Po e-receptach i e-zwolnieniach przyszedł czas na e-skierowania

Image

Od 8 stycznia obowiązują wyłącznie e-skierowania. Lekarze nie mogą już wystawiać skierowań do specjalisty czy na badania nie w formie cyfrowej. Placówki medyczne mają wręcz obowiązek wystawiania i obsługi elektronicznych skierowań. Co to oznacza dla pacjenta?

Choć obowiązek wystawiania e-skierowań wszedł dopiero 8 stycznia, to już wcześniej w części placówek medycznych były wystawiane skierowania na badania w formie elektronicznej. By otrzymać e-skierowanie w postaci SMS-a lub e-maila należy zalogować się w internetowym Koncie Pacjenta. Można to zrobić m.in. za pośrednictwem konta bankowego. Ci, którzy nie mają takiego konta, nie muszą się martwić na zapas. Po zgłoszeniu lekarzowi, że np. nie ma się dostępu do Internetu w domu, można otrzymać specjalny kod. Działa to na tej samej zasadzie jak e-recepta. Na konsultację lub badanie pacjent może zapisać się telefonicznie, podając kod e-skierowania oraz PESEL.

To, że od 8 stycznia obowiązują e-skierowania nie oznacza, że te papierowe całkowicie zniknęły. W dalszym ciągu skierowanie może być wystawione w formie papierowej, jeśli lekarz lub inna uprawniona osoba (położna, pielęgniarka, farmaceuta) nie ma dostępu do systemu e-zdrowie np. w przypadku awarii tego systemu w placówce lub braku dostępu do Internetu np. podczas wizyty domowej lub gdy wystawia skierowanie osobie o nieustalonej tożsamości lub z innego państwa członkowskiego UE i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.

E-skierowanie nie jest wystawiane na: leczenie w uzdrowisku lub sanatorium, na programy lekowe, rehabilitację lub przy przyjęciu do szpitala psychiatrycznego.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~brtew

Kiedy w "ambulatorium" będą e-telefony??? Może ktoś wtedy wreszcie odbierze?????

~metafen

Co do e- recept i e -skierowan nie mam zastrzeżeń ale kiedy zaczniecie przyjmowac normalnie ludzi, jak długo bedzie trwac ta szopka ,covida i tak juz nikt w miare trzezwo myslacy sie nie boi, bo nawet lekarze przyjmuja normalnie ....ale prywatnieumiech

~dsac

kiedy e-szczepienia ?