Więcej zgonów niż urodzeń. Ujemny bilans dla Stalowej Woli

Image

Rok 2020 różnił się od poprzednich lat, co doskonale widać po statystykach. W Stalowej Woli zawarto o wiele mniej małżeństw, zmarło rekordowo dużo osób. Jedynym pocieszeniem w tym wszystkim jest to, że nie spadła drastycznie liczba narodzin, a nawet nieco wzrosła. Ale i tak Stalowa Wola zakończyła 2020 rok na minusie.

Coraz mniej mieszkańców Stalowej Woli

Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Stalowa Wola, na pytanie stowarzyszenia Nasze Miasto o aktualne dane demograficzne, odpowiada, że na dzień 31.12.2020 roku na pobyt stały zameldowane były 56 843 osoby, natomiast na pobyt czasowy- 1040 osób.

Przyjrzyjmy się statystykom na przestrzeni ostatnich lat. Stan na 31 grudnia:

- 2019 rok - 57 777 liczba mieszkańców,

- 2018 rok - 58 588 liczba mieszkańców,

- 2017 rok - 59 381 liczba mieszkańców,

- 2016 rok - 60 101 liczba mieszkańców,

- 2015 rok - 60 844 liczba mieszkańców,

- 2014 rok - 61 603 liczba mieszkańców,

Urodzenia

W 2020 roku w stalowowolskim Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano 619 nowonarodzonych dzieci. W porównaniu do 2019 roku, to więcej o 21 urodzeń. Na przestrzeni ostatnich kilku lat USC odnotowywał raz większą, raz mniejszą liczbę urodzeń.

- 2019 roku - 598 urodzeń,

- 2018 roku - 664 urodzeń,

- 2017 roku - 775 urodzeń,

- 2016 roku - 694 urodzeń,

- 2015 roku - 671 urodzeń,

- 2014 roku - 842 urodzeń,

- 2013 roku - 893 urodzeń.

Zgony

W minionym 2020 roku zmarło 853 mieszkańców miasta, to o 145 więcej niż rok wcześniej. Jest to rekordowo duża liczba zgonów, jakie odnotowano na przestrzeni lat w Stalowej Woli. Przyczyną tego stanu rzeczy bez wątpienia była pandemia koronawirusa. I nie chodzi tu tylko i wyłącznie o zakażenia i zgony z nim związane, lecz o koszmarnie zły dostęp do leczenia, szpitali, bez bezpośredniej pomocy medycznej, która to głównie odbywa się wciąż jedynie telefonicznie. Przyjrzyjmy się temu jak wyglądały statystyki zgonów w minionych latach.

- 2019 roku - 708 zgonów,

- 2018 roku - 681 zgonów,

- 2017 roku - 720 zgonów,

- 2016 roku - 658 zgonów,

- 2015 roku - 695 zgonów,

- 2014 roku - 741 zgonów,

- 2013 roku - 681 zgonów.

Śluby

Na ślubnym kobiercu w 2020 roku stanęło 239 par. Są to zarówno związki konkordatowe, jak i cywilne. Ślubów było o 70 mniej niż w 2019 roku. Winny temu, że zawarto mniej związków małżeńskich jest również koronawirus. Ze względu na wprowadzone w marcu obostrzenia wiele uroczystości w Polsce zostało przełożonych lub odwołanych. Ile w ostatnich latach w Stalowej Woli odnotowano małżeństw?

- 2019 roku - 309 małżeństw

- 2018 roku - 338 małżeństw,

- 2017 roku- 322 małżeństw,

- 2017 roku- 313 małżeństw,

- 2015 roku - 344 małżeństw,

- 2014 roku - 367 małżeństw,

- 2013 roku - 340 małżeństw.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =
~takaprawda

Do masakra, ty naprawdę jesteś masakra co nic nie rozumie. Stany Zjednoczone , Niemcy, Francja czy Anglia to państwa policyjne jeśli rozumiesz co to znaczy. Ty mieszkasz w wolnym kraju gdzie każdy może protestować o wszystko. Nie masz pojęcia o życiu a próbujesz się mądrzyć.

