Bulgotanie w brzuchu w ciąży - co oznacza i czy to powód do niepokoju?

Image

Bulgotanie w brzuchu w ciąży jest jednym z najczęściej wymienianych objawów odmiennego stanu. Może oznaczać zarówno pierwsze ruchy dziecka, jak i problemy z trawieniem. Czy jest powodem do niepokoju czy radości?

Ciąża jest zarówno pięknym okresem w życiu kobiety, jak i męczącym ze względu na towarzyszące jej dolegliwości. Każda przyszła mama inaczej przechodzi ten czas. Każdy miesiąc ciąży przynosi wiele wzruszeń i emocji. Pierwsze USG, bicie serduszka, poznanie płci. Ale to także czas pełen niepokoju i wątpliwości związanych z objawami ciąży. Jednym z nich jest uczucie bulgotania w brzuchu, które towarzyszy każdej przyszłej mamie. Poniżej znajdziesz niezbędne informacje dotyczące tej dolegliwości.

Bulgotanie w brzuchu w I trymestrze ciąży

Pewnie tak jak i inne przyszłe mamy, zastanawiasz się, czy dolegliwość ta jest związana z ruchami maleństwa, czy też ze stanem chorobowym układu trawiennego. Poranne mdłości, wymioty, uczucie przelewania się lub pełności oraz dziwne bulgotanie.. To wszystko to typowe objawy wczesnej ciąży. Dzieje się tak, ponieważ w twoim organizmie zaczynają się różne procesy zmian hormonalnych.

Twoja macica stale zaczyna się powiększać, uciskając na żołądek, czego skutkiem są mdłości oraz wymioty, zgaga i uczucie bulgotania w brzuchu. Dodatkowo zaczynasz mieć zwiększony apetyt i eksperymentować z łączeniem produktów i smaków. W ten sposób bardzo łatwo o niestrawność- dodaje Magdalena Złoczewska, redaktorka w serwisie poprostuzdrowo.pl.

Dziwne uczucie bulgotania w brzuchu w ciąży może być także skutkiem zaburzenia przepływu treści pokarmowej przez jelita, z powodu ich przemieszczania. Zmiany hormonalne są także odpowiedzialne za różnego rodzaju awersje do jedzenia, napoi, zapachów. Jeśli zawsze byłaś kawoholiczką, a obecnie aż cię skręca na samą myśl o niej, możesz być pewna, że odpowiedzialne za to są twoje hormony. Wiele przyszłych mam skarży się także na zaparcia lub biegunki we wczesnej ciąży, którym również towarzyszy dziwne bulgotanie w brzuchu. Podsumowując, jeśli zauważyłaś takie objawy u siebie – są one zupełnie normalne.

Bulgotanie w brzuchu w II trymestrze ciąży

Uczucie bulgotania w bardziej zaawansowanej ciąży oznacza pierwsze ruchy maleństwa. Wiele przyszłych mam porównuje je także to muskania, łaskotania, a także nagłego „ożywienia”. Jeśli to twoja pierwsza ciąża, możesz pomylić je z burczeniem w brzuchu lub wiatrami. Na początku trudno je odróżnić od odgłosów pracy jelit. Nie przejmuj się. Jedynym rozwiązaniem, aby zacząć je rozróżniać jest wsłuchanie się w swój brzuszek.

Pierwsze ruchy dziecka i „bulgotanie” przeważnie możesz odczuwać już od 16 tygodnia ciąży, ale każdy kobiecy organizm reaguje na nie indywidualnie. Jeśli jesteś w 20 tygodniu i dopiero poczułaś pierwsze ruchy, a ciąża rozwija się prawidłowo, nie masz powodów do niepokoju. Wiele zależy od wrażliwości zakończeń nerwowych przyszłej mamy, a także od ułożenia maluszka, łożyska oraz objętości płynu owodniowego, który ochrania smyka. Jeśli mimo to dalej się zamartwiasz, poproś ginekologa o badanie USG i ocenę stanu zdrowia i rozwoju małej pociechy. Słyszysz bijące małe serduszko? Ono bije dla Ciebie, a to oznacza, że nie masz więcej powodów do niepokoju.

Od tego czy wcześniej czy później poczujesz bulgotanie w brzuchu, oznaczające ruchy maleństwa zależy także od twojej sylwetki. Przyszłe mamy, które są szczupłe, zazwyczaj szybciej potrafią „usłyszeć” dziecko, aniżeli mamy, które mają troszkę więcej zbędnego tłuszczyku.

Bulgotanie w brzuchu w III trymestrze ciąży

W ostatnim trymestrze możesz coraz mniej odczuwać bulgotania w brzuchu, związanego z ruchami dziecka, a coraz bardziej „kopniaki” i zabawy maleństwa. W twoim ciele dalej zachodzą zmiany hormonalne i niekiedy przyszłe mamy właśnie na tym etapie łapie ich największa zmora – zgaga. Dzieje się tak, ponieważ macica uciska na żołądek. Czasami bulgotanie, które wcześniej oznaczały „ożywienie” maluszka, zamieniają się w problemy jelitowe, jak zaparcia, biegunki i gazy. Jeśli jednak cały czas towarzyszy Ci uczucie niepokoju, skontaktuj się ginekologiem prowadzącym ciąże, który odpowie na nurtujące pytania i rozwieje wszelkie wątpliwości.

To już ostatnie tygodnie, kiedy nosisz szkraba pod swoim sercem, a twój organizm przygotowuje się do tego najważniejszego wydarzenia – porodu. Brzuch opada coraz niżej, zmniejsza się ilość płynu owodniowego, a maleństwo ma coraz mniej miejsca na zabawy. Już za niedługo będziesz mogła go/ją przytulić.

Podsumowanie

Bulgotanie w brzuchu w ciąży nie jest powodem do niepokoju. Właśnie w taki sposób maluszek komunikuje się z tobą prosto z brzuszka. Należy także pamiętać, że tak samo jak każda przyszła mama inaczej reaguje na zmiany hormonalne związane z ciążą, tak samo każdy szkrab w brzuszku jest inny i rusza się żwawiej i żywiej lub spokojniej i delikatnie. Jeśli jednak coś cię martwi – nie bój się porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.