusza się wielu mieszkańców. Drzewa wpisane są nie tylko w jej koloryt, są nieodłączną jej częścią, stanowią naturalną barierę oddzielającą ruchliwą drogę od chodnika. Nic więc dziwnego, że zrobił się szum na wieść o wielkim cięciu. Ulica należy do powiatu i to powiat będzie na niej prowadził swoje prace, ale dokłada się do remontu i miasto, choć w niewielkim procencie. Ocena więc projektu dokonana została także przez nasze miasto. Podczas sesji Rady Miasta padły słowa o wielkim cięciu i sadzeniu nowych drzewek. To nie spodobało się opinii publicznej. Wystarczy choćby spojrzeć na komentarze pod naszym artykułem. Prezydent Lucjusz Nadbereżny przyznał, że w wyrażaniu opinii popełnił błąd.

- Chińskie przysłowie mówi, że jeżeli nie przyznajesz się do błędu, to popełniasz błąd drugi raz. W sprawie oceny planowanej przez Powiat Stalowowolski przebudowy ul. Popiełuszki i wycinki drzewostanu popełniłem błąd. Przepraszam i dziękuję za wszystkie krytyczne uwagi w tej sprawie. Dla mnie najważniejszy jest głos Mieszkańców Stalowej Woli, których mam zaszczyt reprezentować. Wsłuchując się w ten ważny głos Mieszkańców i ekspertów od zieleni miejskiej zmieniam swoje stanowisko w tej sprawie- informuje Lucjusz Nadbereżny.

Prezydent postanowił skierować pismo do starosty stalowowolskiego z wnioskiem o ponowną analizę projektu modernizacji ulicy księdza Jerzego Popiełuszki pod kątem ochrony drzewostanu rosnącego w pasie tej powiatowej drogi. Zaznaczył w nim, że przebudowa ulicy jest konieczna.

- Natomiast zmiana ilościowa, związana ze zwiększeniem liczby pasów ruchu kosztem istniejącego szpaleru dorosłych drzew budzi naszą obawę. Dodatkowo, zwiększenie przepustowości ulicy może odbić się negatywnie na jakości ruchu pieszego, zwiększeniem ilości spalin, hałasu, zapylenia, temperatury. W naszej ocenie podjęcie decyzji projektowej o tak dużej wadze należy poprzedzić wykonaniem szeregu analiz mających na celu ukazanie jak najpełniejszego obrazu zastanych uwarunkowań i obecnego zasobu- czytamy w piśmie do Janusza Zarzecznego.

Projekt drogowy można obejrzeć już na mapce. Zapewne ciężko będzie wnieść na nim poprawki na tym etapie, choć nie są one niemożliwe. Zapewne będzie wiązało się to z dodatkowymi kosztami, bo włodarz miasta zaproponował ponowną dendrologiczną inwentaryzację drzewostanu opisującą faktyczny stan fitosanitarny zasobów roślinnych znajdujących się w obrębie terenu inwestycji, co pomogłoby zorientować się co powinno, a co nie powinno być wycięte.