~Masakra

Ja tam nie wiem jakie koszty życia ma człowiek którego nie znam, nawet nie wiem jakie koszty życia ma mój sąsiad.I nie rozumiem jakie masz prawo wytykać komuś czy ma dzieci i jakie ma koszty życia. I nie oczekuje ze obcy ludzie będą dokładać się do wychowania moich dzieci tylko dlatego że nie mają swoich. I póki co nikt nie tłumaczy się urzędnikom, ale wprowadzenie jakiegoś bykowego będzie chyba wymagało takiego tłumaczenia się. Oczywiście że miłość i zdrowie są ważne, ale Ty nawołujesz żeby nie zazdrościć innym premii, pieniędzy, no to sam nie zazdrość innym że nie maja dzieci więc mają więcej pieniędzy, bo może to jest największy kogoś życiowy dramat. Ale to trzeba mieć trochę empatii.A obcokrajowców to się boją Ci którzy ich nie znają. Atak nożownika to nawet w Stalowej miał miejsce i nie potrzeba było do tego kogoś obcego. A w Nowym Jorku od zawsze jest mieszanka kultur i na codzień wierz mi nikt nie zastanawia się z kim jedzie metrem. I ja wiem ze ja szary człowiek to poza stalowa pewnie nigdzie nie byłam, nie to co Ty światowy.Pozdrawiam Ciebie i Twoje wygórowane mniemanie o sobie, i życzę Ci w tym Nowym Roku żebyś nauczył się patrzeć na ludzi jak człowiek, i nie oceniać życia innych przez pryzmat siebie. I nie nasza sprawa czy ktoś swoje pieniądze wydaje na dzieci czy na nowy jacht, ale nasza sprawa na jakie cele są wydawane pieniądze publiczne.

~Stawolalowa

Rzeszów, Mielec, Przemyśl i Stalowa Wola na szarym końcu. Teraz to tylko patrzeć jak wyprzedzi nas Tarnobrzeg. Do czego to doszło, klękajcie narody ...

PolskiPatriota

Chyba nikogo to nie dziwi.

Słabe zarobki, drogie mieszkania, zero perspektyw na rozwój a nasz el ministranto presidente wywala miliony na jakieś bajora na błoniach i inne pierdoły zadłużąc miasto na potęge.

Tu nie ma żadnej przyszłosci

~takaprawda

Do masakra, kiedy ja cokolwiek pisałem o rozliczaniu kogokolwiek z tego czy ma dzieci czy ich nie ma. Ja w proty sposób wytlumaczylem temu forumowiczowi , że jak nie ma dzieci to ma mniejsze koszty życia i chyba ze mną się zgodzisz. Czy chcesz powiedzieć , ze w życiu miłość i zdrowie są nie ważne? a ile ludzi sami sobie szkodzą czy ze zdrowiem czy z miłością. Nie wierzę w to , że ty kiedykolwiek przed którymkolwiek urzędnikiem tłumaczyłaś się z tego ile masz dzieci. Tylko pamiętaj o co chopdzi w tym wszystkim NIEMCY celowo nie chcieli mieć dzieci aby nie żyć w bidzie bo wychowanie dziecka majątek kosztuje. A teraz będą pracować na murzynów z AFRYKI bo brakuje im rąk do pracy i dalej będą biedni. Jeszcze przy okazji będą żyć w strachu o swoje życie codziennie ale ty tego nie zrozumiesz dopóki nie wyjedziesz tam gdzie pełno tych uchodźców przebywa.

