Jak odnowić drewniane okna (i czy warto)?

Image

Przez kilka dekad trwał szał na wymianie okien na plastikowe. Dziś wiele osób zaczyna zauważać, że drewniane okna miały też swoje zalety. Jeśli więc masz takie okna w domku na działce czy mieszkaniu po babci, być może zamiast wymieniać, zaopatrzysz się w grunt do drewna i je samodzielnie odnowisz?

Okna plastikowe a drewniane

Nie do się ukryć, że plastikowe okna mają swoje zalety. Przede wszystkim – są szczelne, a w domu jest ciepło. Jednak po latach ich dominacji okazuje się, że swoje plusy mają też okna drewniane:

● pasują do domów drewnianych: góralskich czy podlaskich chat;

● pasują do zabytków: okno z plastiku odbiera cały urok starej kamienicy;

● możesz je pomalować na każdy kolor, a nawet w nich rzeźbić, podczas gdy okna plastikowe występują w 2-3 kolorach, a zazwyczaj są białe.

● Są ozdobą samą w sobie.

Za wadę można uznać to, że trzeba je co kilka lat poddawać konserwacji, ale z kolei plusem jest wytrzymałość. W wielu kamienicach do dziś można podziwiać okna ponad stuletnie. A czego potrzebujesz, by odnowić stare okna? Podstawą będą odpowiednie grunty do drewna. Cały proces zostanie opisany krok po kroku poniżej.

Grunt do drewna i co dalej?

Oto, jak po kolei powinien przebiegać proces malowania okien:

● jeśli farba jest złuszczona, oderwij jej płaty szpachelką i wyrównaj powierzchnię. Duże ubytki wyrównaj szpachlówką do drewna.

● Przed nałożeniem farby podkładowej do drewna wygładź ramy papierem ściernym. W narożnikach użyj gąbki ściernej.

● Ramy okienne umyj wodą z mydłem i wysusz.

● Nałóż lakierobejcę lub ochronną farbę podkładową do drewna. Okna możesz pozostawić w naturalnym kolorze drewna, z urokliwym rysunkiem słojów na wierzchu. Możesz też pomalować je na niemal dowolny kolor. Kompromisem jest jedna warstwa rzadkiej, białej farby. To da efekt bielonych, postarzanych ram okiennych. Zależnie od tego, jakiego gruntu do drewna użyjesz, możesz uzyskać efekt błysku lub matu.

Nie zapomnij o częściach metalowych okien. Nawet, jeśli nie są dotknięte rdzą, to mają już kilkadziesiąt lat i warto je zagruntować. Wybierz do tego gotową farbę podkładową do metalu. Na to możesz nawet nałożyć farbę z efektem. Najpopularniejsza jest srebrna i złota, przydatne, gdy chcesz, by Twoje okna były dekoracyjne.

Kiedy nie opłaca się odnawiać starych okien?

Dobrze przyjrzyj się swoim oknom, zanim zainwestujesz w grunt do drewna. Czasem są tak zniszczone, że nie opłaca się ich odnawiać. Zwróć uwagę na zawiasy, ubytki kitu i stan szyb. Wszystko to da się wymienić, ale jeśli będziesz musiał wyjmować okno, to wydatki wzrosną, a całej procedury raczej nie wykonasz samemu. Sygnałem, że okno lepiej wymienić, jest jego rozchwianie – jeśli drzazgi zostają Ci w rękach przy dotknięciu, a okno sprawia wrażenie rozedrganego, to być może nie ma sensu go naprawiać. Jeśli masz dom na wsi, nie martw się, jeśli musisz wymienić drewniane okna. Ze starych okien zrób szklarnię, która doskonale utrzymuje ciepło. Po pomalowaniu i zakonserwowaniu będzie wyglądała, jak elegancki model gotowej szklarni ze sklepu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 1 =