- Ocena zasobu przyrodniczego jest obecnie powszechną praktyką w Polsce, eliminującą zarzuty o brak troski o środowisko i zieleń, na której zależy mieszkańcom. Jak najwcześniej, jeszcze na etapie planowania, warto zidentyfikować na ile trudne warunki miasta takie jak: sąsiedztwo ulicy, ograniczona przestrzeń rozwoju korzeni oraz koron, wynikające z tych powodów deformacje, kolizje z sieciami infrastruktury podziemnej oraz z budynkami, konieczność zachowania skrajni drogowej, narażenie na niedobory wody opadowej, podwyższoną temperaturę powietrza, zanieczyszczenie i zagęszczenie gleby, odbiły się na kondycji drzewostanu. Istotnym pytaniem w celu określenia działań jest kwestia z jakim prawdopodobieństwem przedmiotowy drzewostan jest w stanie przetrwać dodatkowy stres budowlany związany z realizacją inwestycji, by mógł służyć mieszkańcom przez kolejne lata. Warto wykonać rzeczową i fachową dokumentację stanu istniejącej zieleni oraz stopnia w jakim powinna być ona punktem wyjścia do projektu rozwinięcia pasów zieleni w taki sposób, by były one bardziej przyjazne dla pieszych i rowerzystów. Bardzo proszę zwrócić uwagę na potrzebę podjęcia starań mających na celu uzupełnienie istniejącej zieleni wysokiej w warstwę zieleni niskiej, o charakterze ozdobnym i ekosystemowym. Ze względu na fakt, że jedna z pierzei ulicy księdza Jerzego Popiełuszki niemal całkowicie (poza kilkoma młodymi jesionami i dwoma silnie zamierającymi egzemplarzami robinii akacjowej) pozbawiona jest zieleni, zasadnym jest wyznaczenie miejsc dla wykonania nowych nasadzeń drzew średniej wielkości, np. gatunku Robinia pseudoacacia ‘Bessoniana’ lub Gleditsia triacanthos 'Shademaster'. Dwa wymienione taksony są przedstawicielami odpornych drzew miejskich, łatwych i tanich w uprawie. Proszę o zwrócenie uwagi na potrzebę stworzenia zarówno istniejącym, jak i nowym nasadzeniom możliwie dobrych warunków wzrostu poprzez wprowadzenie technologii i metod inżynieryjnych wspomagających wzrost i trwały rozwój po wprowadzeniu drzew do trudnych warunków miasta, np. zastosowanie specjalnych mieszanek kamienno-glebowych, ekranów korzeniowych, zgrupowanie sieci podziemnych, zastosowanie bunkrów drzewnych- czytamy w piśmie.

Czy komfort jazdy, szybkość, zwiększenie przepustowości drogi to argumenty, które przemawiają za wycięciem drzew? Sam prezydent nie jest pewny, czy są to plusy, które przeważają szalę obecnej propozycji projektowej.

- Ważąc na szali zalety wynikające z poszerzenia drogi oraz pozytywy związane z zachowaniem istniejącego drzewostanu, w naszej opinii zachowanie drzew oraz uspokojenie ruchu, a nie jego zwiększenie, są wartościami istotniejszymi i ważniejszymi dla mieszkańców. Proszę zważyć, że na fali zmian związanych z wzrastającą świadomością i wrażliwością społeczeństwa na stan środowiska zmienia się też przyzwyczajenie mieszkańców do sposobu poruszania się po mieście. Zmieniają się nawyki i sposoby przemieszczania się mieszkańców. W związku z prognozowanym zwiększaniem się udziału transportu zbiorowego oraz ruchu rowerowego względem przejazdów indywidualnych samochodami osobowymi, budowanie dodatkowego pasa ruchu w dłuższej perspektywie może okazać się mało celowe. W naszej ocenie rozbudowa infrastruktury komunikacyjnej o kolejny pas ruchu na dłuższą metę nie przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu oraz poprawy jakości życia w tym rejonie miasta. Przeciwnie – obawiamy się, że takie działanie zachęci większą ilość kierowców do wybierania szybkiej, krótszej drogi przez centrum miasta zamiast przejazdu obwodnicą. Związane z tym rosnące natężenie ruchu samochodowego, przyniesie za sobą koszty środowiskowe i ekologiczne polegające na zwiększeniu emisji zanieczyszczeń i podwyższeniu temperatury otoczenia oraz koszty społeczne związane z utrudnieniem z przekraczaniu drogi przez pieszych, pogorszenie warunków użytkowania ścieżek i tras rowerowych oraz zwiększenie uciążliwości związanej z obciążeniem hałasem dla mieszkańców okolicznych bloków- pisze prezydent.

A co Wy o tym sądzicie?

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
e2rds

WIZJONER vel pseudointeligent, to są drogi nie serwisowe tylko dojazdowe do posesji i pól o one nie mają połączenia z obwodnicą. Trzeba dojechać do odpowiedniego skrzyżowania by się na taką drogę dostać i nie pisz głupot.

~WIZJONER

Do e2rds , pytanie czy obwodnica w CHARZEWICACH ma drogi serwisowe bo według takiego ''znafcy'' jak ty to tylko autostrady mają takie drogi.

e2rds

WIZJONER vel pseudointeligencie, z chorobą maniakalną nie można walczyć, wybudują drogę to będę miał ubaw z ciebie i to na długo, masz to jak w banku, jak z milionami zysków ze stacji paliw.