~Masakra

Takaprawda. Widzę że Ty w każdym temacie uważasz się za eksperta. Ale to już chyba lekka przesada gdyby instytucje panstwowe miałyby rozliczac kogoś z tego czy dzieci ma czy też nie i dlaczego. Rodzicielstwo to czasem wybór, a czasem nie. Poza tym nie rozumiem, zazdrościsz komuś kto nie ma dzieci, że ma więcej pieniędzy dla siebie? A skąd wiesz ze ma? Może nie ma dzieci bo nie ma pieniędzy, albo jest ciężko chory i ostatnie pieniądze wydaje na leki. Ale nie, ja nie znam życia tak jak Ty. Przecież sam pisałeś( pod innym artykułem) że nikomu nie należy zazdrościć pieniędzy bo ważniejsza jest miłość. A poza tym ja mam dzieci tyle na ile mnie stać wychować, i na ile szacuje ze w przyszłości będe w stanie im pomóc. To już jest absurd,i brzmi patologicznie zmuszać ludzi do tłumaczenia się urzędnikom z tego dlaczego nie ma się dzieci.

~takaprawda

No i już się zaczęła CENZURA na STALOWYM MIEŚCIE.Co na ten temat mowi polska KONSTYTUCJA?

~takaprawda

No i już się zaczęła CENZURA na STALOWYM MIEŚCIE.Co na ten temat mowi polska KONSTYTUCJA?

~hutnik

~singiel To bardzo proste: młode wdowy i wdowcy wychowujące samotnie swoje dzieci oraz rozwodnicy zobowiązani do płacenia alimentów. Pieniądze z podatku "bykowego" powinny zasilać budżet programu 500 plus. To chyba uczciwe podejście. Osoby którym się nie chce podjąć trudu rodzicielstwa mają do tego prawo ale niech pomogą tym, którym się chce. To właśnie dzisiejsze dzieci będą pracować w przyszłości na emerytury także dzisiejszych singli. Od razu uprzedzam pytanie typu "a co z parami, które nie mogą mieć dzieci?" A no nic. Podatek "bykowy" ich nie dotyczy, tyle, że kobieta uzyska prawo do emerytury w wieku 65 lat, chyba, że wybiorą drogę adopcji i podejmą trud wychowania dziecka przysposobionego na takich samych warunkach jak naturalni rodzice.

~Kropka

Totalni gryzą od czasu gdy okazało się że to oszuści i złodzieje. Rysiu nie pomógł, KODerasci nie pomogli, Rebelianci nie pomogli, pucze nie pomogły, ulica nie pomogła, koronawirus nie pomógł, Kidawa nie pomogla, kopertowy marszałek nie pomógł, zagranica pomaga, pederasci szkodzą, Zieloni polegli, Greta wrocila do szkoły, celebryci i elity w szambie, bezobjawowy Holownia też polegnie.
Tyle w temacie.

~taka prawda

Do to tylko ja, nie masz pojęcia o czym mówisz jak nie masz dzieci to powodzi ci się lepiej niż tym co mają dzieci . A dlaczego bo masz mniejsze koszty życia. Bo wychować dziecko do 25 lat kiedy ono się usamodzielni to majątek kosztuje. Ale ty o tym n ie wiesz o nie masz dzieci a ile innych wysiłków trzeba aby dobrze wychować dziecko. Po za tym jako rodzic do końca życia swemu dziecku trzeba pomagać finansowo i nie tylko finansowo. [bo np. z jego dziećmi a swoimi wnukami]. Czy emeryci co nigdy nie mieli dzieci też dostają trzynastki czy nie dostają? A w tym roku mimo wielkiego kryzysu na świecie dostaną też 13 i 14. Więc jak są kopani ci co nie mają czy nie mieli dzieci. Ty też ostaniesz 13 czy 14 jak przejdziesz na emeryturę tylko abyś mądrze głosował bo jak się zmieni układ polityczny to wtedy naprawdę dostaniesz kopa w dups...ko.

