Czarnobyl: wycieczki do niesamowitego rezerwatu przyrody

Image

Strefa wykluczenia w Czarnobylu jest znana na całym świecie jako miejsce największej katastrofy atomowej w historii. Dzięki kulturze popularnej, takiej jak gra komputerowa «S.T.A.L.K.E.R.» czy serial HBO «Czarnobyl», wycieczki do 30-kilometrowej strefy stały się bardzo popularne. Obecnie strefę odwiedza ponad 100 tysięcy osób rocznie i te liczby wciąż rosną.

Strefa wykluczenia w Czarnobylu jest znana na całym świecie jako miejsce największej katastrofy atomowej w historii. Dzięki kulturze popularnej, takiej jak gra komputerowa «S.T.A.L.K.E.R.» czy serial HBO «Czarnobyl», wycieczki do 30-kilometrowej strefy stały się bardzo popularne. Obecnie strefę odwiedza ponad 100 tysięcy osób rocznie i te liczby wciąż rosną.

Osobom rezerwującym wycieczki Prypeć i Czarnobyl kojarzą się z postapokaliptyczną atmosferą, sowiecką estetyką i tajnymi obiektami wojskowymi. Wszystko to naprawdę charakteryzuje strefę Czarnobyla, ale jest też druga strona – intensywna odnowa przyrody i rozmnażanie rzadkich zwierząt.

Obrazek


Na pierwszy rzut oka może się to wydawać paradoksalne, ponieważ awaria atomowa to katastrofa ekologiczna. Niemniej jednak w pewnym sensie możemy powiedzieć, że natura nawet wygrała w tej sytuacji, ponieważ w większości miejsc Strefy Wykluczenia jest bardzo mało promieniowania, a brak ludzi jest bardzo dużym plusem dla dzikich roślin i zwierząt Czarnobyla.

Prypeć – wycieczki dla miłośników zwierząt

Istnieje wiele legend o różnych mutantach i potworach żyjących w strefie Czarnobyla. Mówi się o gigantycznych owocach i jagodach, świecących roślinach, humanoidalnych stworzeniach i szczurach zdolnych do przegrzania stalowych prętów. Większość z tych historii to fikcja, ale nie oznacza to, że flora i fauna tego obszaru nie jest w stanie Cię zaskoczyć podczas wycieczki (Czarnobyl można legalnie zwiedzać tylko za pośrednictwem biur podróży).

Najprawdopodobniej słyszałeś o wielkich sumach, które turyści uwielbiają karmić podczas wycieczki do Prypeci, lub o lisie, który nie boi się turystów ani aparatów fotograficznych. W rzeczywistości lasy i opuszczone ulice 30-kilometrowej strefy dosłownie roją się od zwierząt, żyją tam między innymi:

• borsuki;

• piżmaki;

• rysie;

• jelenie;

• Konie Przewalskiego;

• łosie;

• sarny;

• wilki;

• zające;

• dziki;

• nietoperze.

Późniejsze badania, w tym przeprowadzone przez naukowców przy pomocy fotopułapek, wykazały, że rośnie liczba gatunków zamieszkujących strefę Czarnobyla. Odkryli, że pojawiły się tam niedźwiedzie, bieliki, norki amerykańskie i wydry rzeczne.

Obecnie na Ukrainie w Strefie Wykluczenia znajduje się 11 obiektów rezerwatów przyrody. Sergiy Gashchak, ekspert z Centrum Problemów Bezpieczeństwa Jądrowego w Czarnobylu, twierdzi, że organizmy dzikich zwierząt dobrze radzą sobie z obecnym tłem promieniowania i zanieczyszczeniem chemicznym.

Niestety, jeśli mówi się o Czarnobylu i Prypeci, wycieczki to nie jedyny sposób, w jaki ludzie się tam dostają. Często trafiają tam nielegalni turyści – tak zwani stalkerzy, którzy spacerują w poszukiwaniu wrażeń, a czasem nawet zajmują się kłusownictwem.

Wejdź na stronę «Trips to Chernobyl», jeśli marzysz o wizycie w Czarnobylu (wycieczki z Kijowa odbywają się prawie codziennie). W ofercie firmy znajdują się najlepsze ceny na wycieczki do Prypeci i Czarnobyla, bonusy, rabaty i najlepszy serwis!

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
Nie dodano jeszcze żadnych komentarzy. Twój będzie pierwszy.