~WIZJONER

Do e2rds, jak zwykle nie masz o niczym pojęcia ale gęgasz. Tak ta droga kolo VIVO została zrobiona aby na czas wstawiania tam tego tunelu samochody służbowe i nie tylko mogły dojechać do oczyszczalni. Gdyby tak było to by była szutrowa a nie asfaltowa jeśli rozumiesz o czym komentuję. Ta nowa droga serwisowa będzie pod tym tunelem przechodzić w kierunku oczka a tam pod tym tunelem dalej pod mostem w kierunku elektrowni i dalej na NISKO. Przecież już idą tam e roboty wystarczy przejechać się samochodem na nasze piękne BŁONIA i wszystko zaobserwować. Ale ty sobie umyślałeś , że żadnej drogi serwisowej nie będzie bo tak powiedział emeryt e2rds. Zawsze słuchaj WIZJONERA bo on wie o czym komentuje.

e2rds

WIZJONER vel pseudointeligencie, jak piszę, że nie będzie dróg serwisowych to nie będzie i nie rżnij głupa jak pisałem. Ten kawałek drogi od VIVO do wiaduktu przy działkach to była droga zastępcza do dojazdu do oczyszczalni jak nie było przejazdu wzdłuż działek. Poza tym, pod żadnym wiaduktem na obwodnicy nie zmieści się nie tylko jedna droga serwisowa, a tym bardziej dwie i przestań takie głupoty pisać bo będę darł koty z ciebie po oddaniu obwodnicy i po co ci to. Może w końcu zaczniesz myśleć, a nie tylko mieć wizje.

~Aga

Ta ulica zawsze będzie zakorkowana az zrobimy tunel.

~basia

nie zgadzajmy się na wycinkę , niech pan starosta wymyśli wreszcie inne potrzebne inwestycje, gdzie mieszkania dla ludności , inwestycje dające pracę ludziom ze Stalowej Woli gdzie hospicjum dla staruszków , domy opieki ale nie 3400 , tylko za emeryturę.Miasto wyludnia się , zostają staruszki bez dzieci , bez opieki, lekarz boi się przyjsc zbadać do domu , nie stać ludzi na prywatne wizyty , które trwają i dobrze ale skąd brać na wizyty po 150zł , a jeszcze 100%lekarstwa.
Miały być wielkie nasadzenia , posadzili parę kloników które są za małe aby korona dawaa trochę cienia .
Gdzie remont Parku Jordanowskiego tak obiecywany przez posła Webera, dzie ławki , przy Domu Kultury po stronie kolei, nie ma gdzie przysiąść choć jest pare drzew, zróbcie wreszcie toalety dla psów bo zesrany cały teren. To jakaś porażka , a zapytam jeszcze gdzie nasza pani ekolog od środowiska p.radna Proszowska? nie boli ją serce że tak niszczy się bez zastanowienia drzewostan. Starosta odwołuje się że wokół stalowej jest dużo lasów i co popędzą dziadków osiemdziesięciolatków dwa , trzy kilometry do lasu? Jak sobie to wyobrażają, zastanówcie się bo wogóle nie interesuje władzę co my mieszkańcy o tym sądzimy.

~WIZJONER

Do e2rds, jak nie będzie żadnych dróg serwisowych jak już są , przejedź się pod VIVO i zobaczysz te drogi serwisowe wzdłuż obwodnicy tylko ty jesteś już straszy i nie dowidzisz.

e2rds

WIZJONER vel pseudointeligencie, a jak by dodał jeszcze ścieżkę rowerową, to i 5 pasmo by było, nie rób z siebie durnia już więcej, może starczy. Tam gamoniu nie będzie żadnych dróg serwisowych bo to nie autostrada, a ty nadal głupa rżniesz i nie zachwycaj się tak, bo jechałeś nielegalnie i nie wiem jak byś to wytłumaczył gdyby się coś stało, jak skończą i oddadzą to będzie czas na ocenę.