~taka prawda

Do to tylko ja, nie masz pojęcia o czym mówisz jak nie masz dzieci to powodzi ci się lepiej niż tym co mają dzieci . A dlaczego bo masz mniejsze koszty życia. Bo wychować dziecko do 25 lat kiedy ono się usamodzielni to majątek kosztuje. Ale ty o tym n ie wiesz o nie masz dzieci a ile innych wysiłków trzeba aby dobrze wychować dziecko. Po za tym jako rodzic do końca życia swemu dziecku trzeba pomagać finansowo i nie tylko finansowo. [bo np. z jego dziećmi a swoimi wnukami]. Czy emeryci co nigdy nie mieli dzieci też dostają trzynastki czy nie dostają? A w tym roku mimo wielkiego kryzysu na świecie dostaną też 13 i 14. Więc jak są kopani ci co nie mają czy nie mieli dzieci. Ty też ostaniesz 13 czy 14 jak przejdziesz na emeryturę tylko abyś mądrze głosował bo jak się zmieni układ polityczny to wtedy naprawdę dostaniesz kopa w dups...ko.

~tojestprawda

Do ekonom, i znalazł się ekonom w tym mieście co próbuje innych pouczać a może batem pogonić jak w czasach szlachty. Tak ekonomie, nie którzy POLACY od PIS majątek co miesiąc dostają. Skoro to są pieniądze z podatków drugich POLAKÓW to dlaczego PLATFORMA OBYWATELSKA tych podatków tobie nie oddała. Nie po to się placi podatki aby rząd te podatki ci oddawał bo gdyby tak było to po co pobierać te podatki od ludzi. Piszesz, że rząd pobiera podatki od tych co pracują ,to co emeryci czy renciści podatków nie płacą ? Nie masz zielonego pojęcia o życiu a chcesz w tych sprawach zabierać zdanie? Nawet ludzie bezdomni płacą podatki bo jak idą kupić w sklepie piwo czy papierosy to płacą VAT [akcyzę]. Naprawdę rząd ma pieniądze z kredytów POLAKÓW a to mnie zaskoczyłeś bo o tym nie wiedziałem. Ja myślałem , że pieniądze z kredytów to banki mają czy jak weźmiesz u mnie kredyt [pożyczkę] to ja mam a tym interes [ zysk].Oczywiście jeśli tą pożyczkę będziesz spłacał bo 99 procent tych pożyczających to marzy o pożyczce bezzwrotnej. Gdybyś wiedział ie spraw mają komornicy z tymi co nie spłacają swoich kredytów to nigdy nikomu złotówki byś nie pożyczył. Bo każdy pożyczający jak pożycza to się do ciebie uśmiecha a jak przychodzi czas spłaty to uważa ciebie za swego największego wroga. Jak cię zobacz na chodniku to przechodzi na drugą stronę ulicy.

koliii

Spoko - w 2021 nadrobimy bo będą widoczne efekty "uziemienia domowego" w 2020 podczas pandemii. Ludzie myśleli że koniec świata nadchodzi apokalipsa (tak wszędzie pisało) sam Jackowski przekładał go ze 3 razy to i sobie na koniec odpuścili a tu ZONK ! Końca świata nie będzie ,znów przełożyli na następny rok a owoce zostaną i pojawią się w 2021. Bez stresu!!

~To tylko Ja

Do takaprawda , a co z tymi co nie mogą mieć dzieci , wiecznie kopani w dupę?

~Ekonom

@takaprawda po pierwsze nie „majątek” otrzymują , po drugie, nie od rządu, tylko z podatków jakie płacą Polacy i to ci którzy pracują.
Rząd ma tyle pieniędzy ile zabierze obywatelom w formie podatków, opłat, akcyz, VAT itd. + kredyty czyli, to co nas zadłuży!

maszynista

Bardzo dobrze ,bo nie jesteśmy miastem tylko wielowsią.A na wsi ludzi powiono być mało a ziemi dużo.

~ankar

Ludzie, czy wy nie potraficie pisac z sensem ?
Przeciez z tego belkotu nie mozna zrozumiec o co wam chodzi

~takaprawda

Te urzędnik na dzieci to POLACY dostają co miesiąc majątek od rządu PIS.

~Urzędnik

Jak tu zyc zeby mieć dzieci gdy robisz u prywaciarza.

~Aya

Problemem jest to że dużo kobiet poszło ma studia i stąd wyjechały. Jeśli jest tutaj przewaga mężczyzn to z kim się oni zaiążą ??. Zostaną ino starymi kawalerami bez dzieci i bez żon gdyż kobietki stąd wyjechałyyy...

~Aya

Problemem jest to że dużo kobiet poszło ma studia i stąd wyjechały. Jeśli jest tutaj przewaga mężczyzn to z kim się oni zaiążą ??. Zostaną ino starymi kawalerami bez dzieci i bez żon gdyż kobietki stąd wyjechałyyy...

~taka prawda

Jeszcze zapomniałem dodać , że tabletka dzień po też swoje robi jeśli wiecie o czym komentuję.

~taka prawda

Coraz więcej pedałów i lisbijek więc nie dziwcie się , ze coraz mniej się dzieci rodzi ale drzewa które nie rodzą są do wycięcia według prawa natury. Niech ci co nie mają dzieci płacą 50 procentowe podatki od wszystkiego na rzecz dzieci z biedniejszych rodzin.

~taka prawda

Coraz więcej pedałów i lisbijek więc nie dziwcie się , ze coraz mniej się dzieci rodzi ale drzewa które nie rodzą są do wycięcia według prawa natury. Niech ci co nie mają dzieci płacą 50 procentowe podatki od wszystkiego na rzecz dzieci z biedniejszych rodzin.

~taka prawda

Coraz więcej pedałów i lisbijek więc nie dziwcie się , ze coraz mniej się dzieci rodzi ale drzewa które nie rodzą są do wycięcia według prawa natury. Niech ci co nie mają dzieci płacą 50 procentowe podatki od wszystkiego na rzecz dzieci z biedniejszych rodzin.

silwer

Dane GUS co do liczy mieszkańców są bardziej optymistyczne na koniec 2019 było 60 466 mieszkańców. Co do zgonów i urodzeń to dane prezentowane przez USC nie są dobre, bo podają ile osób urodziło się w Stalowej Woli, ale część tych urodzeń dotyczy matek które nie są ze Stalowej Woli tylko rodzą w tutejszym szpitalu. To samo ze zgonami. Wg GUS matki ze Stalowej Woli urodziły w 2019 roku 439 dzieci ( wg USC na terenie Stalowej Woli urodziło się w 2019 619 dzieci). Wg GUS mieszkańców Stalowej Woli zmarło w 2019 roku 577 osób ( wg USC na terenie Stalowej Woli w 2019 było 708 zgonów).

~singiel

@hutnik:

CYTAT
1. Wprowadzić podatek "bykowy" dla singli z wyboru zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet

Podatek dla wszystkich płci - spoko, ale na jakiej podstawie chcesz stwierdzić, że ktoś jest singlem z wyboru?

~Madafaka

Chyba chodzi o to, więcej zgonów mniej urodzeń. Podawanie szczepionki na c19 wcale nie podniesie narodzin. Znajomy był u lekarza i znalazł fiolkę ze szczepionka w koszu. Wysyła do badań.

~hutnik

Ponieważ program 500 plus nie zadziałał to mam inną propozycję na poprawę demografii.
1. Wprowadzić podatek "bykowy' dla singli z wyboru zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet,
2. Wprowadzić prawdziwe równouprawnienie i zrównać wiek emerytalny 65 lat dla wszystkich, z tym, że kobiety, które urodziły i wychowały dzieci do 18 roku życia miałyby możliwość wcześniejszego przechodzenia na emeryturę: 1 rok za 1 dziecko, 2 lata za drugie i trzecie dziecko. Przy czym baza od której zależy wysokość emerytury byłaby, w przypadku wcześniejszego przejścia na emeryturę powiększana o średnią z ostatnich 10 lat. Taki sposób naliczania emerytur nie krzywdziłby kobiet, które odejdą szybciej, tak jak jest to obecnie. W takim przypadku wysokość emerytury kobiet byłaby taka sama jak po przejściu w wieku 65 lat. Myślę, że takie ustawienia sprawy byłoby bardziej sprawiedliwe i stanowiło realną zachętę do poprawy dzietności. Jak Wam się podoba taki pomysł?