~WIZJONER

Do e2rds, kolejna twoja manipulacja bo ja komentowałem , że z drogami serwisowymi ta obwodnica będzie czteropasmowa. No ale taki mędrzec jak ty nic nie zrozumiał. A byłeś ostatnio zobaczyć tą piękną dojazdówkę od ronda na ENERGETYKA do ronda na obwodnicy. Bo ja już miałem okazję się tą piękną trasą przejechać.

e2rds

WIZJONER vel pseudointeligencie, już pisałem, że w twoich wizjach obwodnica jest czteropasmówką to wystarczy chory człowieku i nie ważne kto karty rozdaje, ważne by głupi nimi nie grał. Ty masz główkę może i dużą, ale co z tego jak pustą.
Najwyższy czas nie rżnąć głupa.

~WIZJONER

Do e2rds, skąd dziadku wiesz kto w naszym mieście karty rozdaje , kto jest rozgrywającym ale to nie na twoją małą główkę.

~WIZJONER

Do e2rds, skąd dziadku wiesz kto w naszym mieście karty rozdaje , kto jest rozgrywającym ale to nie na twoją małą główkę.

~WIZJONER

Do emeryryta e2rds, po co te twoje idiotyczne zaczepki już milion razy ci mówiłem że nie interesują mnie twoje głupie wynurzenia. Zobaczysz czy za kilka lat ulica MICKIEWICZA od OFIAR KATYNIA do STASZICA nie będzie czteropasmówką .To samo ulica SZOPENA od ronda na obwodnicy do tunelu pod torami i ulicy PRZEMYSŁOWEJ będzie czteropasmówką. Podobnie ulica PRZEMYSŁOWA od torów do ronda które zbudujemy przy KEN też będzie czteropasmowa. Szkoda , że na PONIATOWSKIEGO nie zbudowaliśmy turbo ronda.

~Pan

A co z pieniędzmi za wiejski sztinks na błoniach. Za to pan nie przeprosi

e2rds

WIZJONER vel pseudointeligencie, już czteropasmówkę zrobiłeś na obwodnicy to wystarczy, może tą osiedlową zrobisz czteropasmową, już więcej wizji nie miej i ty pisząc "zrobimy" to tylko możesz zrobić pod siebie. Najwyższy czas przestać głupa z siebie robić, nie uważasz

manukun

#jkl
Tak by wskazywał zdrowy rozsądek. Niestety u nas władza samorządowa nie kieruje się zdrowym rozsądkiem, tylko doraźnym interesem

~olo

Wielka promocja władzy w naszym mieście a także ludzi którzy naszym miastem rządzą.

~taka prawda

Do manekina, to ty beż przerwy niszczysz atmosferę fajną w naszym mieście. Nie wiem na co liczysz ale nic nie dostaniesz za swoją idiotyczną propagandę. Twoja matka musi dziś się bardzo wstydzić , że urodziła takiego gamonia. Gdybyś miał odrobinę rozumu to byś się cieszył z pięknego rozwoju naszego miasta ale ty chyba tu nie mieszkasz i nie wiesz jak się przepięknie to miasto rozwija.

~takaprawda

Do małpy, tak , tak hejterze ciągłe odwracanie kota ogonem na co liczysz , że dzięki hejtowi i FAKE informacjami do koryta wrócicie. Nigdy koryta nawet tacy jak ty nie powąchają bo już czasy głupoty młodych naiwnych się skończyły i oni wiedzą co dla nich dobre a co złe.

~WIZJONER

Takie czteropasmówki musimy zrobić na ulicy MICKIEWICZA, POPIEŁUSZKI i 11 LISTOPADA czy SZOPENA w kierunku naszej pięknej obwodnicy. To samo wzdłuż SANU ulicę OFIAR KATYNIA zrobimy czteropasmową i ulicę PONIATOWSKIEGO nie długo zrobimy czteropasmową. Bo ulica JANA PAWŁA 2 jest już czteropasmowa i ulica KEN jest też już czteropasmowa. W przyszłości jak naszym miastem będzie rządził PIS to miasto będzie wyglądać jak przepiękna szachownica po której z przyjemnością się będziemy poruszać. Tak się obecnie buduje nowoczesne miasta na całym świecie. Oby jak najszybciej te plany zostały zrealizowane dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców naszego miasta.

~WIZJONER

Takie czteropasmówki musimy zrobić na ulicy MICKIEWICZA, POPIEŁUSZKI i 11 LISTOPADA czy SZOPENA w kierunku naszej pięknej obwodnicy. To samo wzdłuż SANU ulicę OFIAR KATYNIA zrobimy czteropasmową i ulicę PONIATOWSKIEGO nie długo zrobimy czteropasmową. Bo ulica JANA PAWŁA 2 jest już czteropasmowa i ulica KEN jest też już czteropasmowa. W przyszłości jak naszym miastem będzie rządził PIS to miasto będzie wyglądać jak przepiękna szachownica po której z przyjemnością się będziemy poruszać. Tak się obecnie buduje nowoczesne miasta na całym świecie. Oby jak najszybciej te plany zostały zrealizowane dla bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców naszego miasta.

~@lekarz

Ach oto i jesteś nadworny trefnisiu Lucka. Podziwiam tak mocą indoktrynacje! Podziwiam jak możesz zaprzeczać faktom tylko dlatego że są one niewygodne dla twojego guru. Może czas odessać się od sutka PiSu i rozejrzeć się jak świat naprawdę wygląda? Ale nie, lepiej pitolić głupoty na stronie.

~leśniczy

Do jkl, nie można bo podczas wycinki tych drzew te drzewa niszczą upadając z wysokości wszystko. A gdyby wprowadzić tam do wycinki ciężki sprzęt to ten sprzęt też wszystko zniszczy. Nigdy nie byłeś z bliska zobaczyć jak się robi dużą wycinkę drzew?

~pytanie

Pytanie , jak można powiększać strefę ekonomiczną w mieście gdzie brakuje rąk do pracy?

~lekarz

Do umarły , debilu twoje wypociny to obraz mojej wysokiej inteligencji. Masz zaproszenie do przychodni a WYSZYŃSKIEGO bo tam jest miejsc dla takich inwalidów umysłowych jak ty.

~kibic

BRAWO data, bardzo mądry komentarz miejsce topoli to tylko przy brzegach rzeki SAN. A SZREK to tysiące drzew wyciął podczas betonowania ulicy HUTNICZEJ i OFIAR KATYNIA. Ale żaden hejter ci racji nie przyzna bo im chodzi o prowokacje , obrzucanie władzy naszego miasta gó..wnami tylko te gó..wna odbijają się od ściany i lądują hejterom na pys..kach.

umarly

Czy wy nie widzicie że to kolejne odwrócenie uwagi od na prawdę ważnych tematów w mieście? Miasto jest zadłużone najbardziej w historii swojego istnienia, co roku zmniejsza się znacząco liczba mieszkańców, biurokracja jest przerośnięta, obiecanych nowych miejsc pracy brak, nowych inwestorów brak, powiększenia strefy ekonomicznej brak. Tymczasem prezydent przeprasza mieszkańców za wycinkę drzew. Ludzie włączcie myślenie, to nie boli.

~czyżnie

Do verybad, jak zwykle hejterze chciałeś błysnąć i jak zawsze wyszło całkiem na odwrót.Angielskiego to ty znasz tyle ile kot napłakał. Po za tym jesteś totalnym analfabetą przeczytaj sobie swoje wypociny a zrozumiesz jakim jesteś idiotą użytecznym. Ludziom co promują nasze miasto i dbają o wizerunek władzy w naszym mieście majątek im się należy.

~mieszkaniec

Hejterzy pod tym artykułem się totalnie ośmieszają i kompromitują. A nikt nie zwrócił uwagi na najważniejszą rzecz, podczas gdy te drzewa zaczną się walić od silnego wiatru czy e starości to ta nowa ulica zostanie totalnie zniszczona od upadku tych drzew. Więc mieszkańcy tych bloków co przylegają do nas te drzewa żądamy usunięcia wszystkich tych drzew. Te wielkie drzewa rosną od północy i mamy zawsze ciemno i wilgoć w domu. Po za tym od północy nie powinno się żadnych drzew sadzić dlatego , że od północy zawsze jest cień od rana do nocy.